بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

بعد از چهل سال دیگر فرصت آزمون و خطا در قوه قضاییه نیست

تهران-ایرناپلاس- یک حقوقدان معتقد است برآیند وضعیت قوه قضاییه در طول چهار دهه گذشته نشان می‌دهد که باید از آزمون و خطا در این قوه خودداری شود.

کد خبر: 83238346 | تاریخ خبر: 19/12/1397 - 16:51

با اعلام رسمی انتصاب حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه، کارشناسان و حقوقدانان در تلاشند با نقد و بررسی و آسیب‌شناسی عملکرد این قوه در طول سال‌های گذشته، کاستی‌ها و خطاهای گذشته را بیان کرده و با ارائه پیشنهادات خود، رئیس جدید را در رسیدن به اهداف این قوه کمک کنند. پرهیز از آزمون و خطا، مشورت با اهل فن و از همه مهم‌تر، مبارزه با فساد، توصیه‌هایی است که بهمن کشاورز، حقوقدان برجسته کشور در گفت‌وگو با ایرناپلاس برای رئیس جدید قوه قضاییه دارد.

کشاورز می‌گوید اگر بخواهیم برآیند آسیب‌شناسی کلی در مورد قوه قضاییه و آنچه در 40 سال بر این قوه گذشته است را انجام دهیم به چند توصیه می‌رسیم که مهم‌ترین توصیه می‌تواند این باشد که باید از آزمون و خطا در این قوه خودداری شود.

به اعتقاد او سوابق در این زمینه (آزمون و خطا) در قوه قضاییه بسیار هشدار دهنده است. مواردی مثل حذف مرحله تجدیدنظر و بعد بازگشت آن، اختراع چیزی به نام صدور نظریه پیش از صدور حکم و بعد عدول از این مورد، ارجاع رسیدگی ماهیتی به شعب دیوان کشور و بعد منتفی شدن آن، که متأسفانه بعداً در قالب شعب تشخیص، احیا و باز هم منتفی شد و مجدداً به شکل ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری جدید زنده شد و هنوز هم هست.

کشاورز ادامه می‌دهد: موضوعی که از همه دردناک‌تر است تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب یا دادگاه‌های عام بود که به قول مرحوم آیت‌الله شاهرودی، قوه قضاییه را به ویرانه‌ای تبدیل کرد و مواردی دیگر و دیگر که شمردن آن باعث ملال می‌شود.

این حقوقدان توصیه اکید می‌کند که اگر قرار است تغییری در این قوه و قوانین آن ایجاد شود، ابتدا با اهل فن و کارشناسان و به‌ویژه خط مقدم قوه‌ قضاییه یعنی قضات بدوی، قضات تجدیدنظر و در مرحله بعد، قضات دیوان عالی کشور مشورت شده و سپس درباره آن تحولات اقدام شود.

وی همچنین همانند دیگر حقوقدانان به موضوع مبارزه با فساد در این دستگاه تأکید کرده و می‌افزاید: مبارزه با فساد بدوا در خود قوه و بعداً در سازمان‌هایی که قوه بر آن‌ها نظارت دارد، قابل توصیه است.

انتهای پیام /*