چهره ماندگار دانشگاه امام صادق:

جوانان از فرصت خدمتگزاری استفاده کنند

تهران-ایرنا- چهره ماندگار دانشگاه امام صادق (ع) گفت: جوانان بدانند در این مقطع زمانی کشور فضای خدمت گزاری مهیا بوده و باید از فرصت های ایجاد شده در این راستا استفاده کنند.

کد خبر: 83239469 | تاریخ خبر: 20/12/1397 - 14:41

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مسعود درخشان روز دوشنبه در پنجمین جشنواره تجلیل از اساتید و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) اظهار کرد: فرصت برای خدمت گزاری به اسلام و مسیری که ائمه توصیه کرده اند، کم است.
وی ادامه داد: وجود رهبر معظم انقلاب فرصتی برای خدمت گزاری جوانان در کشور است و اگر توفیقی در دانشگاه امام صادق (ع ) حاصل شد به دلیل میدان دادن و فضایی بود که آیت الله مهدوی کنی ایجاد کرد و از کاستی ها و خطاها چشم پوشی می کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) اظهار کرد: هم اکنون فضای حرکت و تشویق برای تمام دانشگاهیان، فرهیختگان و اساتید فراهم شده است .
وی با اشاره به سخنان رهبری گفت: در بیانیه گام دوم لغزش همیشه بوده، هست و خواهد بود اما باید از فضا سازی های ایجاد شده استفاده کرد.
چهره ماندگار دانشگاه امام صادق (ع ) با اشاره به تاسیس دانشگاه امام صادق در اوایل انقلاب اظهار کرد: همانطور که فشارهایی در نظام سیاسی و اقتصادی توسط رسانه های بیگانه یا شیاطین دانش بنیان وجود دارد و افکارعمومی را تحت تاثیر قرار می دهد، چنین تفکراتی نیز در باره احداث دانشگاه امام صادق (ع) وجود داشت.
درخشان با اشاره به اینکه احداث دانشگاه توسط فقها بزرگترین زنگ خطر برای بیگانگان بود، عنوان کرد: وزارت علوم در سال های دهه 60 و غرب با موجودیت دانشگاه مخالف بود، اما مدیران ارشد برای شکل گیری آن بسیار اهتمام داشتند. همچنین دانشجویان تلاش و مجاهدت کردند
این چهره ماندگار اظهار کرد: دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) نمی توانستند در آزمون دوره های دکتری دیگر داشگاه ها شرکت کنند و همچنین رشته های تلفیقی در دانشگاه را به رسمیت نمی شناختند. تا اینکه مقرر شد دانشجویان دانشگاه نیز در آزمون اعزام به خارج وزارت علوم شرکت کنند در این آزمون 100 درصد قبولی در رشته علوم سیاسی و 75 درصد قبولی در رشته اقتصاد برای دانشجویان دانشگاه امام صادق بود که توسط مجاهدت و تلاش های دانشجویان محقق شد.
درخشان در ادامه عنوان کرد: موفقیت دانشجویان باعث شد تا بتوانند در آزمون دکتری دانشگاه های دیگر مثل تهران و تربیت مدرس شرکت کنند.
این چهره ماندگار تصریح کرد: رشته اقتصاد نفت و گاز و قرار دادها در حوزه کشورهای اوپک در دانشگاه مطرح و مورد استقبال قرار گرفت و دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) در حال حاضر نقش بسزایی را با نظریه پردازی های خود در وزارت نفت دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر گام دوم در حال اتفاق است. جوانان نباید وقت را هدر بدهند بلکه نیاز است از طریق اندیشیدن، مدل سازی کردن، بیان کاستی ها، بزرگ کردن جنبه های مثبت ، جلسه های هم اندیشی و جدا نکردن خط خود از دیگر جریان ها در تحقق گام دوم نقش داشته باشند.
وی در دانشگاه امام صادق تاکید کرد: تا رهبر معظم انقلاب بر جریانی خط بطلان نکشیده اند ما نیز نباید جریانی را باطل اعلام کنیم.
همچنین لازم به ذکر است از دکتر مسعود درخشان در پنجاه و ششمین بنیاد فرهنگی البرز به عنوان دانشمند برتر کشور تقدیر شد که وی جایزه نقدی خود را به این بنیاد برای صرف تحصیل جوانان این بنیاد پرداخت کرد.
حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز تصمیم گرفته تا جایزه نقدی اعطایی درخشان را برای کمک هزینه تحصیلی به چهار دانشجو انتخابی دانشگاه اعطا کند.
درخشان متولد سال 1328 در تهران و دانش آموخته دانشگاه تهران، آکسفورد و لندن و مؤسس و رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و استاد دانشگاه علامه طباطبایی است.
کتاب «اقتصاد سنجی» وی، در دوره پانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
همچنین درخشان یکی از پنج دانشمند برتر کشور در سال 97 از سوی بنیاد ملی نخبگان معرفی شد و برنده دومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی است، وی این جایزه را روز 12 آبان 94 با حضور ناصر مکارم شیرازی دریافت کرد.

** از 14 استاد و دانشجو دانشگاه امام صادق تقدیر شد
همچنین در ادامه مراسم پنجمین جشنواره تقدیر از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق از هشت استاد برجسته و شش دانشجو برتر این دانشگاه تقدیر شد.
دبیر علمی پنجمین جشنواره تلفیقی آموزشی و پژوهشی گفت: روند علمی اجرایی جشنواره از بهمن ماه امسال آغاز شد.
وی ادامه داد: جشنواره در دو حوزه اساتید و دانشجویی برگزار و دانشجویان آثار خود را به معاونین پژوهش دانشکده ها ارسار کردند.
ابوذر گوهری مقدم عنوان کرد: در حوزه اساتید نیز بر اساس آیین نامه موجود ترفیعات سالانه مدنظر قرار گرفت. دبیرخانه همایش سعی کرد در دو حوزه کمترین مداخله را در ارزیابی ها داشته باشد. همچنین در حوزه دانشجویی نیز مشخصه های دانشکده ها یکسان سازی شد.
دبیر علمی جشنواره گفت: در حوزه اساتید واحد برادران حدود 80 پرونده بررسی شد و در نهایت یک نفر استاد برتر دانشگاه و در هر شش دانشکده یک استاد انتخاب شد. در حوزه دانشجویی 5 نفر از سطح 6 دانشکده و یک نفر نیز در دانشگاه انتخاب شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این دو مسئله دو تقدیر ویژه از چهره ماندگار، چهره برجسته علمی کشوری و محقق برتر در حوزه علوم اسلامی انسانی نیز صورت گرفت.
گوهری در دانشگاه مام صادق (ع) اظهار کرد: تمامی معاونان دانشگاه در خصوص اصلاح آیین نامه ترفیع اساتید و انتخاب دانشجو برتر اجماع نظر دارند. در آیین نامه جدید ملاک ارزیابی اساتید و دانشجویان تغییر و اعلام می شود.
لازم به ذکر است، امروز (دوشنبه) همزمان با پنجمین جشنواره تقدیر از اساتید و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) یادواره آیت الله مهدوی کنی نیز برگزار شد همچنین از مسعود درخشان چهره ماندگار و عضو هیات علمی دانشگاه نیز تقدیر شد. این مراسم با حضور رئیس دانشگاه و جمع کثیری از اساتید و دانشجویان دانشگاه در سالن آیت الله مهدوی کنی برگزار شد.
یادآور می شود، دانشگاه امام صادق در حال حاضر 174 عضو هیات علمی، 144 دانشجو دکتری،497 دانشجو ارشد و دو هزار و 400 دانشجو دوره کارشناسی دارد
**9465**1601**

انتهای پیام /*