مدیر انجمن ناشران کتاب دانشگاهی:

اولین همایش ملی حقوق نشر برگزار می‌ شود

تهران- ایرنا - مدیر انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی از برگزاری نخستین همایش ملی حقوق نشر با حضور مسئولان قوه قضائیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری و اساتید حقوق مالکیت فکری در هفته کتاب خبر داد.

کد خبر: 83102518 | تاریخ خبر: 26/08/1397 - 13:33

عباس حسینی ‌نیک روز شنبه به خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره برنامه‌ های انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی در هفته کتاب گفت: مهم‌ترین برنامه برگزاری نخستین همایش ملی حقوق نشر است. این همایش از چند جهت دارای اهمیت است؛ در وهله اول وضعیت قوانین حقوقی حوزه نشر و آیین دادرسی مربوط به این حوزه نیازمند هم‌اندیشی با مقامات قضایی صنف نشر و مجلس است.
وی ادامه داد: مرحله دوم در باره لایحه مربوط به حوزه حقوق نشر است که هم اکنون در مجلس اسلامی است. این لایحه چند سال در دولت مطرح بوده و خیلی مهم است که صنف نشر با کلیات این لایحه جدید آشنا شود. در وهله سوم نیز وضعیت حقوق ناشران داخلی و خارجی و مسئله کپی ‌رایت دارای ابهاماتی است و برداشت‌ های مختلفی از این دو موضوع یعنی کپی رایت و ارتباط حقوق نشر داخلی و با نشر بین ‌الملل وجود دارد که نیازمند شفاف ‌سازی است.
حسینی ‌نیک با اشاره به زمان برگزاری این همایش گفت: اولین همایش ملی حقوق نشر با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در تاریخ 29 آبان از ساعت 9 الی 17 در ساختمان مرکزی پژوهشگاه برگزار خواهد شد.
مدیر انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی یادآور شد: چند برنامه ویژه همچون برنامه عمومی‌ با حضور مقامات عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، قوه قضاییه، دادستانی تهران به خصوص دادسرای فرهنگ و رسانه، اساتید حقوق مالکیت فکری، ناشران و تصویرگران نیز برگزار می ‌شود. در این برنامه عمومی دو جلسه تخصصی با موضوع «لایحه حقوق مالکیت ادبی و هنری در مجلس» و«قوانین موجود و حاکم درباره قاچاق کتاب» نقد و بررسی می‌شود.
حسینی نیک با تاکید بر ضرورت آشناسازی جامعه فرهنگی با قوانین نشر گفت: حقوق حوزه ‌ای است که در تمامی مسائل اجتماعی کارکردی برای ایجاد امنیت و نظم در مناسبات اجتماعی دارد. اگر در حوزه کتاب ناشران و پدیدآورندگان را به این حقوق واقف کنیم، مقامات قضایی را برای اعمال حقوق برای حمایت از حقوق نشر قانع کنیم و مقامات صنفی را برای رعایت حقوق نشر توجیه کنیم، در جذب مخاطب کتاب موثر خواهیم بود.
وی همچنین دلیل کتاب‌ نخواندن در جامعه را عدم انتشار کتاب ‌های جذاب دانست و گفت: یکی از عوامل اصلی کتاب ‌نخوانی مردم تولید نشدن کتاب جذاب برای مخاطب است زیرا کتاب‌ های ضعیف مخاطب را جذب نمی‌کند و باید برای جذب مخاطب کمک کرد تا در کنار صیانت و حفاظت از تولید کتاب‌های خوب، مخاطب را جذب کنیم.
بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 60 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
9283**1601**

انتهای پیام /*