معاون وزیر جهادکشاورزی:

نرخ تورم در قیمت خرید تضمینی گندم دیده شود

تهران- ایرنا- معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی گفت: از دولت می خواهیم قیمت خرید تضمینی گندم را با محاسبه نرخ تورم تعیین کند.

کد خبر: 83026161 | تاریخ خبر: 17/06/1397 - 10:53

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس کشاورز» روز شنبه در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال زراعی ٩٨- ٩٧ در جمع خبرنگاران افزود: وزارت جهادکشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی را در زمان معین به دولت اعلام کرده است.
وی بدون اعلام نرخ پیشنهادی وزارت جهادکشاورزی برای خرید گندم در سال زراعی پیش رو اظهار داشت: برای کشت سال زراعی جدید، انتظار داریم دولت نرخ خرید تضمینی محصولات اساسی را تا پایان شهریور ماه جاری اعلام کند که البته این محاسبه براساس نرخ تورم رسمی کشور خواهد بود.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعی گفت: امسال تلاش کردیم منافع ملی و منافع کشاورزان را ادغام کنیم که افزایش تولید جو، گندم، دانه های روغنی و شکر در راس آن قرار دارد.
کشاورز به اهمیت افزایش تولید برنج و ذرت در کشور اشاره کرد و افزود: حفظ استمرار پایدار تولید محصولات اساسی از جمله سیب زمینی، سبزی و صیفی برای ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما به کشاورزان توصیه می شود که این محصولات را بیش از ظرفیت بازار تولید نکنند.
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: کمبود آب و خشکسالی از ویژگی های آب و هوایی کشور ما شده است بنابراین برای کشت سال زراعی جدید برنامه استفاده حداکثری از آب و تمرکز بیشتر بهره مندی از آب باران را در دستور کار داریم.
وی اظهار داشت: در برنامه امسال توجه به تنظیم بازار و مدیریت بازار و نیز تامین نیاز غذایی و امنیت غذایی کشور در دستور کار است.

** منع صادرات سیب زمینی در صورت افزایش قیمت ها
وی درباره افزایش قیمت سیب زمینی گفت: نرخ این محصول از اسفندماه سال ٩٢ تا یک ماه اخیر سر مزرعه کیلویی 600 تومان از کشاورزان خریداری می شد اما به دلیل تحولات بازار ارز، میل به صادرات آن افزایش یافت.
کشاورز در پاسخ به اینکه گفته می شود در مناطق مرزی قیمت هرکیلوگرم سیب زمین یک دلار است، اظهار داشت: در مناطق مرزی کشور تولید سیب زمینی نداریم و اگر دولت ببیند که قیمت این محصول بیش از حد در حال افزایش است، صادرات را ممنوع می کند.
به گفته وی، سیب زمینی محصولی سنگین است که قابل قاچاق نیست و از مبادی رسمی صادر می شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: قیمت سیب زمینی در هیچ جای دنیا یک دلار نیست بلکه سه دهم دلار است زیرا اگر نرخ آن بالا باشد، کشاورزان ترکیه زودتر از ما دست به کار می شوند؛ هرچند منکر سوءاستفاده دلالان و واسطه ها از افزایش نرخ ارز نیستیم.
به گزارش ایرنا، سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد؛ نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید تا پیش از آغاز سال زراعی به تصویب شورای اقتصاد برسد.
اقتصام *9186*1070*2025

انتهای پیام /*