رقص کار و زندگی کهن مازندرانی در جشواره موسیقی فجر

ساری- ایرنا- بخشی از آیین های کار و زندگی بومی مردم مازندران در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در قالب قطعات موسیقی به مخاطبان عرضه می شود.

کد خبر: 83207076 | تاریخ خبر: 23/11/1397 - 17:50

به گزارش خبرنگار ایرنا، این برنامه را گروه آیینی ' زندگی مازندران ' به سرپرستی علی حسن نژاد فردا چهارشنبه و در نخستین روز جشنواره بین المللی موسیقی فجر و در بخش موسیقی اقوام و نواحی در تالار سوره حوزه هنری روی صحنه می برد.
قرار است 26 هنرمند این گروه در رده های سنی مختلف این برنامه آیینی - موسیقیایی را اجرا تا بخشی از فرهنگ موسیقایی و بومی مردم مازندران به مخاطبان معرفی شود.
سرپرست گروه آیینی زندگی مازندران روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این برنامه قرار است 9 قطعه از موسیقی مازندران از جمله هلی هلی، لیلا باریکلا، حدیقه جان، آمی دتر جان، در زَنده، پروانه جان، بانو بانو جان و سوتِ یار از قطعات ساخته شده استاد فقید احمد محسن‌پور و یک قطعه ترکیبی از چند ملودی مازندرانی به نام ' لیلی نامه ' برای مخاطبان و داوران اجرا شود.
علی حسن نژاد زمان اجرای برنامه را ساعت 19 و مدت زمان اجرا را هم 45 دقیقه اعلام کرد و افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده، هم موسیقی اجرا می شود و هم بخشی از آیین های بومی و رقص های محلی استان را اجرا می کنیم.
**اجرای ترکیبی موسیقی و آیین
این پژوهشگر فرهنگ عامه توضیح داد: طی سال های اخیر در رویدادها و جشنواره های مختلف، شکلی ترکیبی از اجرای موسیقی و بازنمایی رقص ها و آیین ها را ارائه کردیم که مورد توجه قرار گرفت و با توجه به محدودیت زمانی در اجرای جشنواره، همین شیوه اجرا برای ارائه و شناساندن بخشی از فرهنگ مازندران را انتخاب کردیم.
وی افزود: یکی از بخش های برنامه گروه، اجرای رقص دُهل است که یک اجرای ترکیبی است. این رقص ترکیبی از ملودی های موسیقی مازندران و حرکات نمایشی برگرفته از حرکت های بومی و محلی است که در گروه زندگی مازندران طراحی شده و نخستین بار است اجرا می شود.
رقص دُهُل زایشی تلفیقی از حرکات نمایشی بومی با محوریت موسیقی مازندرانی است.
سرپرست گروه زندگی مازندران گفت: علاوه بر این، رقص محلی ' بینج سما ' (رقص برنج) که برگرفته از رسوم شالیکاری است نیز اجرا می شود.
وی افزود: رقص لوچو و رقص چوب که یک رقص تلفیقی و ترکیبی از چوب بازی و رقص محلی ' چکه سما ' است نیز اجرا خواهد شد.
چکه سما یکی از رقص های اصیل بومی مازندران است که در مناطق مرکزی و شرقی استان رواج دارد.
حسن نژاد گفت: یکی دیگر از بخش های برنامه، اجرای رقص مجسمه است که با حرکاتی از فعالیت های کشاورزان مازندران انجام می شود. وی افزود: علاوه بر این رقص ها، قصد داریم رسم ' سرتراشان ' را که در زبان محلی ' سرتاشی ' گفته می شود، هم اجرا کنیم.
سرتاشی یک بخش از عروسی بومی در مناطقی کوهستانی مازندران است که صبح روز عروسی برای داماد با حضور بستگان و دوستان او انجام می شد.
حسن نژاد با بیان این که همه این برنامه ها به صورت ترکیبی طراحی شده اند و اجرا می شوند، گفت: کارگردانی و طراحی برنامه به شکلی است که مخاطب در تمام دقایق اجرا، با شکل های جدید و متفاوتی از اجرای موسیقی و آیین ها مواجه شود و سراسر برنامه برایش تازگی داشته باشد.
**کشف استعدادهای جدید
سرپرست گروه آیینی زندگی مازندران اظهار داشت: تلاش شده در این گروه 26 نفره استعدادهای نوجوان و جوان موسیقی مازندران امکان بیشتری برای ارائه توانمندی های خود داشته باشند چون در 17 سالی که از تشکیل گروه می گذرد، یکی از اهداف آشنا کردن نسل جدید، بویژه فرزندان مازندرانی های ساکن شهرها با آداب و رسوم و فرهنگ بومی مازندران بوده است.
حسن نژاد احیا، معرفی و آموزش سازهای بومی را هم از دیگر اهداف برشمرد و افزود: در این سال ها کودکان و نوجوانان زیادی سازهای بومی مازندران را فرا گرفتند و در گروه هم 11 تن از اعضای متولد دهه 70 و 11 تن دیگر هم متولد دهه 80 هستند.
وی با اعلام این که خردسال ترین عضو گروه فقط 10 سال سن دارد که اکنون همراه با این گروه روی صحنه جشنواره موسیقی فجر حاضر می شود، گفت: ما تقریبا نخستین گروهی هستیم که آموزش لگن نوازی را آغاز کردیم. خانم ' جهان حیدری ' از نوازندگان چیره دست لگن در مازندران، از همین گروه سال گذشته در فستیوال جهانی موسیقی چایکوفسکی که به اجرا و معرفی موسیقی نواحی مختلف دنیا اختصاص دارد، لگن نوازی و این بخش از فرهنگ موسیقایی مازندران را در سطح بین الملل معرفی کرد.
قرار است در نمایش رقص کار و زندگی کهن مازندرانی در جشنواره فجر محمود بتیار با (دوتار)، مجید بتیار(دایره، دهل، دف) ، حسام بتیار (کمانچه)، سجاد پاریاو فلاح (آواز، دِ سَر کوتِن ، دُهل) ، محمدرضا کاظمی، یونس قریشی، هستی حسن نژاد، نگین غفوری و یلدا طاهری (دِ سَر کوتن)، نورالله یوسفی و محمد الیاسی (لَـلِه وا و سرنا) ، مهدی کارگر و آرمان فلاح پور (آواز) ، سورنا حمیدی زاده و همایون حسینی (تنبک) و زهرا فضلی، نوشین رحیمی، فاطمه مصطفی پور، آیدا طاهری، نیایش حسن نژاد و فائزه ذبیحی با (دف) هنرنمایی کنند.
همچنین حسینعلی رمضانی، سجاد حسنی، اکبر حسنی، امیرحسین دستدار و امیرمحمد خورشیدی هم آیین های بومی مازندران و رقص های محلی را اجرا می کنند.
گروه فرهنگی آیینی زندگی مازندران سال 1380 با نام گروه آیینی ' زندگی سوادکوه ' به سرپرستی علی حسن ‌نژاد آغاز به کار کرد و از آن زمان با هدف حفظ و احیای فرهنگ بومی و انتقال فرهنگ به نوجوانان و جوانان و بویژه جذب نوجوانان و جوانان شهری به موسیقی و فرهنگ مازندران فعالیت‌ های آموزشی، پژوهشی و اجرایی داشت.
این گروه با جذب کودکان و نوجوانان، اقدام به آموزش موسیقی و آیین‌ های بومی به آنان می‌ کند و از بین هنرجویان، با انتخاب برترین‌ها، هر سال به اجرای برنامه های فرهنگی بومی می ‌پردازد. هنرمندان کم سن و سال این گروه اخیرا از جشنواره موسیقی جوان توانستند 12 جایزه کسب کنند. این گروه همچنین در سه دوره جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلم، جوایز زیادی را کسب کرده است.
آرمان فلاح ‌پور نوجوان مازندرانی که در سی‌ و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان خواننده همراه گروه است چندی پیش در دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اجرایش مورد توجه برخی چهره های شاخص موسیقی ایران قرار گرفت.
در سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، علاوه بر گروه آیینی زندگی مازندران ، سه گروه کوارتت گیتار آمل به سرپرستی ' فرزاد زاهدی '، گروه موسیقی ماناک به سرپرستی ' مهبد نبودی ' و ارکستر سازهای ایرانی فارابی به سرپرستی محمدحسین ابوفاضلی نیز حضور دارند.
سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن با دبیری ' شاهین فرهت ' در تهران آغاز می شود و 29 بهمن پایان می یابد.
9927/1654

انتهای پیام /*