مسابقات هوش مصنوعی در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

تهران- ایرنا- چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در 5 رشته در اسفندماه برگزار می‌شود.

کد خبر: 83169171 | تاریخ خبر: 23/10/1397 - 16:39

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر احمد نیک آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دبیر جشنواره هوش مصنوعی امیرکبیر هدف کلی هوش مصنوعی را ایجاد رفتارهای هوشمندانه در ماشین توصیف کرد و گفت: علم هوش مصنوعی انجام کارها توسط ماشین و انجام آنها توسط انسان نیازمند هوشمندی است.
وی با اشاره به کاربردهای این علم اظهار کرد: قلمرو کاربرد هوش مصنوعی در سال‌های اخیر گسترش چشم‌گیری داشته به گونه‌ای که امروزه کمتر حوزه‌ای از علم و فناوری را می‌توان یافت که روش‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی در آن کاربرد نداشته باشند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از هوش مصنوعی در آموزش، پزشکی، کشاورزی، حمل و نقل، هوا-فضا، تجارت، امنیت، سیاست، اقتصاد اشاره کرد.
نیک‌آبادی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر (مهما) مجموعه‌ای از مسابقات مرتبط با حوزه هوش مصنوعی است که از سال 1391 در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.
دبیر جشنواره هوش مصنوعی برگزاری نخستین دوره این مسابقات را در آبان ماه سال 1391 در 7 رشته دانست و ادامه داد: دومین دوره آن در آبان سال 1392 در 10 رشته و سومین دوره این مسابقات در آبان 1394 در 10 رشته برگزار شده است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ارتقاء دانش بومی در زمینه هوش مصنوعی، شناسایی و معرفی محصولات و شرکت‌های موفق داخلی، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه ایده‌های جدید محققان و کمک به تجاری ‌سازی آنها، فراهم ساختن بسترهای لازم برای عرضه نیازهای کشور در زمینه هوش مصنوعی و تلاش برای ارائه راهکار برای آنها و بحث و تبادل نظر میان دانشگاهیان، تولیدکنندگان محصولات هوشمند و کاربران این محصولات از جمله مهمترین اهداف این مسابقات نام برد.
نیک آباد با بیان اینکه مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر با حضور محققان و دانشگاهیان، تولیدکنندگان محصولات هوشمند، و مشتریان و کاربران این سامانه‌ها برگزار می‌شود، یادآور شد: عناوین مسابقات بر اساس نیازهای مطرح شده از سوی صنعت تعیین و شرکت کنندگان این مسابقات نیز در دو گروه 'دانشجویی' و 'شرکتی' دسته‌بندی می‌شوند.
دبیر چهارمین جشنواره هوش مصنوعی با اشاره به شرایط حضور تیم‌ها در این رقابت خاطرنشان کرد: تیم‌های دانشجویی ملزم به ارائه گزارش فنی هستند و از جوایز نقدی و غیرنقدی مسابقات بهره‌مند خواهند ‌شد. تیم‌های شرکتی نیز می‌توانند با محصولات تجاری خود در این مسابقات شرکت کنند و حائز رتبه شوند اما جایزه‌ای به آنها تعلق نخواهد گرفت.
وی زمان برگزاری چهارمین دوره مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر را همزمان با جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر از 10 تا 13 اسفندماه جاری ذکر کرد و افزود: این دوره از رقابت‌ها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در این دوره از مسابقات تیم‌های شرکت کننده در 5 رشته 'پیش‌بینی روند بازار سهام'، 'بازشناسی فرامین صوتی'، 'بازشناسی چهره در تصویر'، 'تشخیص موجودیت‌های نامدار متون فارسی' و 'بازشناسی اشیاء با نمونه‌های آموزشی کم' به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.
نیک آبادی ادامه داد: بسته به تعداد تیم‌های شرکت کننده و کیفیت نتایج به دست آمده در هر مسابقه، از یک تا سه تیم برتر تقدیر می‌شود.
علمی*1836*2017

انتهای پیام /*