شورای وحدت اصولگرایان با مشکلات پیش رو

تهران- ایرنا- اصولگرایان سال هاست که به دنبال ایجاد اتحادی فراگیر در میان نیروهای سیاسی خود هستند اما عوامل متعددی باعث شده است این خواسته تا به امروز محقق نشود. اگر چه گروه های مختلف اصولگرا همچنان ایده اتحاد فراگیر را دنبال می کنند.

کد خبر: 83234413 | تاریخ خبر: 16/12/1397 - 8:22

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، کمتر از یک سال به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است اما جناح اصولگرا هنوز نتوانسته به اجماعی فراگیر دست یابد. جبهه اصولگرایی تاکنون قادر نبوده که یک بلوک سیاسی مستحکم و بزرگ مقابل رقیب تشکیل دهد و ناچار در بلوک‌های سیاسی کوچک باقی مانده است.
شورای وحدت اصولگرایان در مهر ماه امسال با صدور نامه ای آغاز به کار کرد، شورایی با حضور گروه های مختلف همسو که در نامه خود به دولت اعلام کرد برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده است.
گفته می شد علیرضا زاکانی به عنوان بازوی اجرایی این شورا وظیفه جمع کردن اصولگرایان را برعهده گرفته است و حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی، محمد باقر قالیباف، سعید جلیلی و محسن رضایی نقش محوری جلسات را بر عهده دارند.
اگر چه قالیباف پس از مدتی از این شورا جدا شد و تشکلی با اندیشه های نواصولگرایی پایه گذاشت.
چند روز پیش محمدرضا میرتاج‌الدینی از فعالان سیاسی اصولگرا از ریاست حداد عادل بر شورای وحدت اصولگرایان خبر داد و گفت: «کلیت قضیه را تایید می‌کنم. جلسات شورای راهبردی وحدت نیروهای انقلاب به روال همیشگی تشکیل می‌شود و بناست که در آینده‌ای نزدیک این جلسات با جامعیت بیشتری برگزار شود تا وحدت و همگرایی بسیار بالایی میان تمام جریان‌های اصولگرایی ایجاد شود. ما دو انتخابات مهم مجلس و ریاست‌جمهوری را در پیش داریم و این نوید را می‌دهم که جمنا می‌خواهد یک وحدت سراسری میان تمام اصولگرایان ایجاد کند تا مشکلات انتخابات‌های پیشین پیش نیاید.»
اما مهدی چمران این خبر را تکذیب کرد و گفت: «اخبار منتشره مبنی بر تعیین رییس برای این شورا دقیق نیست و اصلا چنین بحثی در شورای وحدت مطرح نشده است. این شورا، ریاستی نیست؛ بلکه یک‌سری افراد دور هم جمع شده‌اند و بحث و برنامه‌ریزی می‌کنند. حال ممکن است در هر جلسه، یک نفر مدیریت بحث‌ها را برعهده داشته باشد؛ اما به معنای ریاست کلی شورا نیست.»
مساله اتحاد اصولگرایان تنها به این دوره از انتخابات بازنمی گردد هر بار که به انتخاباتی نزدیک می شویم جریان ها و احزاب اصولگرا با آهنگی تند به دنبال وحدت می روند.
بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1396 و شکست نامزد اصولگرایان، ابراهیم رییسی که در قالب جمنا وارد انتخابات شده بود. زمزمه اصلاح و بازنگری در احزاب اصولگرا به گوش رسید. در پنجم خرداد 1397 جامعه روحانیت مبارز اعلام کرد در اساسنامه خود تغییراتی ایجاد کرده است و در آخرین رای‌گیری آیت‌الله موحدی کرمانی که پس از آیت‌الله مهدوی کنی دبیرکل فقید جامعه روحانیت شده بود جای خود را به حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی داد و خود به عنوان رییس شورای مرکزی این تشکل سیاسی منصوب شد.
اما در این میان رییسی شورای وحدت اصولگرایان را پایه گذاشت تا این‌بار او محور اتحاد اصولگرایان باشد. شورای وحدت شورایی متشکل از ۲۴ حزب اصولگرا، ۱۸ تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه ایستادگی، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان، جبهه پایداری و جمعیت پیشرفت و عدالت است.
اما در اواخر آذر ماه حمیدرضا ترقی سخنگوی حزب موتلفه اسلامی به صورت تلویحی توقف نشست های شورای وحدت اصولگرایان را تأیید کرد.
وی درباره ادامه برگزاری جلسات مجموعه ۲۴ تشکل اصولگرا با محوریت حجت الاسلام رییسی گفت: در این ماه نشنیدم که جلساتی را برگزار کرده باشند ولی پیش از این طبق روال معمول جلسات برگزار می شد.
بحث های مطرح شده در خصوص ریاست حداد عادل نیز نشان می دهد که اصولگرایان نتوانسته اند به اتحادی درونی دست یابند. باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری می گوید: «هرازچندگاهی می‌بینیم جبهه متحد اسلامی، جمنا و جبهه وحدت عناوین مختلفی است که در زمان انتخابات بروز و ظهور پیدا می‌کنند. سال 98 انتخابات مجلس است و احزاب و جریانات نیز خودشان را برای آن مقطع آماده می‌کنند. باید ائتلافی بزرگ از اصولگرایان به وجود بیاید. جلسات راهبردی اصولگرایان بر همین اساس تشکیل می‌شود و افراد حقیقی و حقوقی مؤثر در جلسات حضور پیدا می‌کنند، اما هنوز به نام تشکیلاتی قوی‌ای نرسیده‌اند. به نظر می‌رسد شورای وحدت از درون آن دربیاید. امیدواری زیادی داریم که این وحدت به وجود بیاید».
همانگونه که باهنر می گوید بررسی فعالیت ها و تلاش های اصولگرایان برای اتحاد در چند سال اخیر نشان می دهد اصولگرایان هنوز نتوانسته اند به اتحادی مستحکم دست یابند و ناچار در هر انتخاباتی در گروه های سیاسی کوچک و غیرمقاوم پا به عرصه می گذارد.
برخی از تحلیلگران‌ ناتوانی اصولگرایان در رسیدن به جبهه‌ای واحد را ناشی از حمایت محمود احمدی نژاد در دولت های نهم و دهم می دانند و معتقدند همچنان اصولگرایان هزینه این حمایت خود را پرداخت می‌کنند. ناتوانی دولت نهم و دهم در پیگیری و حل پرونده هسته‌ای به عنوان نکته ای منفی در توان حل منازعات بین المللی اصولگرایان ثبت شد.
دولت احمدی نژاد معتقد بود از طریق دیپلماسی نمی‌توان این پرونده را حل کرد. اما روحانی با استفاده از دیپلماسی و به پشتوانه آرای مردم این مساله را دنبال و پیگیری کرد.
سیام * ن.ا **1336*1834

انتهای پیام /*