دادستان تهران:

محرک های اصلی اعتراضات بازار تهران دستگیر شدند

تهران- ایرنا- دادستان تهران با بیان اینکه تعدادی از محرک های اصلی در ناآرامی های روز گذشته بازار تهران دستگیر شده اند، گفت: این افراد تا روز دادگاه در بازداشت خواهند ماند.

کد خبر: 82953452 | تاریخ خبر: 05/04/1397 - 12:53

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، عباس جعفری دولت آبادی روز سه شنبه در حاشیه همایش سراسری قوه قضاییه در جمع خبرنگاران افزود: این افراد از بازاریان نبوده اند و به زودی هم آزاد نخواهند شد یعنی تا زمان ارسال کیفرخواست به دادگاه آنها در بازداشت می مانند.
وی در پاسخ به ایرنا درباره اتهام هنگامه شهیدی گفت: او که چند ماه با قید وثیقه آزاد شده بود، در فضای مجازی علیه مقامات مطالبی را منتشر می کرد.
دادستان تهران ادامه داد: وی چند ماه متواری بود و همان طور که در شبکه های مجازی می دیدیم هر روز اهانت های آشکاری به دستگاه قضایی و مسئولانش روا می داشت و به جای معرفی خود، توییت های بسیار مجرمانه ای منتشر می‌کرد.
جعفری دولت آبادی افزود: وی امروز در جزیره کیش درحالی دستگیر شد که مدعی بود تا تغییر مسئولان دستگاه قضایی خود را معرفی نخواهد کرد و این نشانه اقتدار پلیس ما است.
دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که پرونده هنگامه شهیدی زودتر به دادگاه ارسال شود.
جعفری دولت آبادی در رابطه با اعتراضات روز گذشته گفت: قبلا هم گفتیم که مسئولان نظام در برخورد با آشوب ها و ناامنی ها به هیچ عنوان کوتاه نمی آیند. برنامه جدی آمریکایی ها در مورد ایران دامن زدن به ناامنی ها است و دیروز تلاش کردند با تهدید بازاری ها، مغازه ها را ببندند، در برخی نقاط شهر آشوب ایجاد کنند و به برخی مغازه ها آسیب برسانند.
وی با بیان اینکه عوامل این آشوب ها شب گذشته شناسایی شدند، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از این افراد دستگیر و بازداشت شدند. محرکین اصلی حادثه که با برنامه ریزی در نقاط مختلف تهران به تهدید بازاری ها اقدام کردند و می گفتند اگر بازار را نبندید فلان کار را انجام می دهیم، توسط پلیس و دستگاه امنیتی شناسایی شدند و امروز تحویل دادستانی می شوند.
دادستان تهران افزود: من به این افراد و خانواده های آنان اطلاع می دهم تا زمانی که محاکمه نشوند، آزاد نخواهند شد.
وی تصریح کرد: کسانی که اخلال در نظام اسلامی را نشانه رفتند، از جنس بازاری ها نبودند و خواهید دید که بازاری ها سمت خود را جدا خواهند کرد. مردم اجازه نخواهند داد عده ای به خود حق بدهند که وضع بازار را متلاطم و برای مردم ناامنی اقتصادی ایجاد کنند.
جعفری دولت آبادی ادامه داد: پیام من به آشوب گران در حوزه امنیت و اقتصاد این است که دستگاه قضایی با هرگونه ناامنی و آشوب و اغتشاش در حوزه اقتصادی مبارزه خواهد کرد و متهمانش مانند آشوب های دی و اسفند سال گذشته تا انجام محاکمه آزاد نخواهند شد و ریاست قوه قضاییه هم گفت که اتهام اخلال در نظام اقتصادی و اتهام در حوزه امنیت مجازات سنگینی دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به گذشت ٦٠٠ روز از بازداشت علیرضا زیبا حالت منفرد معروف به جعبه سیاه بابک زنجانی، چرا خبری از او نیست، گفت: وی در بازداشتگاه است و البته من اخیرا به بازپرس او تاکید کردم در تحقیق تسریع شود؛ زیرا برخی از تحقیقات از وی منوط به انجام کار کارشناسی و در حال انجام است.
دادستان تهران در مورد پرونده فعالان محیط زیستی هم گفت: امیدوارم این پرونده به زودی به دادگاه ارسال شود.
جعفری دولت آبادی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درمورد توییت محمود صادقی و همچنین نوشته فرزند سیدامامی مبنی بر هجوم ماموران امنیتی به منزل سید امامی و گذاشتن جعبه ای در داخل خانه او برای ضبط برنامه مستند، عنوان کرد: من نمی‌دانم و موضوع جعبه را نشنیدم اما برای کاری که انجام شده حتما مجوز قانونی وجود داشته است.
اجتمام * 7329 * 7268*1834

انتهای پیام /*