عناوین خبرهای اقتصادی

تصمیم خروج اقتصاد از سلطه  دلار شجاعانه است

در گفت وگوی گروه تحلیل ایرنا با آل اسحاق وزیر اسبق بازرگانی ؛

تصمیم خروج اقتصاد از سلطه دلار شجاعانه است

تهران- ایرنا- هیات دولت با جایگزینی یورو به جای دلار در تکالیف ارزی اولین گام اجرایی برای خروج از سلطه اقتصاد دلاری برداشت و همزمان در حال اجرای سیاست تجارت با پول ملی را با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق و افغانستان را دنبال می کند.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 18:13
دومینو توییت های ترامپ به اوپک رسید

دومینو توییت های ترامپ به اوپک رسید

تهران -ایرنا - دونالد ترامپ رییس جمهوری تاجر پیشه آمریکا باز هم جنجال آفرید، این بار به سراغ اوپک رفت و در توئیتی نوشت: بار دیگر اوپک شروع کرد ، همه جا و از جمله در نفتکش‌ها در دریا به میزان بی‌سابقه‌ای نفت وجود دارد اما قیمت نفت مصنوعی است.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 16:55
توصیه و هشدارهای برجامی به آمریکا

بررسی مطبوعات؛

توصیه و هشدارهای برجامی به آمریکا

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بین المللی صلح پایدار سازمان ملل متحد نسبت به پیامدهای ناخوشایند خروج از برجام برای آمریکا هشدار داد؛ روزنامه های امروز ضمن بازتاب این موضوع، سیاست ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای را متناقض، خطرناک و حساسیت زا بر شمردند.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 10:51
الگوی بهینه تزریق ارز

الگوی بهینه تزریق ارز

اقتصاد تک محصولی نیجریه پس از افت ناگهانی قیمت نفت در سال 2014، سعی کرد با یک نظام سهمیه‌بندی، نرخ ارز را کنترل کند، اما این سیاست با شکست روبه‌رو شد.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 10:15
پشت‌صحنه رونق ساختمانی

پشت‌صحنه رونق ساختمانی

سرایت رونق ساخت‌وساز از پایتخت به سایر شهرها، به شکل متفاوت از قبل رقم خورد. وضعیت صدور پروانه ساختمانی در سال گذشته - سال پایان رکود در تهران- نشان می‌دهد بعد از رشد مثبت تیراژ ساخت در پایتخت، «شهرهای کوچک» با افزایش در حجم عملیات ساختمانی مواجه شدند.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 10:11
جاده های آینده زیرپای برقی ها

جاده های آینده زیرپای برقی ها

اتومبیل‌ها دیگر جدا از انسان‌ها نیستند و انسان‌ها نمی‌توانند زندگی بدون آنها را تصور کنند؛ وسایلی که اگرچه زندگی را آسان‌تر کرده‌اند اما بلای جان آنها و محیط زیست در یک قرن اخیر شده‌اند. اگرچه آمارها در برخی از کشورها حکایت از افزایش مرگ و میر افراد براثر آلاینده‌های منابع متحرک دارند اما کشورهایی دیگری هستند که در آمار فروش خودروهای پاک در مقام اول قرار گرفته‌اند.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 9:26
دارایی مدیران شفاف شود

دارایی مدیران شفاف شود

تهران- ایرنا- ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه می گوید، دولت مکلف است سامانه حقوق و دستمزد مدیران دولتی را به منظور شفافیت و مشاهده مردم و دستگاه‌های نظارتی، راه اندازی کند.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 8:45
وعده‌های ‌رئیس جمهور برخاسته از نیاز جامعه بود

وعده‌های ‌رئیس جمهور برخاسته از نیاز جامعه بود

وعده‌های مطرح شده توسط روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و لزوم عملی کردن آنها از سوی دولت دوازدهم امروز یکی از بحث‌های اصلی فضای سیاسی ایران است. تردیدی نیست که دولت برای عملی‌کردن وعده‌های خود نیاز به‌همراهی‌های بیشتری از سوی جریان‌های سیاسی کشور دارد.

شنبه, اردیبهشت 01, 1397 8:39
درآمدهای نفتی بلای جان اقتصاد ایران است

در گفت وگوی گروه تحلیل ایرنا با کارشناسان اقتصادی ؛

درآمدهای نفتی بلای جان اقتصاد ایران است

تهران- ایرنا- کاهش عرضه فیزیکی دلار در بازار یکی ازمهمترین نوساناتی بود که اقتصاد ایران در هفته های گذشته تجربه کرد ، بخش عمده منابع ارزی کشور به عنوان سرمایه ملی نشات گرفته از درآمدهای نفتی است .

جمعه, فروردين 31, 1397 19:32
رونق چرخه اقتصادی حمایت از تولید ملی است

رونق چرخه اقتصادی حمایت از تولید ملی است

تهران- ایرنا- حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی از مهم ترین اقدامات در جهت ایجاد رونق و گشایش های اقتصادی است؛ موضوع مهمی که ضرورت توجه به آن در سال نو خورشیدی هم با طرح شعار و هم در عرصه عمل احساس شد.

پنجشنبه, فروردين 30, 1397 17:57
اصلاح الگوی کشت را جدی بگیرید

اصلاح الگوی کشت را جدی بگیرید

تهران- ایرنا- باید توجه داشت ‌شرایط تنش آبی‌درکشور حاکم است که به‌دلیل خشکسالی‌های پی‌در‌پی و بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع آبی کشور ایجاد شده و لازم است تا بیشتر به اصلاح روش‌های کشت توجه داشته باشیم.

پنجشنبه, فروردين 30, 1397 11:28
دغدغه دولتمردان در محافظت از دارایی مردم

دغدغه دولتمردان در محافظت از دارایی مردم

تهران- ایرنا- نوسانات ارزی اخیر سبب شد تا طیف گسترده ای از فعالان اقتصادی و شهروندان با نگرانی هایی جدی در زمینه افت ارزش دارایی و سرمایه های خود مواجه شوند. در این وضعیت، چشم بسیاری به نحوه مدیریت دولت در عرصه های روانی جامعه، اقتصاد و روابط خارجی دوخته شده است.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 11:55
اقتصاد ایران از نگاه IMF

اقتصاد ایران از نگاه IMF

صندوق بین‌المللی پول(IMF) در گزارش جدید خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان، پیش‌بینی خود از وضعیت اقتصاد جهان، منطقه و ایران را منتشر کرد. بر این اساس، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی 4.3 درصد بوده است.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 9:40
دورزدن تحریم با سوآپ ارزی

دورزدن تحریم با سوآپ ارزی

سایه روابط سیاسی بر روابط اقتصادی دور از انتظار نیست. از وقتی ایران رنگ‌وبوی تحریم را در سال‌های مختلف به خود دیده، راهکارهای مختلفی را برای رهایی از تحریم یا به تعبیری همان دورزدن تحریم‌های ناعادلانه در پیش گرفته است.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 9:35
مسیر مصونیت از ضربات ارزی

مسیر مصونیت از ضربات ارزی

تهران- ایرنا- نوسانات اخیر نرخ ارز، اهمیت اداره کشور با درآمد‌های غیرنفتی را بیشتر نشان داد. اداره‌کردن کشور بدون اتکا به درآمد نفتی با افزایش قدرت اقتصادی امکان‌پذیر است و تا زمانی که به این قدرت دست نیابیم، به درآمدهای نفتی وابسته خواهیم بود.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 9:27
نمره مردم به کالای ایرانی

نمره مردم به کالای ایرانی

نتایج یک نظرسنجی عمومی نشان می‌دهد بیش از 63 درصد مردم در سال جدید آماده حمایت از کالای ایرانی هستند؛ اما این حمایت مشروط به کیفیت خوب و قیمت مناسب کالاها است.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 9:14
راهکارهای تحقق شعار سال

راهکارهای تحقق شعار سال

تهران- ایرنا- بیش از 20 سال است رهبر معظم انقلاب به شکل‌های مختلف، لزوم حمایت از تولید ملی و نیز دانش بنیان بودن آن را چه در قالب شعار سال یا در سخنرانی‌ها و دیدارهایشان بیان می‌کنند.

چهارشنبه, فروردين 29, 1397 8:47
فضای مجازی؛ خوب یا بد

فضای مجازی؛ خوب یا بد

تهران- ایرنا- اهمیتی ندارد که یک جمعِ دوستانه باشد یا خانوادگی، هنگام رانندگی یا جلسه کاری، میهمان باشیم یا میزبان؛ در هر شرایطی که زنگ گوشی همراه ما به صدا درآید، بدون توجه به شرایط در اغلب موارد پاسخ خواهیم داد.

سه شنبه, فروردين 28, 1397 16:17
سرمشق روسی در نوسان ارزی

سرمشق روسی در نوسان ارزی

روسیه هفته گذشته یک شوک ارزی جدید را تجربه کرد. نرخ برابری دلار به روبل در کمتر از 72 ساعت از 58 به 65 رسید. تضعیف نزدیک به 12 درصدی پول ملی روسیه نسبت به دلار آمریکا تحت‌تاثیر ریسک‌های سیاسی و تنش‌های ژئوپلیتیک رخ داد.

سه شنبه, فروردين 28, 1397 10:15
انتظار می‌رود همه رکود‌ها برطرف شود

انتظار می‌رود همه رکود‌ها برطرف شود

از آنجا‌ که بخش ساختمان و مسکن از جمله بخش‌‌های اشتغال‌زا و بزرگ اقتصاد ایران به‌حساب می‌‌آید، رونق آن می‌‌تواند علاوه بر تاثیر بر شاخص‌های کلان اقتصادی راهکاری مفید برای کاهش بیکاری قلمداد شود.

سه شنبه, فروردين 28, 1397 10:3
فرمول تسویه ارز واردات

فرمول تسویه ارز واردات

نحوه تسویه ارز واردات در سناریوهای مختلف مشخص شد. بانک مرکزی در یازدهمین اطلاعیه در تعیین سیاست‌های جدید ارزی، نحوه تامین ارز واردکنندگان را در حالت‌های مختلف شرح داد. این اطلاعیه معطوف به حواله‌ها و اعتبارات اسنادی قبل از 21 فروردین است.

دوشنبه, فروردين 27, 1397 9:44
چرخش مثبت در عرضه مسکن

چرخش مثبت در عرضه مسکن

بازار ساخت‌و‌ساز در مناطق شهری کشور از طرف سرمایه‌گذاران ساختمانی با استقبال روبه‌رو شد. اطلاعات رسمی از فعالیت‌های ساختمانی حاکی است حجم سرمایه‌گذاری در این بازار بعد از سقوط دوساله، از ابتدای سال 96 رو به افزایش گذاشت و در سه فصل پیاپی، رشد مثبت را تجربه کرد.

دوشنبه, فروردين 27, 1397 9:29
استاندارد سازی، کالای ایرانی را جهانی می کند

استاندارد سازی، کالای ایرانی را جهانی می کند

تهران- ایرنا- با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم حمایت از کالای ایرانی در سال جدید، مسئولان کشوری و واحدهای اقتصادی برای تحقق همه جانبه این مهم به برنامه ریزی و راهکاریابی می پردازند؛ موضوعی که با بررسی نقاط ضعف و قوت اقتصاد کشور آغاز و با اقدام و عمل در متن جامعه پیاده سازی خواهد شد.

یکشنبه, فروردين 26, 1397 12:13
انقباض تقاضا در بخش ارزی

انقباض تقاضا در بخش ارزی

در پی التهابات اخیر بازار ارز، دستورالعمل جدید مدیریت بازار ارز طی یک ابلاغیه 16 بندی از سوی هیات‌وزیران منتشر شد. بر مبنای این مصوبه، از این پس نرخ ارز به‌طور یکسان برای همه مصارف ارزی با قیمت 4200 تومان با اعمال محدودیت‌هایی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

یکشنبه, فروردين 26, 1397 10:30
نفت 100 دلاری در راه است؟

نفت 100 دلاری در راه است؟

ریسک‌های ژئوپلیتیک موجب شد نفت در هفته گذشته بیش از 8 درصد رشد قیمتی را به ثبت برساند و در پایان معاملات این هفته به بیشترین سطح از اواخر سال 2014 برسد.

یکشنبه, فروردين 26, 1397 10:19
صفحه 1 از 76 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | بعدی >

بیشتر ...