عناوین خبرهای اقتصادی

جذب ١٤ میلیارد دلاری سرمایه گذاری خارجی در 5 سال اخیر

اقتصاد در مطبوعات؛

جذب ١٤ میلیارد دلاری سرمایه گذاری خارجی در 5 سال اخیر

تهران- ایرنا- بررسی وضعیت سرمایه گذاری خارجی در ایران نشانگر رشد در این زمینه است. بر این اساس از ابتدای دولت یازدهم تا کنون حدود ١٤ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده که از این میزان 12 میلیارد دلار به صورت سرمایه گذاری مستقیم FDI و دیگر روش‌ها بوده است.

جمعه, مهر 28, 1396 12:54
«فاوا» و کاهش فقر- ابوالحسن فیروزآبادی*

«فاوا» و کاهش فقر- ابوالحسن فیروزآبادی*

فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) را می‌توان یک ابزار مناسب برای توسعه عدالت و رفاه در نظر گرفت. فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی نقش شایانی در فایق آمدن بربی‌صدایی و بی‌قدرتی فقرا می‌تواند ایفا کند.

چهارشنبه, مهر 26, 1396 11:59
چرا باید به اروپا اعتماد کنیم؟

چرا باید به اروپا اعتماد کنیم؟

تهران- ایرنا- یکی از مسائلی که این روزها به ویژه پس از سخنرانی دونالد ترامپ علیه برجام و حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای مطرح است اینکه چرا اساسا باید به اتحادیه اروپا اعتماد کرد و چه تضمینی وجود دارد که اروپا به تعهدات خود در برجام عمل نماید؟

چهارشنبه, مهر 26, 1396 10:50
نرخ ارز و قرض‌الحسنه به خارجی‌ها

نرخ ارز و قرض‌الحسنه به خارجی‌ها

تهران- ایرنا- اغلب اقتصاددانان جریان اصلی علم اقتصاد معتقدند نرخ ارز یک قیمت است و مانند هر قیمت دیگری باید تعیین آن با عوامل بنیانی شکل‌دهنده عرضه و تقاضای آن سازگار باشد، گرچه باثبات بودن نرخ ارز و پرهیز از نوسانات شدید آن نیز با همین منطق از ایده‌آل‌های علم اقتصاد است.

چهارشنبه, مهر 26, 1396 10:49
اهداف اقتصاد ایران مشخص نیست

اهداف اقتصاد ایران مشخص نیست

تهران- ایرنا- روزنامه مردم سالاری درباره چالش ‌های تیم اقتصادی دولت دوازدهم به گفت ‌و‌گو با حمیدرضا برادران شرکاء فعال اقتصادی پرداخت و آورد: باید به برنامه ‌ها بیشتر از افراد توجه داشت و دولت دوازدهم برای رسیدن به تعادل اقتصادی، باید مشورت گسترده با متخصصان را در دستور کار خود قرار بدهد.

چهارشنبه, مهر 26, 1396 9:53
بازار سکه اشباع شد؟

بازار سکه اشباع شد؟

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به تداوم ثبات در بازار ارز نوشت: روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی تا 6 قدمی مرز یک میلیون و 300 هزار تومان عقب رفت. نزول اونس در بازارهای جهانی و تصور اشباع خرید سکه در بازار دو عاملی بود که قیمت این فلز گرانبها را تحت فشار قرار داد.

چهارشنبه, مهر 26, 1396 9:48
زور استاندارد به خودروسازان نمی‌رسد

زور استاندارد به خودروسازان نمی‌رسد

تهران- ایرنا- روزنامه جام جم در گزارشی با اشاره به تردید در توقف تولید خودرو‌های سمند، 405، پرشیا، پراید و تیبا نوشت: چندی است اخبار مختلفی درباره توقف تولید خودروهای پرتیراژ داخلی به علت نداشتن استانداردهای جدید، مطرح شده است.

سه شنبه, مهر 25, 1396 10:18
مدیریت دلار با حراج معکوس

مدیریت دلار با حراج معکوس

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با ارایه پیشنهاد راهکار ایجاد ثبات پایدار در بازار ارز، نوشت: یکی از پایدارترین مکانیزم‌های مدیریت بازار ارز، مکانیزم حراج معکوس است. ایده اصلی این روش از فروش گل در کشور هلند گرفته شده است.

سه شنبه, مهر 25, 1396 10:14
دو گزینه در برابر دولت دوازدهم

دو گزینه در برابر دولت دوازدهم

تهران- ایرنا- آمریکایی‌ها ضرب‌المثل معروفی در مورد دولت‌هایی دارند که پس از پیروزی در انتخابات قدرت را به دست می‌گیرند؛ «در هنگام مبارزات انتخاباتی می‌توان شعر گفت، ولی پس از پیروزی در انتخابات باید نثر گفت.»

سه شنبه, مهر 25, 1396 9:57
تاثیر «معنادار» برجام بر افزایش صادرات غیرنفتی

تاثیر «معنادار» برجام بر افزایش صادرات غیرنفتی

تهران- ایرنا- روزنامه ستاره صبح در گفت ‌وگویی با محسن بهرامی ‌ارض‌اقدس عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، نوشت: مقایسه تجارت فرامرزی کشور در پسابرجام با سال‌های تحریم نشان می‌دهد که سال 1395 یک استثنا در این سال‌ها بود.

سه شنبه, مهر 25, 1396 9:32
سرمایه‌ گذارخارجی در یک قدمی ایران

سرمایه‌ گذارخارجی در یک قدمی ایران

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد با درج گزارشی می نویسد: یکی از بازارهای پر تلاطم طی سال‌های گذشته بازار ارز بوده است؛ بازاری که حتی در مقطعی تعداد زیادی از هموطنان را برای کسب سود بیشتر به سمت خود جلب کرد؛ تلاطم ‌های این بازار حتی کار را به جایی رساند که تثبیت این بازار به یکی از دغدغه ‌های بزرگ دولت قبل تبدیل شد و حتی برخوردهای خاصی را به همراه داشت.

سه شنبه, مهر 25, 1396 8:19
اقتصاد، قربانی تصادفات جاده ای

اقتصاد، قربانی تصادفات جاده ای

تهران- ایرنا- طبق گزارش های رسمی پلیس راهور و وزارت راه و شهرسازی، در کشور در هر 24 ساعت، به طور متوسط 42.8 نفر جان خود را در تصادفات جاده ای از دست می دهند. یعنی وقتی امروز در تقویم خط می خورد، نزدیک به 43 نفر از هموطنانمان را در اثر تصادفات از دست داده ایم.

دوشنبه, مهر 24, 1396 13:1
کارآفرینی وایده‌های پولساز

کارآفرینی وایده‌های پولساز

تهران- ایرنا- پیگیری اخبار افرادی، که نه از راه های مرسوم و شناخته شده، بلکه با ابداع روش های جدید و رفتن راه های ناشناخته به ثروت های هنگفتی رسیده اند، برای همه ما جالب و شنیدنی است.

دوشنبه, مهر 24, 1396 9:42
بازگشت مشتری به بازار کلنگی

بازگشت مشتری به بازار کلنگی

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به انعکاس آرامش قیمت زمین در «مشارکت ساختمانی»، نوشت: بازار ملک کلنگی، در پی ثبات نسبی قیمت زمین، با استقبال از سمت سازنده‌های متقاضی «مشارکت در ساخت» روبه‌رو شد.

دوشنبه, مهر 24, 1396 9:1
تهدید ترامپ و اقتصاد ایران- حسین عبده تبریزی*

تهدید ترامپ و اقتصاد ایران- حسین عبده تبریزی*

امریکا در اقتصاد و سیاست جهان سودای یکه تازی در سر می پروراند اما دیگر دوره‌ای که معنای غرب تنها امریکا باشد، گذشته است. در مورد توافق هسته‌ای ایران نیز باید به چنین نکته‌ای توجه کرد.

دوشنبه, مهر 24, 1396 8:58
پاتک روسی به هدف ترامپ

پاتک روسی به هدف ترامپ

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به امضا نخستین تفاهم‌نامه تامین مالی برای ایران پس از سخنرانی ضدبرجامی رییس‌جمهوری آمریکا، نوشت: دو روز پس از نمایش ضدایرانی دونالد ترامپ، نخستین تفاهم‎نامه تامین مالی بین ایران و روسیه منعقد شد.

دوشنبه, مهر 24, 1396 8:57
«عمل» تجار اروپایی مهم است نه «حرف» سیاستمداران

«عمل» تجار اروپایی مهم است نه «حرف» سیاستمداران

تهران- ایرنا- روزنامه جام جم در گفت وگو با باربارا اسلاوین عضو ارشد شورای آتلانتیک، نوشت: «سوال کلیدی این است که کسب و کارها و تجار اروپایی چه می‌کنند، نه این ‌که رهبران اروپایی چه می‌گویند.»

دوشنبه, مهر 24, 1396 8:42
جزئیات تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی اشتغال روستاییان

جزئیات تسهیلات 11 هزار میلیارد تومانی اشتغال روستاییان

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: افزایش نرخ بیکاری در میان جوانان روستایی از ١٨.٨ به ٢٢ درصد در حالی که تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار از ٥٣٠هزار نفر به ٩١٠ هزار نفر رسیده است دولت را بر آن داشته تا برنامه‌ریزی مناسبی در حوزه اشتغال روستایی انجام دهد.

دوشنبه, مهر 24, 1396 8:40
جزئیات 86 میلیارد دلار قرارداد‌های  پسابرجام

جزئیات 86 میلیارد دلار قرارداد‌های  پسابرجام

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گفت وگو با کارشناسان به بررسی آمار حوزه‌های متعدد اقتصادی پرداخت و نوشت: ایـران در دوران پسـابرجام تاکنـون بیش از 14 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده و تــــــاکنـون 86 میلیـــارد دلار قراردادهــــــای مختلـــــــف در حوزه‌های تجاری، سرمایه گذاری و فاینانس عقد کرده است.

دوشنبه, مهر 24, 1396 8:34
یک روز برای زنان روستایی

به بهانه 23 آبان روز جهانی زنان روستایی

یک روز برای زنان روستایی

تهران-ایرنا- کشاورزی و کارگری در مزرعه، باغداری، فروشندگی محصولات کشاورزی و دامی در بازار و تامین امنیت مواد غذایی خانواده و همچنین رهبری محلی، مشغله های کاری زنانی است که به ‌عنوان نیمی از نیروی انسانی مولد در روستاها، با کمترین امکانات زندگی، استقامت و پشتکار خود را به نمایش می گذارند.

یکشنبه, مهر 23, 1396 17:47
چرا ارز تب کرد ؟/ بازار در انتظار یکسان سازی نرخ ارز

در گفت وگوی ایرنا با کارشناسان اقتصادی:

چرا ارز تب کرد ؟/ بازار در انتظار یکسان سازی نرخ ارز

تهران- ایرنا- در حالی که دلار بی تفاوت به سخنان رییس جمهوری آمریکا عبور کرد اما کارشناسان اقتصادی می گویند اگر دولت بازار را مدیریت نکند، این احتمال وجود دارد که نرخ ارز روند افزایشی پیدا کند .

یکشنبه, مهر 23, 1396 12:31
اقتصاد مقاومتی و تجارت خارجی در ایران؛ چالش ها و امکان ها

معرفی کتاب؛

اقتصاد مقاومتی و تجارت خارجی در ایران؛ چالش ها و امکان ها

تهران- ایرنا- کتاب «اقتصاد مقاومتی و تجارت خارجی در ایران؛ چالش ها و امکان ها» اثر «بابک افقهی» یکی از آثاری است که اقتصاد مقاومتی را از زوایای گوناگون بررسی کرده است. این اثر به تازگی از سوی انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع) منتشر شده است.

یکشنبه, مهر 23, 1396 10:22
فن بدل اقتصادی به ریسک سیاسی

فن بدل اقتصادی به ریسک سیاسی

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: رجزخوانی جمعه شب رئیس‌جمهور آمریکا و احتمال از سرگیری برخی از محدودیت‌ها علیه اقتصاد ایران ازسوی دولت این کشور، مجددا این پرسش را مطرح کرده است که چگونه می‌توان اثر ریسک سیاسی در فضای اقتصادی را به حداقل رساند.

یکشنبه, مهر 23, 1396 9:44
اثر صفر ترامپ در بازارها

اثر صفر ترامپ در بازارها

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: شروع معاملات هفتگی بازارها با صعود نماگر بورس تهران و کاهش نرخ ارز و سکه نشانه‌ای از فروکش تب سیاسی ترامپ بود. گرچه القای بیرونی به نحوی بود که ریسک برجام می‌تواند نوسانات نامعلومی را در قیمت‌ها ایجاد کند، اما بازارها با اثرپذیری «صفر» از سخنان جمعه شب رئیس‌جمهور آمریکا نخستین روز معاملاتی خود را به پایان رساندند.

یکشنبه, مهر 23, 1396 9:41
نعل وارونه و تیول‌داری جدید

نعل وارونه و تیول‌داری جدید

تهران- ایرنا- پس از به حاشیه رفتن رویکردهای کمونیستی در چین و روی آوردن این کشور به اقتصاد بازار و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کشورهای اقماری آن، آرمان اقتصاد مبتنی بر برنامه‌ریزی متمرکز دولتی محبوبیت و موقعیت خود را در افکار عمومی از دست داد. همگان دریافتند که در واقعیت بدیلی برای اقتصاد بازار وجود ندارد.

یکشنبه, مهر 23, 1396 9:25

بیشتر ...