مدیرعامل ایرنا:عدالت باید در جامعه مورد توجه قرار گیرد

خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: عدالت باید در جامعه مورد توجه قرار گیرد و کسانی که در عرصه قدرت هستند و دارای نفوذ، نسبت به این موضوع مسئولیت بیشتری دارند.

کد خبر: 83225290 | تاریخ خبر: 08/12/1397 - 17:57

به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی روز چهارشنبه در دهمین همایش بین المللی سیره علوی در دانشگاه لرستان اظهار داشت: این همایش نشانه ای است از تعلق و پیوند بنیادین جامعه ای که در آن زندگی می کنیم و ساختاری که در نظامی اسلامی با سیره و سنت اهل بیت (ع) طراحی شده است.
وی با اشاره به اینکه سیره علوی عبارت است از احادیث و سنتی که به ما رسیده و برای ما راه گشا است افزود: باید دید امیرالمومنین (ع) چگونه با کارگزاران، مردم، دشمنان و اقشار مختلف رفتار می کرد؛ البته پیشوایان ما نیازی به این جلسات ندارند بلکه ما هستیم که به این برنامه ها نیاز داریم و باید از آداب مدیریت، رفتار اجتماعی، سلوک سیاسی و مدیریتی معصومین علیهم السلام درس بگیریم.
وی افزود: آیت‌الله جوادی املی بیان کردند ما با نهج‌البلاغه انقلاب کردیم و نمی‌توانیم صرفا با احکام رساله حکومت کنیم، نهج‌البلاغه درسها و مفاهیم بسیار مهمی دارد که برای ما راهگشا است، مهم‌ترین اصلی که در نهج‌البلاغه به آن تاکید شده بعد از توحید، عدل و عدالت است.
وی با بیان اینکه سیره علوی در جنبه رسمی و مدیریتی آنچنان که دوچندان بر مفهوم عدالت تکیه می شود جز با تحقق عدالت اتفاق نمی افتد گفت: عدالت هم مفهوم بسیار وسیعی در حوزه های گسترده دارد، عدالت اقتصادی در همه جوامع بشری مورد تأکید است و همه نظامات و ایدئولوژی‌های سیاسی و اجتماعی روی عدالت تأکید دارند البته در مصادیق ها متفاوت تعریف می کند.
وی اضافه کرد:شکاف طبقاتی خلاف حکومت علوی و جامعه علوی است، شکاف طبقاتی در عرصه اقتصادی و سیاسی خلاف است یعنی اینکه در عرصه سیاست نیز همه استعدادها باید ظرفیت و امکان شکوفایی پیدا کنند و حکومت و قدرت بسترساز و زمینه‌ساز این شکوفایی باشد تا عدالت تحقق یابد.
هاشمی ادامه داد: در عرصه فرهنگی نیز سعادت بشری، تقویت انسان ها و پیشرفت جامعه درگرو تربیت یافتن انسان‌ها و اعضای جامعه است که جز با عدالت تحقق نمی‌یابد.
وی بیان کرد: عدالت آموزشی، فرهنگی و هنری یعنی اینکه همه ظرفیت‌ها و استعدادها امکان رشد داشته باشند نه اینکه شاهزادگان، خانزادگان و ارباب زادگان امتیازی داشته باشند ولی توده مردم از این امتیازات محروم باشند.
وی گفت: در شرایط عادلانه است که آن کسی که استحقاق بیشتری دارد، ظرفیت بیشتری دارد استحقاق بیشتری دارد نه اینکه امتیازات به سمت های خاصی برود و عده دیگری از این امتیازات محروم باشد.
وی با بیان اینکه مفتخریم که سیره علوی سیره عادل است افزود: همچنین مفتخریم انقلابی داریم که پس از 40 سال به فرمایش مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در آغاز چهل‌سالگی دوم انقلاب بازهم مبتنی بر همان اصول می‌تواند پیش برود.
وی اظهار داشت: این همایش در تبیین سیره علوی و ارزیابی رفتارها براساس آن سیره است که گام دوم می تواند راه را بر ما به درستی نشان دهد و شاخص استاندارد در اختیار ما قرار داده که ببینیم چقدر از آن مسیر اصلی فاصله گرفته و به همان میزان از اصول و آرمان های انقلاب فاصله داریم و چقدر آن اصول تحقق پیدا کرده است.
وی ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری آنجایی که اشتباه و خطا کردیم شجاعانه نقد کنیم و نقد پذیر باشیم و خودمان را نهی از منکر کنیم و اجازه بدهیم که نهی از منکر در سطح گسترده جریان پیدا کند.
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان کرد: در سطح جامعه، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها باید نهی از منکر زبانی، قلمی، اجتماعی و فرهنگی کنیم؛ همچنین باید منکرات را درست بشناسیم چراکه اوج منکرات بر اساس سیره علوی، ظلم و تبعیض است.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند فساد، ظلم و تبعیض خلاف عدالت است و هر جا که فساد باشد مانع تحقق عدالت است، نگاهی جامع داریم و سیره علوی راهگشای ما است و مبنای عمل در جامعه به شمار می‌رود.
هاشمی گفت: ما نیاز داریم به شناخت سیره علوی تا بر اساس آن عمل کنیم، نیاز داریم کلام امام علی(ع) را مبنای عمل قرار دهیم و در کتب و مقالات آن را لحاظ کنیم و از آن تبیین علمی و بهره‌گیری داشته باشیم.
وی افزود: حضرت صدیقه کبری(س) نماد شجاعت و درایت علوی است، زمان شناس بود در مقابل ظلم سکوت نکرد و عدالت‌طلب و شجاع بودند که به خاطر ملاحظات از حق کوتاه نیامدند؛ نماد عدالت فهم، بینش، بصیرت، شجاعت و شهامت بودند.
وی اظهار داشت: هرکسی در هر موقعیتی دچار خطا، انحراف، ظلم و تبعیض شود باید مورد نهی و تذکر قرار بگیرد به ‌ویژه همه‌کسانی که نفوذ و قدرت بیشتری دارند، نقد یک موهبتی است که توسط مردم و برادران ایمانی توسط دیگران به ‌ویژه صاحب‌قلمان، صاحب نفوذان و صاحب قدرتان ارائه می‌شود.
وی افزود: سیره علوی اگر به ‌درستی شناخته شود برای جامعه ما دستاورد بسیار ارزشمندی خواهد داشت، امر به معروف و نهی از منکر اگر دقیق و عالمانه باشد' می‌تواند در سلامت و سالم‌سازی جامعه ما بسیار مفید و مقبول باشد. این‌گونه همایش‌ها به ما کمک خواهد کرد که در آغاز دهه پنجم و چهل‌ساله دوم انقلاب از این مسیر بهره بیشتری بگیریم.
به گزارش روابط عمومی ایرنا، سیدضیاء هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده، روز سه شنبه بطور رسمی به استان لرستان سفر کرد.
دکتر هاشمی در این سفر علاوه بر شرکت در همایش بین المللی سیره علوی در خرم آباد، با مسئولان استانی، دیدار و راههای گسترش همکاریهای رسانه ای و تقویت فعالیت خبرگزاری جمهوری اسلامی در سطح استان لرستان را مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد داد.
هاشمی طبق برنامه،عصر سه شنبه پس از نشست با روسای دانشگاههای این استان، با سید موسی خادمی استاندار لرستان دیدار کرد.
سخنرانی در همایش بین المللی سیره علوی در دانشگاه لرستان و شرکت در نشست شورای اداری این استان با حضور روسای همه نهادها و دستگاههای اجرایی از برنامه های روز چهارشنبه مدیرعامل ایرنا در این سفر اعلام شده است.
دکتر هاشمی روز پنجشنبه نیز در نشست شورای روابط عمومی ها و رسانه های استان لرستان سخنرانی خواهد داشت و پس از آن، در جمع کارکنان و بازنشستگان خبرگزاری جمهوری اسلامی در این استان شرکت می کند.
3210/7273

انتهای پیام /*