شاهرود و میامی شهری برای آرامش گردشگران

سمنان -ایرنا - شهرستان های شاهرود و میامی با جاذبه های طبیعی و تاریخی مکان مناسبی برای مسافران نوروزی است که هر گردشگر با دیدن آنها علاوه بر اخذ آرامش خاص ، سفر خوشی را برای خود ترسیم خواهد کرد.

کد خبر: 82868799 | تاریخ خبر: 02/01/1397 - 10:54

به گزارش ایرنا،شهرستان شاهرود یکی از بزرگترین شهرستان های ایران است و شهرستان میامی، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است، این 2 شهرستان در مسیر زایران مشهد مقدس قرار دارند.
**شاهرود:
- بسطام، بوی یار می آید
شهر بسطام زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ بایزید بسطامی از شهرهای نمونه گردشگری استان سمنان است که در شش کیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود - آزادشهر قرار دارد.
این شهر در طول سال پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور است.
وجود آرمگاه بایزید بسطامی موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از کشورهای مسلمان همسایه مانند پاکستان و کشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن کنند.
درختان پرشکوفه، باغ گردشگری اورس و مناظر زیبای طبیعی بر جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهر افزوده است.
- جنگل ابر، تجربه فراموش نشدنی قدم گذاشتن روی ابرها
جنگل زیبا و خوش آب و هوای 'ابر' در 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود از جنگل های بکر و زیبای استان سمنان است. این جنگل در زمره جنگل های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد،جنگل ابر نامیده می شود.ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه سارهای فراوان از ویژگی های این جنگل است.
در این جنگل می توانید علاوه بر دیدن مناظر زیبای طبیعی و پوشش جنگلی متنوع، روی ابرها قدم بگذارید.
- قطری، جایی برای سیاحت و زیارت
منطقه 'قطری' در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزدیک روستای ابر واقع شده است.: این منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی آن زیبا و چشم نواز است.
وجود آستان مقدس امامزاده سراوین قطری بر گردشگری مذهبی- طبیعی این منطقه افزوده است.
- جنگل اولنگ، جایی برای آرامش
جنگل 'اولنگ' در 85 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.
- ذخیره گاه زیستکره توران، پارک ملی - پناهگاه حیات وحش - منطقه حفاظت شده
مجموعه توران از سه قسمت پارک ملی (هشت درصد) پناهگاه حیات وحش (17درصد) و منطقه حفاظت شده (75درصد) تشکیل شده است.
این منطقه در قسمت جنوب جاده تهران - مشهد، شمالی شرقی دشت کویر، غرب منطقه «خوارتوران» و شرق منطقه طرود واقع است.
ذخیره گاه توران در جنوب شهرستان شاهرود و 28 کیلومتری جنوب شرقی شهر بیارجمند واقع شده است. مجموعۀ توران با بیش از یک میلیون 400 هزار هکتار وسعت دومین ذخیره گاه زیستکره جهان از نظر وسعت محسوب می شود، این مجموعه پس از پناهگاه حیات وحش نایبندان دومین منطقه بزرگ تحت حفاطت سازمان محیط زیست است .
این منطقه خشک و بیابانی، به طور ویژه ای برای زیست جانوران و گیاهان مناسب است و تنوع گونه ای قابل ملاحظه ای در آن یافت می شود. این ذخیره گاه زیستگاه مهمی برای 41 گونه پستاندار، 167 گونه پرنده، 42 گونه خزنده و 2 گونه دوزیست و یک گونه ماهی و در عین حال رویشگاهی مهم برای 654 گونه گیاهی است. این ذخیره گاه محل زیست گونه های نادر و در معرض خطر تهدید به انقراض از جمله یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی و همچنین پرنده اندمیک ایران به نام زاغ بور است که بیشتر محققان برای تحقیق در زمینه این پرنده باید در این ذخیره گاه حضور پیدا کنند.
- رضا آباد خوارتوران، به لطافت و نرمی تپه های رملی و ماسه ای
روستای عشایر نشین رضا آباد از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، در 250 کیلومتری جنوب غربی شاهرود و 123 کیلومتری جنوب بیارجمند واقع شده است.
مهم ترین جاذبه گردشگری این منطقه وجود تپه های ماسه ای به اشکال مختلف، سیاه چادر عشایری و نقوش بافته های زنان ایل است و این روستا را تپه های رمل در بر گرفته است.
* مُجن، ماسوله کویر
شهر مجن در فاصله 35 کیلومتری غرب شاهرود و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. تنگه معروف 'داستان' در فاصله 10 کیلومتری شهر مجن قرار گرفته که آبشار این تنگه در زمره جاذبه های طبیعی شهرستان شاهرود است. پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب و هوای مطلوب را از جاذبه های گردشگری این منطقه است. علاوه بر این، شهر مجن به عنوان یک منطقه تاریخی در دامنه کوه های البرز با ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان 'ماسوله کویر' شهرت دارد به طوری که بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها به گونه ای ساخته شده اند که بام هر خانه حیاط خانه ای دیگر است. برخی این شهر را نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی می نامند زیرا خاک اراضی و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجنی همه ساله بنا بر رسمی کهن با تهیه دوغابی از گِل قرمز رنگ به تجدید نمای خانه های کاه گلی می پردازند.
- خوش ییلاق، پناه گاه حیات وحش بی نظیر
پناهگاه حیات وحش 'خوش ییلاق' در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. زیستگاه های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است. این منطقه به دلیل وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اکوسیستمی شامل جنگل، کوهستان، مرطوب خزری، دشت خشک و بیابانی تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی دارد و از بی نظیرترین پناهگاه های حیات وحش ایران است.
- فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ، هفت رنگش می شود هفتاد رنگ
منطقه 'فرحزاد' ، 'تاش' و 'چشمه هفت رنگ' در شهرستان شاهرود واقع شده است،چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده و دارای رنگهای متنوع است.علت نامگذاری این منطقه به نام 'فرحزاد' به دلیل سرسبزی مزارع و باغ های مثمر منطقه است.
**شهرستان میامی:
- جنگل دشت شاد، چشم انداز زیبا با گونه های جنگلی متنوع
این جنگل در فاصله 160 کیلومتری شهر میامی و حوزه آبریز شمالی کشور قرار دارد. و بهترین راه دسترسی به آن مسیر میامی به کالپوش (در مسیر میامی– جاجرم) است.تنوع گونه های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگی های این منطقه است.
- جنگل و آبشار نام نیک، خاطره سازی نیک
جنگل های 'نام نیک' و حسین آباد در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان قرار دارند، واقع شدن این منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه دیگر بر جذابیت آن افزوده است.
اگر تمایل به بازدید از جنگل را دارید، سری به روستای نام نیک بزنید. برای بازدید از آبشار نیز باید وارد روستای نردین شده از داخل روستا عبور کرده و حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید. آبشار نام نیک در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارد.
- دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش، بهشت روی زمین
جنگل های کالپوش و دیم زارهای منطقه کالپوش در 120 کیلومتری شمال میامی واقع اند، نمایش منحصر به فرد گل های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می کند و همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کشتی محلی در منطقۀ کالپوش برپا می شود.
گل های آفتابگردان نیز که بیشتر در دشت 'دانیال' تا ارتفاعات روستای'کُرنگ' می روید، در ماه های مرداد و شهریور به گل نشسته و زیبایی این منطقه را دوچندان می کند.
در استان سمنان بیش از 700 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
بر اساس آمار منابع رسمی، حجم مسافران استان سمنان در ایام تعطیلات نوروز 95 در مقایسه با سال 94 بیش از 30 درصد افزایش داشته است.و این رقم در ایام نوروز سال 96 هم افزایش داشته است.
بر اساس آمار موجود سالانه 15 هزار تن گردشگر خارجی از استان سمنان دیدن می کنند که این رقم به تاکید کارشناسان با فراهم کردن زیرساخت های صنعت گردشگری باید افزایش یابد.
660 کیلومتر از بزرگراه بیش از 850 کیلومتری تهران- مشهد در استان سمنان واقع شده است.
سالانه دستکم 15 میلیون تن از محورهای استان سمنان عبور می کنند.
6026/7339

انتهای پیام /*