چین به دنبال قدرت نمایی نظامی در برابر آمریکا

پکن - ایرنا - چین در حال ساخت تسلیحات پیشرفته و بالا بردن توان رزمی ارتش خود است تا بتواند تسلط نظامی آمریکا در منطقه به ویژه دریای جنوبی را به چالش بکشد پکن برای این کار علاوه بر تولید انواع تسلیحات جنگی، به برگزاری رزمایش ها و برنامه های مختلف نظامی روی آورده است.

کد خبر: 83246462 | تاریخ خبر: 26/12/1397 - 14:6

به گزارش ایرنا، چین تولیدات تسلیحاتی فراوانی دارد ارتش این کشور روی ساخت اسلحه های مختلف و همچنین جنگنده ها، زیردریایی ها و ناوهای هواپیمابر متمرکز شده است.
همزمان چین در تلاش است تا با برگزاری مراسم رژه و تمرینات مختلف نظامی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو، در مقابل آمریکا قدرت نمایی کند و رزمایش بزرگ نیروی دریایی این کشور و دیگر کشورهای دنیا نیز در حال برنامه ریزی است.
هوانگ شواینگ از نمایندگان کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین می گوید: ما روی بخش های تحقیقاتی و ابداعی متمرکز شده ایم و از مسیرهای مختلف در حالا بالا بردن توان خودمان هستیم.
وی افزود: ارتش چین تسلیحاتی کیفی تری ساخته است که عمر استفاده از آنها طولانی تر است اما همچنان می کوشد تا مدرن سازی را ادامه دهد.
ساخت موتورهای پیشرفته برای جنگنده ها، ساخت ناوهای هواپیمابر و همچنین توسعه هواپیماهای رادارگریز از جمله دیگر فعالیت های ارتش چین برای به چالش کشیدن قدرت نظامی آمریکا در دنیا بخصوص در منطقه است.
تانگ چانگ هونگ از دیگر نمایندگان کنگره چین می گوید: ما روی ساخت تسلیحات مختلف تمرکز کرده ایم ساخت انواع جنگنده از جمله برنامه های این کشور است.
وی گفت: اکنون تلاش بر روی ساخت جنگنده های کوچکتر با توان بالای رزمی است البته در ساخت آنها و بخصوص موتور این جنگنده ها توفیق داشته ایم.
البته چین هنوز مشکلات زیادی برای ساخت انواع تسلیحات دارد برخی از فراورده ها و فلزاتی که دراین تسلیحات مورد استفاده است باید از توان مقاومتی بالایی برخوردار باشند و چین هنوز فناوری ساخت آنها را بدست نیاورده است.
خبرگزاری شینهوا بتازگی گزارش کرد که آکادمی علوم نظامی چین کارهای تحقیقاتی و تولیداتی خود را افزایش داده است این آکادمی بیش از 248 کارشناس خبره در امور هوش مصنوعی، صنایع دفاعی و بهره ورزی از فلزات سخت را استخدام کرده است.
ارتش چین امسال میزان بودجه خود را 7.5 درصد افزایش داده و به 175 میلیارد و 980 میلیون دلار رسانده که در این میان 13.5 درصد از افزایش آن مربوط به بخش علوم و فنون نظامی است.
چین در کنار ساخت تجهیزات جنگی، همچنین اقدام به برگزاری رژه ها، رزمایش ها و مانورهای بزرگی خواهد کرد، نیروی دریایی چین در آستانه هفتادمین سالگرد تاسیس خود از ناوگروه های دریایی دنیا دعوت کرده است تا در مراسم رژه این کشور شرکت کنند اقدامی که کارشناسان معتقدند پکن از طریق آن قصد دارد قدرت خود را به رخ دیگران به ویژه آمریکا بکشاند.
رسانه های چینی می گویند احتمالا فرانسه قصد دارد ناو شارل دوگل خود را به این رزمایش اعزام کند و روسیه نیز درصدد اعزام ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف است.
ارتش چین نیز اعلام کرده است از ناوگروه های کشورهای مختلف دعوت کرده است تا در مراسم ماه آوریل شرکت کنند و همزمان همکاری های نیروهای دریایی خود را با چین تقویت کنند.
رزمایش و مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو در ماه آوریل و رژه ارتش این کشور در اولین روز اکتبر مصادف با روز ملی چین، مهمترین برنامه های نظامی این کشور در سال جاری میلادی محسوب می شود.
برگزاری رژه نیروی دریایی چین با همراهی ناوگروه های کشورهای مختلف دنیا به شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین این امکان را می دهد تا قدرت خود را در مقام فرماندهی کل قوای کشور تحکیم کند.
چین خود دارای دو ناو هواپیمابر است که یکی از آنها به نام لیائونینگ عملیاتی شده و در خدمت نیروی دریایی است و ناو دوم که هنوز نامی برای آن صورت نگرفته در حال گذراندن دوران آزمایشی است.
با این وصف لی جیه از کارشناسان نیروی دریایی چین بر این باور است که چین از هر دو ناو هواپیمابر خود برای حضور در این مراسم بزرگ استفاده خواهد کرد.
جو سه مینگ از کارشناسان مسایل نظامی چین می گوید: این بزرگترین برنامه نظامی نیروی دریایی چین در چند دهه گذشته محسوب می شود و شمار زیادی از ناوهای مختلف این کشور از جمله ناوهای حامل بالگرد در آن مشارکت خواهند داشت.
وی تصریح کرد: ارتش چین با برگزاری چنین رزمایش و رژه دریایی بزرگی که قدرت های خارجی هم در آن حضور دارند، اعلام می کند که قدرت دفاع از خود را به اندازه کافی دارد.
چین در دریاهای شرقی و جنوبی با کشورهای ژاپن و آمریکا و برخی از قدرت های غربی دیگر، دچار منازعاتی دیرینه است و برگزاری این رژه دریایی طبیعتا واشنگتن را ناخرسند خواهد کرد.
آوریل سال قبل رژه دریایی بزرگی با فرماندهی شی در دریای جنوبی و با حضور ناوهای موشک انداز و زیردریایی های اتمی و 70 فروند جنگنده و در مجموع 48 ناو و کشتی برگزار شد.
استقرار تسلیحات پیشرفته در مناطق دریای شرقی و جنوبی، ناوهای موشک انداز، سامانه های دفاعی موشکی و موشک های زمین به هوا در این مناطق و همچنین استفاده از امواج الکترونیکی برای متوقف کردن تسلیحات نظامی بیگانگان در این مناطق از دیگر برنامه های چین برای مقابله با توان نظامی آمریکا در منطقه و جهان است.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*