آیین ' گره گشو' ویژه ماه مبارک رمضان در یک روستای گناوه

گناوه-ایرنا- ایین سنتی 'گره گشو' که از گذشتگان این دیار به یادگار مانده، همزمان با فرارسیدن نیمه ماه مبارک رمضان که مصادف با سالروز ولادت فرخنده حضرت امام حسن مجتبی(ع) است، در روستای محمد صالحی گناوه برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، وجه تسمیه این مراسم، باز شدن گره و در حقیقت گره از کار روزه داران باز کردن است.
اهالی این روستا معتقدند که اگر گره یا مشکلی در کار و زندگی داشته باشند، با مراجعه نونهالان به درب منزلشان، به آنها هدیه ای داده و دل آنها را شاد کنند، گره زندگی آنها باز می شود.
این سنت اگرچه در شب ولادت سالروز امام دوم شیعیان جهان در برخی نقاط شهرستان گناوه رایج است، اما در این روستا مرسوم است که نونهالان در روز و جوانان در شب آن را اجرا می کنند.
در این سنت افراد شرکت کننده براساس سن به چند گروه تقسیم و دور هم جمع شده و با در دست داشتن و یا انداختن کیسه در گردن خود، در کوچه ها حرکت و شعار گره گشو سرت بشو باشور و نشاط خاصی سر داده و در منازل حاضر می شوند.
خانواده ها نیز با شنیدن صدای آنان با گشاده رویی در را روی آنان باز و داخل کیسه هایشان آجیل، شیرینی و دیگر تنقلات می ریزند و خوشحال و خندان روانه منزل دیگری می شوند.
اگر خانواده ای بنا به دلایلی در کیسه آنان چیزی نریخت و بچه ها از آنها بهره ای نبردند، باهم می خوانند خونه گدا خیرش ندا یعنی خانه گدا خیرش را به ما نداد.
دهیار روستای محمدصالحی گفت: این برنامه که از آیین های سنتی و قدیمی مردم این منطقه ماندگار مانده با همکاری مردم و دهیاری اجرا می شود.
مجید باغبانی افزود: از نکات جالب توجه در آیین حضور یکی از اعضای نونهال یک خانواده که اصالتا اهل این روستا هستند و در کشور کویت اقامت دارند همه ساله به محمد صالحی آمده و در این آیین شرکت می کند.
وی گفت: این مراسم قدیمی که ریشه در فرهنگ این منطقه دارد باید به عنوان یک سنت اجتماعی حفظ شود.
روستای محمدصالحی از روستاهای پرجمعیت شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد. ک/3
6164/6043/ 6075

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال