محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند

در نشست بررسی ابعاد محصولات دستکاری ژنتیک مطرح شد

محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند

شود.امیدی گفت: این جنجال‌ها ریشه سیاسی و اقتصادی دارد. ملاحظات واقعی که در حوزه پیامدهای گیاهان تراریخته داریم اصلا در این راستا نیست. اینکه مطرح شد در علم تا چه حد می‌تواند این امر را تبیین کند، . . . همان ژن مورد نیاز را منتقل کنیم و نتایج کار کاملا قابل پیش‌بینی شده است. وی افزود: اینکه می‌گویند تراریخته و مهندسی ژنتیک به نوعی تصرف در طبیعت است و مصنوعی است و ممکن است صفت ناخواسته‌ای ایجاد کند، . . .

20:41 - 1395/12/25
دفاع رئیس انجمن ژنتیک ایران از محصولات تراریخته

دفاع رئیس انجمن ژنتیک ایران از محصولات تراریخته

دکتر محمود تولایی روز یکشنبه در نشستی با عنوان 'تولید و رهاسازی محصولات تراریخته گیاهی' در دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد . . . ما زیاد شده است. وی ادامه داد: برخی از مخالفان محصولات تراریخته کشاورزی می گویند از کجا معلوم که در آینده این محصول . . . آسیب می رساند و ضررش اثبات شده نادیده می گیرند. محصولات تراریخته کشاورزی به آن دسته از محصولات اطلاق می شود که صفات . . . برابر اروپاست. در این میان بعضی می گویند چرا اروپا محصول تراریخته نمی کارد و ما باید بکاریم. چون ما هستیم که دریای . . . اروپا یک متر هم زمین رها شده ندارد نباید پرسید چرا گیاه تراریخته تولید نمی کند زیرا صورت مساله اش این نیست اما در . . .

15:52 - 1395/12/15
رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران:مردم محصولات تراریخته را با اطمینان مصرف کنند

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران:مردم محصولات تراریخته را با اطمینان مصرف کنند

در مورد سلامت یا مضر بودن محصولات اصلاح ژنتیکی شده ' تراریخته ' اختلاف نظر وجود دارد، یک مطالعه 2 ساله که بر اساس . . . که به همت 20 دانشمند گردآوری شده نشان می دهد که محصولات تراریخته هیچ ضرری برای سلامتی و محیط زیست ندارد. قره یاضی . . . آغاز شد. رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران ادامه داد: محصولات تراریخته علاوه بر اینکه برای سلامتی مضر نیستند؛ بلکه با کاهش . . . نقش دارند. قره یاضی با اشاره به اینکه برخی از محصولات تراریخته خاصیت ضد حشرات دارند، خاطرنشان شد: این خاصیت نه . . . در خصوص محصولات کشاورزی گفت: نباتات اصلاح شده و گیاهان تراریخته 2 مقوله جدا و در دو چارچوب متفاوت کشاورزی سنتی و . . .

14:13 - 1395/10/23
تحقیق درباره پنبه و برنج تراریخته ادامه دارد

معاون علمی رئیس جمهوری:

تحقیق درباره پنبه و برنج تراریخته ادامه دارد

در جمع خبرنگاران افزود: آزمایش و تحقیقات در زمینه محصولات تراریخته در بخش غذا از دید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری . . . معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد درباره محصولات تراریخته در غذا همانند معرفی دارو حساسیم و گفت: اکنون موضوع . . . معرفی دارو حساسیم و گفت: اکنون موضوع تحقیقات محصولات تراریخته در ستاد بیوتکنولوژی پیگیری می شود. وی افزود: ما با . . .

20:41 - 1395/10/22
رئیس انجمن ایمنی زیستی: محصولات تراریخته خطری برای انسان و محیط زیست ندارد

رئیس انجمن ایمنی زیستی: محصولات تراریخته خطری برای انسان و محیط زیست ندارد

را به هیچ عنوان تهدید نکرده است. وی اظهار کرد: محصولات تراریخته حاصل مهندسی ژنتیک است که با استفاده از فناوری‌های . . . فائو' WHO 'می توانند در مورد سالم بودن یا نبودن محصولات تراریخته اظهار نظر کنند. قره یاضی با بیان اینکه تحقیقات 10 . . . 10 ساله نهادهای نظارتی حاکی از این است که مصرف محصولات تراریخته هیچ نوع خطری برای سلامت انسان ندارند، یاد آور شد: . . . نتایج حاصل از جمع بندی 1783 مقاله معتبر در خصوص محصولات تراریخته حاکی ازآن است که تاکنون هیچ مدرک معتبری مبنی بر . . . به سلامت انسان، محیط زیست و... در پی استفاده از محصولات تراریخته گزارش نشده است. وی تصریح کرد: بر اساس مستندات در20 . . .

14:31 - 1395/10/22
سازمان غذا و دارو در زمینه محصولات تراریخته عقلانی عمل می کند

رییس پژوهشکده سازمان غذا و دارو

سازمان غذا و دارو در زمینه محصولات تراریخته عقلانی عمل می کند

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر حسین رستگار روز چهارشنبه در همایش بین المللی محصولات تراریخته و آگاهی عمومی در دانشگاه شهید بهشتی افزود: محصولات . . . و آگاهی عمومی در دانشگاه شهید بهشتی افزود: محصولات تراریخته فناوری جدید است که اگر منطقی با این علم برخورد شود، . . . بیان کرد: از سال 2000 که فرآورده های نوترکیب و داروهای تراریخته در خارج از کشور وجود دارد و مورد استفاده قرار می . . . های نوترکیب تولید و به بازار عرضه شده است.وی اظهار کرد: به تراریخته ها به دور از مباحث حاشیه ای در بحث تولید داروهای . . . است.رییس پژوهشکده سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر پنبه تراریخته نیز تاییدیه اول را از وزارت کشاورزی گرفته است و در . . .

12:56 - 1395/09/24
واردات محصولات تراریخته بدون رعایت ضوابط خطرناک است

پزشک عمومی و متخصص طب سنتی:

واردات محصولات تراریخته بدون رعایت ضوابط خطرناک است

شاهد افسردگی مردم هستیم.وی با تاکید بر این که اگر محصولات تراریخته بدون نظارت، بررسی‌ها و آزمایش ها کامل وارد کشور . . . گفت: در زمان حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته محصولات تراریخته تولید می شوند ولی مصرف نمی شود.این پزشک با اشاره به . . . دلاری آمریکا برای تولید این محصولات گفت: این کشور محصولات تراریخته را تولید می کند ولی آنها را مصرف نمی کنند و به دیگر . . . به دیگر کشور ها صادر می کند. وی با اشاره به تولید محصولات تراریخته با دستکاری ژنتیکی گفت: ممکن است این تغییرات بر روی . . . خاصی در نظر گرفته شود.فهیمی افزود: البته تولیدات محصولات تراریخته خوراکی می تواند نتایج زیان بار تری از محصولات غیر . . .

16:34 - 1395/08/29
بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک ممکن نیست / زیرکشت 180میلیون هکتار زمین برای محصولات تراریخته

رییس انجمن علمی ایمنی زیستی:

بیوتروریسم با مهندسی ژنتیک ممکن نیست / زیرکشت 180میلیون هکتار زمین برای محصولات تراریخته

قره یاضی شامگاه سه شنبه در نشست بررسی زوایا و دیدگاه های تراریخته که با حضور اتحادیه انجمن های علمی زراعی گیاه پزشکی . . . برگزار شد، درباره ادعای برخی مبنی بر ورود و تولید محصولات تراریخته به منظور بیوتروریسم افزود: این ایدئولوژی خطرناک در . . . داشته باشد.فناوری اصلاح ژنتیک ارقام کشاورزی (محصولات تراریخته) ازپیشرفته ترین رهآوردهای دانش بشری در حوزه کشاورزی . . . شناخته می شود.وی با بیان این که مستندات سلامت محصولات تراریخته موجود است، اظهار داشت: آنچه که تاکنون جز ارایه . . . بتوانند مستنداتی مبنی بر خطرناک بودن و سرطان زایی محصولات تراریخته ارایه دهند، ما قبول می کنیم.وی یادآورشد: در 38 سال . . .

10:51 - 1395/08/26
تراریخته؛ اسم رمز جدید تخریب دولت - محسن داوری*

تراریخته؛ اسم رمز جدید تخریب دولت - محسن داوری*

علوم زیستی و مهندسی ژنتیک، آن هم با القای خطر حتمی محصولات تراریخته برای مصرف کننده، بهانه ای برای هجمه رسانه های مخالف . . . به همین دلیل، دستاوردهای محققان وطنی در رونمایی از حیوانات تراریخته و شبیه سازی شده، گیاهان مقاوم و پرتولید و داروهای . . . است که به اصطلاح، دست ورزی یا اصلاح ژنتیکی شده اند. 'تراریخته' عنوان دیگری است که برای این دسته موجودات به کار می . . . وارد شوند. در این سال ها به جز رونمایی از چند بره و گوساله تراریخته و شبیه سازی شده و چند قلم داروی نوترکیب، ارقامی از . . . چند قلم داروی نوترکیب، ارقامی از برنج، پنبه، کلزا و چغندر تراریخته هم در کشور تولید شده اما به دلیل پاره ای ملاحظات، . . .

15:28 - 1395/07/10
محققان و اساتید دانشگاهی از فناوری محصولات تراریخته حمایت کردند

محققان و اساتید دانشگاهی از فناوری محصولات تراریخته حمایت کردند

ورای حجم انبوه مطالب و شبهات رسانه ای علیه فناوری محصولات تراریخته، نه تنها هیچ مطالعه علمی مضر بودن این محصولات را . . . اثبات کرده است.فناوری اصلاح ژنتیک ارقام کشاورزی (محصولات تراریخته) از پیشرفته ترین ره آوردهای دانش بشری در حوزه . . . به عدد انگشتان دست نمی رسد، تحقیق و توسعه گیاهان و حیوانات تراریخته را بدون استناد به هیچ مطالعه کارشناسی در کشورشان . . . تأکیدات قولی و فعلی مقام معظم رهبری نسبت به تولید حیوانات تراریخته در پژوهشگاه رویان پیش روی محققان و سیاست گزاران . . . (سال 1386) و قانون ملی ایمنی زیستی (ماده 2) تولید محصولات تراریخته را تکلیف کرده اند.همچنین وزرای سابق بهداشت، لنکرانی . . .

15:31 - 1395/07/02
فناوری بدون ترس

فناوری بدون ترس

فردوسی مشهد انتشار یافته است، می خوانیم: تولید محصولات تراریخته این روزها تبدیل به بحث مورد مناقشه بین مخالفان و . . . شود.طی چند روز گذشته نیز سخنگوی دولت در خصوص تولید محصولات تراریخته گفت: دولت مدافع فعالیت های بیوتکنولوژی و محصولات . . . تراریخته گفت: دولت مدافع فعالیت های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته است. اگر برخی افراد ملاحظات زیست محیطی دارند، مباحث . . . در فتاوایی جداگانه، تحقیقات بر محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) را بدون اشکال دانستند و البته کشت آن را تا تکمیل . . . به استفتاء در این خصوص تقریر فرمودند: تحقیق درمورد محصولات تراریخته و دستکاری شده ژنتیک اشکالی ندارد ولی این محصولات تا . . .

9:2 - 1395/06/29
نصب برچسب روی مواد غذایی تراریخته ضروری است

نصب برچسب روی مواد غذایی تراریخته ضروری است

بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تمام مواد غذایی که احتمال تراریخته بودن آن ها در بازار مصرف وجود دارد باید برچسب . . . بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.به گزارش ایرنا، محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که کارشناسان با دستکاری که روی . . . هم گرفته اند اما اعلام نکرده اند که دستکاری شده ژنتیکی یا تراریخته هستند و هنگام بررسی سطح بازار، تراریخته بودن آنها . . . شده ژنتیکی یا تراریخته هستند و هنگام بررسی سطح بازار، تراریخته بودن آنها مشخص شده است.از سوی دیگر حدود 90 درصد . . . دیگر حدود 90 درصد سویای تولید شده و روغن آن در سراسر جهان تراریخته است بنابراین اگر روغن سویای تراریخته نمی خواهیم کلا . . .

10:32 - 1395/06/02
تراریخته یا دستکاری شده مسئله این است

تراریخته یا دستکاری شده مسئله این است

در این گفت و گو که در شماره چهارشنبه 27 مرداد 1395 خورشیدی با رییس کمیته گیاهان تراریخته ستاد ویژه توسعه زیست فناوری منتشر شد، آمده است: در . . . می شود. نکته قابل توجه این است که هنوز محصولات دامی تراریخته برای مصرف عموم تولید نشده و دام هایی که تا کنون با . . . تولید شده اند. دکتر سید الیاس مرتضوی رئیس کمیته گیاهان تراریخته ستاد ویژه توسعه زیست فناوری، عضو هیئت علمی . . . تنها به یک استثنا در تولید انبوه نوعی ماهی قزل آلای تراریخته اشاره می کند که نسبت به نمونه عادی در بازه زمانی . . . با عنوان ژن درمانی شناخته می شود.**استفاده از محصولات تراریخته، چرا؟ما در دنیا با بحران غذا رو به رو هستیم به طوری . . .

12:42 - 1395/05/27
همه محصولات غذایی تراریخته ملزم به درج برچسب هستند

همه محصولات غذایی تراریخته ملزم به درج برچسب هستند

به گزارش ایرنا از سازمان غذا و دارو، دکتر مهرناز خیر اندیش افزود: محصولات غذایی تراریخته در صورتی مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو می گیرند که . . . خاطرنشان کرد:از هر چند نمونه درخواست مجوز برای محصول غذایی تراریخته، تعدادی نمونه جهت بررسی های لازم از نظرصحت ادعا به . . . مقام مسئول در سازمان غذا و دارو افزود: تمام محصولات غذایی تراریخته موجود در بازار کشور دارای تائیدیه مصرف در کشورهایی . . . مانند سازمان امنیت غذایی اروپا (EFSA ) ارزیابی خطر محصولات تراریخته برای سلامت انسان را بررسی و تائید کرده است.به گزارش . . . انسان را بررسی و تائید کرده است.به گزارش ایرنا، محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که کارشناسان با دستکاری که روی . . .

11:43 - 1395/05/24
5 آزمایشگاه خصوصی برای بررسی محصولات تراریخته مجوز گرفتند

مقام مسئول در سازمان غذا و دارو:

5 آزمایشگاه خصوصی برای بررسی محصولات تراریخته مجوز گرفتند

خواهند کرد. با اشاره به وجود یک آزمایشگاه ویژه محصولات تراریخته در سازمان غذا و دارو افزود: با توجه به اینکه بحث . . . در سازمان غذا و دارو افزود: با توجه به اینکه بحث محصولات تراریخته در کشور بسیار جدی است اخیرا این مجوزها صادر شده . . . این مجوزها صادر شده است.وی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه های تراریخته نیاز به ارتقا دارند و اگر قرار است در کشور مجوز . . . محصولات را بدهند به سرمایه گذاری روی آزمایشگاه های محصولات تراریخته نیاز است.مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو . . . و دارو ادامه داد: در زمان حاضر آزمایشات مربوط به محصولات تراریخته در حد امکانات موجود انجام می شود اما با توجه به . . .

10:45 - 1395/05/04
شخصی سازی طبیعت؛ خوب یا بد

شخصی سازی طبیعت؛ خوب یا بد

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، 39 کشور کشت محصولات تراریخته را ممنوع و 64 کشور نیز برچسب گذاری روی محصولات را . . . به گوش می رسد.هرچند برخی از مسئولان اعلام کردند که محصولات تراریخته سالم اند اما در مقابل عده ای دیگر از مسئولان نگرانی . . . در گفت وگویی با رد مطالب مطرح شده در مورد مضر بودن محصولات تراریخته، گفت: محصولات تراریخته سالم هستند و مرجع تعیین . . . مطرح شده در مورد مضر بودن محصولات تراریخته، گفت: محصولات تراریخته سالم هستند و مرجع تعیین سلامت این محصولات وزارت . . . رضا ملک زاده اظهار کرد: هجمه رسانه ای شدیدی علیه محصولات تراریخته در ماه های اخیر به وجود آمده، این در حالی است که . . .

12:7 - 1395/05/03
محصولات تراریخته سالم هستند/وزارت بهداشت،مرجع تعیین سلامت این محصولات

معاون تحقیقات وزارت بهداشت:

محصولات تراریخته سالم هستند/وزارت بهداشت،مرجع تعیین سلامت این محصولات

رضا ملک زاده اظهار کرد: هجمه رسانه ای شدیدی علیه محصولات تراریخته در ماه های اخیر به وجود آمده، این در حالی است که . . . این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی، سلامت محصولات تراریخته موجود در بازار را معادل محصولات غیرتراریخته مشابه . . . سلامت محصولات تراریخته موجود در بازار را معادل محصولات غیرتراریخته مشابه آنها اعلام کرده است و بنابراین جای هیچگونه . . . محصولات غذایی در اتحادیه اروپایی است، تاکنون برای 71 محصول تراریخته مجوز مصرف صادر کرده و این محصولات سال ها است که در . . . می شوند. علاوه بر این تقریبا همه کشورهای جهان از محصولات تراریخته استفاده می کنند و حداقل پنج کشور اروپایی سال ها است . . .

10:15 - 1395/04/20
توضیح دیناروند درباره محصولات تراریخته

توضیح دیناروند درباره محصولات تراریخته

هرگونه نقل قولی منسوب به او در خصوص عوارض داشتن محصولات تراریخته گفت: در خصوص محصولات تراریخته نمی توانیم به شایعات . . . در خصوص عوارض داشتن محصولات تراریخته گفت: در خصوص محصولات تراریخته نمی توانیم به شایعات توجه کنیم؛ بر اساس قانون نیز . . . هستیم. وی تاکید کرد: هیچگاه جنبه احتیاط در خصوص محصولات تراریخته، کنار گذاشته نشده و موضع سازمان غذا و دارو از همان . . . در پایان خطاب به کسانی که معتقد به عارضه داشتن فرآورده های تراریخته وارداتی هستند ، گفت : این افراد اگر مستندات علمی . . . گرفت.به گزارش ایرنا، دولت یازدهم در پی قانونی سازی محصولات تراریخته در برنامه ششم توسعه است.برنامه ششم توسعه قرار است . . .

14:37 - 1395/04/19
واردات یا تولید برنج تراریخته نداریم

رییس انجمن ایمنی زیستی:

واردات یا تولید برنج تراریخته نداریم

خبرنگار علمی ایرنا بیان کرد: خیار، گوجه فرنگی، انبه و برنج تراریخته در کشور کاشت نمی شود اما کارهای تحقیقاتی روی برخی . . . نمی شود اما کارهای تحقیقاتی روی برخی از محصولات برای کاشت تراریخته آنها در حال انجام است.وی با بیان اینکه واردات برنج . . . آنها در حال انجام است.وی با بیان اینکه واردات برنج تراریخته نداریم، افزود: در کشور چین مقداری برنج تراریخته کشت . . . برنج تراریخته نداریم، افزود: در کشور چین مقداری برنج تراریخته کشت می شود، اما در هیچ کشوری برنج تراریخته به صورت . . . چین مقداری برنج تراریخته کشت می شود، اما در هیچ کشوری برنج تراریخته به صورت تجاری وجود ندارد تا ما واردات این محصول را . . .

11:28 - 1395/04/09