رییس قوه قضائیه مشارکت دانشگاهیان در مهار سیلابها را خواستار شد

گرگان - ایرنا - رییس قوه قضاییه با تاکید بر اجرای کارهای پژوهشی و ضرورت حضور دانشگاهیان در مهار حوادث گفت که با تکیه بر علم و توان دانشگاه های کشور می توان مانع تکرار سیلاب در اقصی نقاط کشور شد.

کد خبر: 83268482 | تاریخ خبر: 18/01/1398 - 19:33

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی عصر امروز یکشنبه در شورای اداری استان گلستان اظهار داشت: ایران در سال های اخیر به پیشرفت های زیادی در عرصه های سخت و پیچیده علمی رسیده که کارهایی مانند لایروبی رودخانه ها در برابر آن فعالیتی آسان و قابل انجام است.
وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 85 دستور العمل و سیاست مرتبط با رودخانه ها و مسیل ها را تعیین و ابلاغ کردند اما تخلفات انجام شده در این بخش مانند ساخت و سازهای فراوان در بستر رودخانه ها و لایروبی نکردن زمینه ساز بروز سیل های مهیب چند هفته اخیر شد.
رییس قوه قضاییه بیان کرد: در روزهای اخیر گزارش های متعددی از سیل گلستان دریافت کردم که اغلب آن ها لایروبی نکردن رودخانه ها را عامل به راه افتادن سیل اخیر اعلام کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی ادامه داد: اگر کارهای جهادی که پس از بروز سیل در گلستان انجام گرفت را پیش از آن انجام می دادند این میزان خسارت در منطقه اتفاق نمی افتاد.
وی گفت: در استانی مانند گلستان که همواره شاهد باران های فراوان است انجام این گونه کارها و لایروبی رودخانه ها یک ضرورت است تا تکرار حوادث و تبعات و خسارت های ناشی از آن را شاهد نباشیم.
رییس قوه قضاییه اظهار داشت: حضور مداوم و مستمر مسوولان و خدمت گذاران رده های مختلف در مناطق سیل زده گلستان، نقش زیادی در کاهش آلام مردم داشت و به آسیب دیدگان آرامش روحی و روانی تزریق کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی بیان کرد: در سرکشی امروز از چند منطقه سیل زده، مردم با تقدیر از تلاش های انجام شده برای امدادرسانی، از آبگرفتگی شهر و خانه های خود گله مند بوده و خواستار تخلیه هر چه سریعتر آن بودند.
وی افزود: با گسیل امکانات نیروهای مسلح و خدمات جهادی سپاه، ارتش گروه های امدادی و دولتی بخش امداد و نجات این سیلاب به پایان می رسد و پس از آن بخش مهم عمرانی و آبادانی این مناطق آغاز می شود.
رییس قوه قضاییه ادامه داد: مسوولان در سرکشی از مناطق سیل زده و در جلسات قول های زیادی به مردم آسیب دیده برای جبران خسارت ها دادند که باید این وعده ها عملی شود.
وی گفت: یکی از مهمترین اقدامات لازم برای موضوع سیل گلستان، آسیب شناسی جدی، ریشه ای و کارشناسانه این حادثه است تا دیگر استان پرباران گلستان دچار سیل و تبعات سخت ناشی از آن نشود.
حجت الاسلام والمسلمین رییسی اظهار داشت: باران هر کجا که ببارد موجب آبادانی و توسعه می شود اما به دلیل نبود زیرساخت ها و عدم پیش بینی و پیشگیری صحیح، این ظرفیت مناسب تبدیل به خطری پرآسیب و خسارت برای گلستان و برخی استان های کشور شد.
وی این پرسش را مطرح کرد که در سال های گذشته چه اقدامی برای مهار و کنترل بارش های زیاد انجام داده و چه مقدار سد ساختیم و یا زیرساخت آماده کردیم در این بارش شدید غافلگیر نشویم؟
نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان هم در این جلسه گفت: سیل اخیر خسارت های زیادی در استان داشت اما نمایش وحدت و همدلی همه مردم ایران برای کمک به آسیب دیدگان، از جمله نکات برجسته این سیل بود.
سید کاظم نورمفیدی اظهار داشت: مردم در سیل گلستان نشان دادند که انجام تبلیغات سوء از طرف خارج نشینان وطن فروش نمی تواند تاثیری بر آن ها داشته و مانع انسجام و وحدت در زمان بحران شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: آمریکا که برای سیل زدگان ما دلسوزی می کند هنوز و بعد از 15 ماه نتوانسته مشکل سیل خود را حل کرده و بسیاری از سیل زدگان این کشور بعد از مدت ها هنوز آب و برق ندارند.
امام جمعه گرگان افزود: با وجود این انسجام همگانی، مردم سیل زده گلستان مشکلاتی دارند که لازم است مسوولان توجه بیشتری به رفع آن داشته باشند.
نورمفیدی ادامه داد: محصور بودن 19 روزه شهر آق قلا در سیل، پایه های بسیاری از خانه ها را سست کرده و امکان ریزش برخی از آن ها وجود دارد.
امام جمعه گرگان بیان کرد: بعد از سیل، امکانات زیادی به گلستان آمده که امیدوارم این تجهیزات تا رفع کامل مشکل سیل در منطقه مانده و به آسیب دیدگان و مناطق سیل زده امدادرسانی کند.
2729

انتهای پیام /*