در گفت و گو با ایرنا اعلام شد:

نگاه ویژه دولت به پارک های علم و فناوری با افزایش 63 درصدی اعتبارات

تهران- ایرنا- سخنگوی بودجه گفت: در لایحه بودجه 98 بر حمایت از پژوهش‌های تقاضامحور، طرح‌های پژوهشی ایجاد اشتغال و افزایش تولید و پروژه های بنیادی تاکید و اعتبار پارک های علم و فناوری کشور 63 درصد و پارک های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 73 درصد رشد داشته است.

کد خبر: 83158782 | تاریخ خبر: 15/10/1397 - 9:9

«مژگان خانلو» روز شنبه درخصوص رویکردهای لایحه بودجه پیشنهادی دولت در حوزه علم و فناوری، گفت: در این لایحه تلاش شده از پژوهش‌های تقاضامحور و طرح‌های پژوهشی که منجر به ایجاد اشتغال و افزایش تولید می‌شود، حمایت کنیم.
وی افزود: براین اساس فعالیت‌های اجرای پروژه‌های تقاضامحور برای مراکز پژوهشی تعریف شده است تا با اجرای این سیاست، مراکز پژوهشی به سمت پروژه‌های تقاضامحور حرکت کنند.
سخنگوی بودجه گفت: حمایت از اجرای پروژه‌های بنیادی اساسی همچون پروژه همکاری با آزمایشگاه سرن (CERN) در سوییس، پروژه رصدخانه ملی ایران و حمایت از نخستین کشتی تحقیقاتی اقیانوس پیمای کشور از دیگر جهت گیری های لایحه بودجه سال آینده است.
وی توضیح داد: آزمایشگاه سِرن یک شتابنده درونی ماده و بزرگترین شتابگر حاضر دنیاست و هدف آن شناخت و کشف ریزترین ساختار ماده است و برهم کنش‌های موجود بین آنهاست.
به گفته خانلو، از دستاوردهای مهم این همکاری می‌توان به پرورش نیروی انسانی متخصص در سطح جهانی و مشارکت در یکی از مهمترین کشفیات علمی تاریخ (ذره هیگز) و انتشار مقالات معتبر علمی با نام پژوهشگران و نشان ایرانی اشاره کرد.
سخنگوی بودجه درباره حمایت از پروژه رصد خانه ملی ایران نیز اظهارداشت: این رصدخانه یکی از زیرساخت های مهم علمی کشور است که فراهم کننده ارتباط علمی دوسویه بین‌المللی خواهد بود.
وی بیان اینکه تبصره 9 بند (هـ) لایحه بودجه به طور صریح کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی را ممنوع کرده است، گفت: این اقدام برای تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور است و براین اساس هدایت و مدیریت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی باید به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه باشد.
خانلو افزود: در ادامه این بند، همه دستگاه های اجرایی مکلف شدند حداقل 10 درصد از اعتبار برنامه «تحقیقات کاربردی» خود را به اجرای پایان‌ نامه‌ های تحصیلات تکمیلی اختصاص دهند که برای نیازهای آنها تعریف می‌شود.
سخنگوی بودجه ادامه داد: همچنین شرکت ها، بانک ها و مؤسسه های انتفاعی وابسته به دولت مکلف شدند در جهت اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود را از طریق توافقنامه با دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی و پژوهشی مصرف کنند.
وی توضیح داد: این مبلغ در زمان سه ماهه به میزان 25 درصد به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.
به گفته خانلو، در صورت تصویب، برای تکمیل فضاهای پژوهشی و فناوری که 50 درصد اعتبار آنها توسط خیران یا منابع دیگر تامین شده نیز استفاده می شود.
وی افزود: اعتبار لازم برای پایان سه طرح ساخت و تجهیز ساختمان کارگاه تجاری‌سازی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، ساخت واحدهای شناور و پارک‌های علم و فناری لرستان و پارک‌های علم وفناوری استان مرکزی نیز تامین می شود.
خانلو اظهارداشت: برای ارتقای شاخص های علمی، پژوهشی و فناوری، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای مناطق کمترتوسعه یافته که در سال 1393 تصویب شد به دانشگاهها و مؤسسه های آموزش عالی، پارک های علم و فناوری و جهاد دانشگاهی مستقر در استان نیز اختصاص می یابد.
سخنگوی بودجه با بیان اینکه بند (ج) تبصره 21 لایحه بودجه به بحث پژوهش پرداخته است، گفت: در این بند تاکید شده برای افزایش اثربخشی منابع پژوهشی، کارایی واحدهای پژوهشی و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی، دولت مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی اصلی و مادر در سال 1398 با واگذاری آنها به دستگاه‌های بخش غیردولتی، انحلال و یا ادغام، به یک واحد پژوهشی محدود شود.
وی تاکید کرد: برای استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و تعیین قیمت تمام شده فعالیت های دستگاه های پژوهشی و فناوری؛ از 2 نرم افزار مشخص برای مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری استفاده که توسط خود آنها طراحی شده است.
به گزارش ایرنا، لایحه بودجه سال آینده چهارم دی ماه توسط رییس جمهوری با سقف 17 تریلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
اقتصام**9132 ** 2023

انتهای پیام /*