عربستان به پرسش های ترکیه درباره قتل خاشقچی پاسخ نداد

تهران- ایرنا- وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که دادستان کل عربستان در سفر به ترکیه به پرسش های ما در باره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی پاسخ نداده است.

کد خبر: 83085693 | تاریخ خبر: 10/08/1397 - 16:16

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، «عبدالحمید گل» گفت: ما خواهان همکاری تنگاتنگ با ریاض در چارپوب تحقیقات مربوط به این موضوع هستیم.
وی همچنین از مقام های سعودی خواست به تمامی پرسش های مربوط به این موضوع در کمترین زمان ممکن پاسخ دهند.
وزیر دادگستری ترکیه تاکید کرد که ماجرای خاشقچی جهانی است و نمی توان آن را مخفی کرد. وی گفت که هیچ کس نمی تواند از مسئولیت فرار کند.
عبدالحمید افزود: دادگستری ترکیه تحقیقات عمیقی را برای یافتن پاسخ مناسب در باره مواردی که از عربستان پرسیده شده است، انجام خواهد داد.
خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرده بود، پس از ورود به این کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان قرار داد اما مقام های آل سعود به مدت 18 روز منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرد و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.
بر اساس مدارک و شواهد، 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.
مقام های دولت ریاض مدعی بازداشت 18 مظنون در ارتباط با این پرونده شده اند اما به رغم گذشت بیش از سه هفته از قتل، هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاکنون از پیکر خاشقچی خبری در دست نیست.
دادستانی کل ترکیه چند روز پیش با تنظیم کیفرخواست و ارسال آن به وزارت دادگستری، خواستار استرداد 18 متهم به قتل جمال خاشقچی از عربستان سعودی شد ولی مقام های آل سعود این درخواست را رد کردند.
سعود المعجب دادستان کل عربستان که برای دیدار و مذاکره با دادستان کل استانبول درباره پرونده قتل خاشقچی به ترکیه سفر کرده است، خواستار دریافت اسناد قتل و شکنجه خاشقچی منتقد سعودی شد اما دولت ترکیه درخواست وی را رد کرد.
دادستان کل عربستان امروز به محل ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول مراجعه و محل وقوع جنایت قتل خاشقچی را از نزدیک بازرسی کرد.
شبد**1480**9122

انتهای پیام /*