فرمانده مرزبانی عراق:

بازگشایی مرز خسروی مطالبه به حق ایران است

تهران- ایرنا- فرمانده مرزبانی جمهوری عراق با اشاره به تردد زائران ایرانی در اربعین حسینی (ع) از سه مرز شلمچه، چذابه و مهران، گفت: به دنبال بازگشایی مرز خسروی هستیم چراکه تجمع زوار در مرز مهران را کاهش می دهد و بازگشایی این گذرگاه مرزی را مطالبه به حق جمهوری اسلامی ایران می دانیم.

کد خبر: 83000914 | تاریخ خبر: 23/05/1397 - 13:50

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سپهبد «حامد عبداله ابراهیم الحسینی» در حاشیه هفتمین اجلاس مشترک مرزی ایران و عراق و امضای توافقنامه همکاری مشترک در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کشور عراق حدود سه هزار و 600 کیلومتر مرز مشترک با 6 کشور همسایه دارد که ایران از جمله کشورهایی است که دارای بیشترین مرز مشترک با عراق است؛ بنابراین تعاملات مرزی میان این دو کشور حائز اهمیت است.
وی افزود: همواره با مرزبانی کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه و خوبی داریم و امنیت مطلوبی در مرزهای دو کشور حاکم است.
فرمانده مرزبانی عراق تأکید کرد: به دنبال تقویت تعاملات مرزی با ایران هستیم و باید بگویم جز در موارد جزئی، مشکلی در حوزه مرزی با ایران نداریم که البته این روابط حسنه حاصل نشست ها و اجلاس های مشترک و مستمر است.
ابراهیم الحسینی اضافه کرد: ما از سال 2014 تا 2017 درگیر فتنه و توطئه داعش بودیم و مرزبانی و نیروهای مسلح جمهوری عراق در سرکوبی داعش نقش موثری داشتند اما فارغ از این موضوع، جمهوری اسلامی ایران همواره در سرکوبی و نابودی داعش ما را یاری و همراهی کرد و قدردان تلاش های جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی با اشاره به امضای توافقنامه مشترک مرزی میان دو کشور عنوان کرد: در حوزه های مختلف مرزی به دنبال ارتقای همکاری ها هستیم و معتقدیم ایران در بحث مبارزه با مواد مخدر تجربه خوبی دارد و به دنبال بهره مندی از تجربیات ایران هستیم.
این مقام مسئول ادامه داد: مبارزه با تحرکات گروه های تروریستی و اشرار در جدار مرزی از دیگر محورهای توافقنامه امروز بود، همچنین به دنبال همکاری مشترک برای جلوگیری از قاچاق اسلحه، مشروبات الکلی و نظایر آن هستیم.
فرمانده مرزبانی جمهوری عراق ادامه داد: با توجه به در پیش بودن راهپیمایی اربعین حسینی (ع)، آماده استقبال از زوار اربعین هستیم و در این راستا زیرساخت ها در حال آماده سازی است.
ابراهیم الحسینی اضافه کرد: تسهیل تردد زوار برای ما بسیار حائز اهمیت است و در این راستا کمیته ای در وزارت کشور عراق به ریاست وزیر کشور برای تحقق این امر تشکیل شده است.
فرمانده مرزبانی جمهوری عراق ادامه داد: معتقدیم بازگشایی مرز خسروی از میزان تجمع زوار در مرز مهران کم می کند و در تردد زوار تسهیل ایجاد می کند.
وی گفت: از میزبانی جمهوری اسلامی ایران و مرزبانی برای هفتمین اجلاس مشترک مرزی دو کشور تشکر می کنم و امید است تعاملات مرزی همچنان ارتقا یابد.
توافقنامه همکاری مشترک مرزبانی ایران و عراقی با حضور سردار «قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و سپهبد «حامد عبداله ابراهیم الحسینی» فرمانده مرزبانی جمهوری عراق در ستاد فرماندهی مرزبانی کشورمان با حضور اصحاب رسانه امضا شد.
اجتمام*7029*1834

انتهای پیام /*