آذری جهرمی :

نمی‌توان جلوی جریان تکنولوژی ایستاد

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه نمی‌توان مقابل جریان تکنولوژی ایستاد و منطقی هم نیست، گفت: معتقدم در سال آینده با وجود تحریم‌ها در حوزه فناوری اطلاعات با رونق روبه‌رو خواهیم شد زیرا دیگر بخش‌ها به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها برای ایجاد بهره‌وری به سراغ فناوری اطلاعات می‌روند.

کد خبر: 83242378 | تاریخ خبر: 22/12/1397 - 15:6

به گزارش ایرنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی روز چهارشنبه در نشست با فعالان مجازی، به هفتمین سالگرد تاسیس شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: تدبیر مقام معظم رهبری برای هماهنگ سازی دستگاه‌های مختلف، ایجاد مرکز ملی فضای مجازی و برای برنامه ریزی، تشکیل شورای عالی فضای مجازی بود که 7 سال از عمر این مجموعه می‌گذرد و در این سالها شورای عالی فضای مجازی روزهای پر فراز و نشیبی را سپری کرده است.
وی افزود: شورای عالی فضای مجازی در سه سال نخست بیشتر درگیر تامین ساختمان و در دوره ای دیگر، مجموعه ای که باید پیشرو و برنامه ریز باشد، درگیر فیلترینگ و موضوعات سلبی بود اما در دوره آقای فیروزآبادی برنامه‌های جدیدی شروع و راه درستی در پیش گرفته شد.
آذری جهرمی با بیان اینکه فناوری اطلاعات، تحول بزرگتری را در دنیا رقم می‌زند چراکه بر حوزه‌های دیگری چون فرهنگ، اقتصاد و حتی سیاست تاثیرگذاری دارد، اظهار کرد: وقتی تلفن، شهرها را به هم و تلفن همراه انسانها را به هم متصل کرد، تحول بزرگی ایجاد شد اما امروز با تحول بزرگتری روبرو هستیم که قرار است اشیا را به هم متصل کنیم.
عضو شورای عالی فضای مجازی جریان تکنولوژی را توقف ناپذیر دانست و تصریح کرد: نمی‌توان جلوی جریان تکنولوژی ایستاد و این کار منطقی نیست و در مقابل باید ظرفیت‌های آن را بشناسیم.
وی با بیان اینکه ضعف ما این است که ایدئولوژی را به زبان اقتصاد ترجمه می‌کنیم که در این صورت بازنده هستیم؛ افزود: در جنگ اقتصادی، باید اقتصاد را در مقابل اقتصاد قرار دهیم، آن وقت است که می‌توانیم موفق شویم که به این اقتصاد، اقتصاد دیجیتال می‌گویند.
وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که با توسعه فناوری، عرصه‌های مختلف دست‌خوش تغییرات می‌شود، خاطرنشان کرد: امروز می‌بینیم فناوری چگونه تقابل‌هایی در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی به وجود می‌آورد، چراکه این تحول چند وجهی است و نمی‌توان تک بُعدی آن‌را پیش برد و لازمه آن است که همه ابعاد رشد پیدا کنند پس نیازمند اندیشیدن برای تدابیر لازم و برنامه ریزی هستیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان این‌که نقطه قوت ما در حوزه تحول دیجیتال، جمعیت 80 میلیونی و بازار بکر است، گفت: نقطه مقابل تحول، لَختی است، چراکه وقتی شما حرکت می‌کنید و دستگاهی مانع شما میشود، طبیعی است.
آذری جهرمی با ذکر مثالی اظهار کرد: وقتی مجموعه ای، انحصار رسانه را داشته و حالا کسب وکارهای نوپا بازار تبلیغات آن را می‌گیرید، طبیعی است که مقابل شما می‌ایستد و اگر این اتفاق نیفتد، نمی توانید تحول ایجاد کنید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظیفه دولت را تسهیل گری در این حوزه دانست و اظهار کرد: دولتها باید تسهیل گری کنند و اجازه دهند خلاقیت ها در کسب و کارها رشد پیدا کند و اگر کسب و کاری بیکار شد، دولت باید کمک کند که به کار برگردد و وقتی کسب و کاری بزرگ شد باید به حاکمیت جواب دهد و مالیات و بیمه خود را پرداخت کند و طبیعتا هم پرداخت می‌کند چراکه چارجوب کار تجاری همین است.
عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به تحریم‌های تحمیلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: اگرچه تحریم ها برای ما ضررهایی به همراه دارد اما از نگاه اقتصادی برای ما ایجاد فرصت می‌کند. به همین دلیل معتقدم در این حوزه در سال آینده با رونق همراه می‌شویم و این، ذات مساله است چراکه بخش‌های دیگری به خاطر بهره وری و صرفه جویی در منابع به سراغ فناوری اطلاعات می‌آیند که باعث رونق حوزه فناوری اطلاعات می‌شوند.
آذری جهرمی با بیان این‌که در تحول دیجیتال همه با هم رشد پیدا می‌کنند، گفت: زمانی انتقادها مبنی بر این بود که دستگاه قضا، فیلترینگ را باعث بسته شدن یک کسب و کار نمی دانست که الحمداله این موضوع رفع شده است و نشان می‌دهد که در این حوزه همه با هم در حال رشد هستیم.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به تاکید مرکز ملی فضای مجازی بر اقتصاد پلتفرمی، تصریح کرد: در اقتصاد و تحول دیجیتال زمان زیادی نداریم چون اگر نتوانیم خدمات مورد نیاز مردم را تامین کنیم، مردم به سراغ بازارهای دیگر می‌روند.
بنابه این گزارش، در این جلسه که با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و سردار وحید مجید رییس پلیس فتا برگزار شد، از سردار هادیانفر رییس پیشین پلیس فتا تجلیل به عمل آمد.
چندی پیش با حکم فرمانده نیروی انتظامی، سردار مجید به عنوان رییس پلیس فتا و سردار هادیانفر به عنوان رییس پلیس راهور ناجا معرفی شدند.
علمی**9207** 1055

انتهای پیام /*