ایرناپلاس بررسی می‌کند

ایمنی خط 7 مترو؛ تضمین شهرداری، تاکید شورا بر تکمیل

تهران- ایرناپلاس- امروز سه ایستگاه دیگر از خط 7 مترو تهران به طول 7.5 کیلومتر افتتاح شد. خطی که حرف و حدیث‌هایی درباره نواقص آن به‌ویژه ایمنی تونل‌ها و ایستگاه‌ها وجود داشت و همین موضوع باعث شده بود تا یک‌بار به‌طور کامل تعطیل شود.

کد خبر: 83245025 | تاریخ خبر: 25/12/1397 - 12:36

سه ایستگاه دیگر خط 7 مترو در حالی امروز افتتاح شد که علی امام، مدیرعامل شرکت متروی تهران گفته است استانداردهای ایمنی در این خط رعایت شده است و در این 7.5 کیلومتر، تهویه با مدلسازی شرایط بحرانی و عادی تأمین شده و هواسازهای لازم راه‌اندازی شده است. با این حال، برخی خبرها از گوشه و کنار حکایت از آن دارد که هنوز هواکش‌های میان‌تونلی در این مسیر تعبیه نشده است و همین باعث شده است تا برخی خط 7 را همچنان ناایمن بدانند.

**حناچی: امنیت شهروندان خط قرمز ماست

برخی مسایل باعث شد دیروز حناچی شهردار تهران هم به موضوع واکنش دهد. او در توئیتی اعلام کرد: «حفظ امنیت شهروندان اولویت ما و خط قرمز مدیریت شهری است. برای بهره برداری از ٣ ایستگاه از پروژه عظیم خط ٧ مترو تهران، یک سال تلاش شبانه روزی شده تا به استاندارد کامل ایمنی برسیم و مشکلی بابت تهویه وجود ندارد. با افزایش واگن ها و مسافران، سیستم تهویه تونلی نیز ارتقا خواهد یافت.»

**رئیس شورا: نواقص به سرعت جبران شود

امروز محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در مراسم افتتاحیه سه ایستگاه خط 7 مترو به این موضوع اشاره کرد و در مورد دلایل تعطیلی خط هفت مترو گفت: سال گذشته بهره‌برداری از خط هفت به چهار دلیل متوقف شد، مسئله اول هواکش‌ها و مسیر نجات و فرار بود، مسئله دوم فعال نبودن سیستم سیگنالینگ، مساله سوم کمبود و قرضی بودن واگن و مساله چهارم عدم راه اندازی پست برق مستقل بود.

وی ادامه داد: بنابرگزارشاتی که به من داده‌اند، بخش عمده‌ای از این مسائل حل شده و باید موضوع هواکش‌های میان تونلی هم بصورت ویژه پیگیری شود. در موضوع هواکش‌ها هم در دو هواکش فعالیت شروع شده و هواکش‌های بخش جنوبی که مورد بهره‌برداری است، راه‌اندازی شده اما با توجه به ساخت داخل و کم هزینه بودن این بخش، انتظارات بیشتری داشتیم وامیدواریم نواقص بسرعت جبران شود و خطوط شش و هفت را بصورت واقعی کاملتر از زمانی که که از دوره گذشته تحویل گرفته شد، به بهره برداری برسانند.

وی به شهردار تهران و معاون حمل ونقل توصیه جدی کرد که مسایل مترو را بصورت میدانی دنبال کنند و از احتمال رخ دادن حوادث و سوانح غفلت نکنند.

صحبت‌های هاشمی در حالیست که محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید در جلساتی که با مسئولان مترو داشتیم متوجه شدیم هنوز تعداد هواکش‌های این خط به میزان استاندارد نرسیده است و در مناطقی باید هواکش نصب شود. با این حال، او می‌گوید که مسئولان حمل و نقل شهرداری و مترو تهران ایمن بودن این سه ایستگاه و تونل‌های مابین آن را تضمین کرده و قول داده‌اند که به‌زودی نواقص باقی مانده را جبران کنند.

**تعداد هواکش‌ها کافی نیست

علیخانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل ایمنی خط 7 نداشتن سیگنالینگ، هواکش و پله فرار بود، می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید نداشتن سیگنالینگ خطر تصادف قطارها را ایجاد می‌کرد‌، نبود هواکش و پله فرار هم در زمان آتش‌سوزی باعث ایجاد مشکل می‌شد. خوشبختانه این مسائل حل شده است. پنج کیلومتر از این خط چند ماه پیش افتتاح شد و امروز سه ایستگاه دیگر هم به بهره‌برداری رسید. جلسه هفته گذشته کمیسیون حمل و نقل به مترو و همین ایستگاه‌هایی که قرار است افتتاح شود، اختصاص داشت. همان‌جا ما این موضوع را به‌دقت پیگیری کردیم که این ایستگاه‌ها به لحاظ ایمنی مشکلی نداشته باشند.

به گفته علیخانی، خوشبختانه سیگنالینگ این خط حل شده است و در مورد پله‌های فرار و اضطرار هم خوشبختانه در حال حاضر مشکلی وجود ندارد. اما موضوعی که وجود دارد این است که از نظر کمیسیون حمل و نقل، تعداد هواکش‌ها هنوز به استاندارد لازم نرسیده است.

**مسئولان مترو معتقدند ایمنی لازم وجود دارد

علیخانی ادامه می‌دهد: تأکید ما در کمیسیون این بود که حتماً تعداد هواکش‌ها باید به حد کافی برسد. در گذشته خوشبختانه ما شاهد حادثه آتش‌سوزی نبودیم و اتفاقی نیفتاده، ولی اعتقاد ما است که چون آتش‌سوزی اتفاق نیفتاده، دلیل بر این نیست که پیشگیری‌های لازم انجام نشود. البته در حال حاضر شرایط این خط به لحاظ ایمنی بهتر از سابق شده است و مسئولان مترو هم می‌گویند از نظر ما مشکلی وجود ندارد و هواکش به اندازه کافی داریم، اما ما معتقدیم که باید در برخی از نقاط هواکش اضافه شود.

علیخانی در پاسخ به این سؤال که آیا افتتاح این سه ایستگاه مشکلی را ایجاد می‌کند یا نه، می‌گوید: این را کسی نمی‌داند و من آن را می‌گویم. من می‌خواهم شفاف صحبت کنم و بگویم که ما در کمیسیون این موضوع را پیگیری کردیم و سؤال کردیم که آیا این تعداد کافی هست یا نه؟ اشکالات سابق رفع شده است یا نه؟ موضوع این است که بخش زیادی از مشکلات حل شده است. این را بگویم که در سال 97 برای خط 6 و 7 بالغ بر هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است که حدود 700 میلیارد تومان از آن اوراق مشارکت بود و بخش زیادی از اشکالات رفع شده است.

**تضمین مسئولان مترو برای ما کافی است

او با اشاره به اینکه تضمین ایمن بودن این خط بر عهده مشاوران خط و مسئولان مترو است، می‌افزاید: زمانی ما در مدیریت قبلی هم از خط 7 انتقاد می‌کردیم، منظورمان این نبود که همین‌طوری بروید و خط 7 را تعطیل کنید. بلکه می‌گفتیم از نظر ما این خط کامل نبوده و تعداد هواکش‌های آن کافی نیست، سیگنالینگ وجود ندارد، اما اگر شما کتباً تضمین کنید که اتفاقی نمی‌افتد و این خط ایمن است، ما حرفی نداریم. ما حتی در سه مرحله مکاتبه کردیم، حتی در آخرین نامه‌ای که ارسال کردیم من به یاد دارم که ما تأکید کردیم که اگر ظرف 20 روز تأیید می‌کنید که مشکلی در این خط نیست، از نظر ما هم مشکلی نیست، اما اگر تأیید نمی‌کنید، چاره‌ای جز تعطیل کردن خط وجود ندارد که آنها هم تأیید نکردند و خط تعطیل شد.

علیخانی با یادآوری این موضوع ادامه می‌دهد: حالا هم ما تذکرات لازم را به مسئولان حمل و نقل مترو و شهرداری دادیم. اگر کارشناسان و مشاوران بگویند که این حد از هواکش کافی است از نظر ما مشکلی نیست و تضمین آنها برای ما کفایت می‌کند. اما تأکید کردیم آنچه از نظر ما کمبود محسوب می‌شود، باید سریعاً حل شود و آنها هم قول دادند که آن را انجام دهند. طبق اعلامی که انجام دادند ایمنی مورد تأیید آن‌هاست، اما ما نظارت خودمان را ادامه می‌دهیم و پیگیری می‌کنیم که هیچ مشکلی پیش نیاید.

**مدیرعامل مترو: بحث ایمنی مسافران خط قرمز ماست

در این میان علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران در واکنش به انتقادات درباره ایمن نبودن خط 7 برای مسافران گفته است که بحث ایمنی مسافران از مهمترین موضوعاتی است که ما در جریان بهره‌برداری ایستگاه‌ها مدنظر قرار می‌دهیم و سامانه‌های متعددی قبل از بهره‌برداری رسمی در جهت بحث ایمنی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و پس از تأیید زمان بهره برداری رسمی ایستگاه‌ها اعلام می‌شود که یکی از این سامانه‌ها سیگنالینگ و دیگری سامانه اطفای حریق است که اگر حادثه‌ای در مترو اتفاق افتاد و آتش سوزی رخ داد چگونه مردم به سرعت از محل آتش سوزی تخلیه و با استفاده از سیستم‌های تهویه و هوارسان دود از ایستگاه‌ها تخلیه شود.

البته به گفته او در سایر کلان شهرها و حتی مترو کشورهای دیگر موضوع هواکش حذف شده، زیرا هم هزینه تملک زمین وجود دارد و علاوه بر این برقرسانی و جت‎فن‌ها و سیستم هوارسانی می‌توانند وظیفه مکش و دمیدن هوا را انجام دهد.

**هواکش‌های میان تونلی خط 7 هنوز تکمیل نشده است

با این حال امام هم تائید کرده است که هواکش‌های میان تونلی خط 7 هنوز تکمیل نشده است. به گفته او طراحی و احداث این خط 10 سال است که آغاز شده و در این مدت در 17 نقطه از این خط هواکش میان تونلی طراحی شده اما زمین‌های تعداد کمی از این نقاط به دلیل داشتن معارض و یا کمبود نقدینگی تملک نشده است.

البته او ادامه می دهد که در حال حاضر بیشتر زمین‌های این نقاط تملک شده است و برخی از هواکش‌ها در حال بهره‌برداری است و در آینده به تدریج هواکش‌های میان تونلی باقی مانده خط هفت تکمیل می‌شود.

**ایمنی خط 6 را تضمین می‌کنم

مدیرعامل شرکت مترو خطاب به شهروندان تهرانی تضمین داد ایستگاه‌های مورد بهره‌برداری با رعایت استاندارد و ایمنی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و این تضمین و اطمینان را به شهروندان می‌دهیم که هرگز ایمنی مردم را با هیچ چیز دیگر عوض نمی‌کنیم.

انتهای پیام /*