اعتصاب کارکنان بخش های حساس درالجزایر و چاره اندیشی مسئولان این کشور

الجزیره-ایرنا- مسئولان الجزایری از چند هفته پیش با مشکل جدی برگزاری تجمع اعتراض آمیز و اعتصاب کارکنان بخش های حساسی مانند وزارت بهداشت و آموزش و پرورش مواجه اند و در این میان تلاش می کنند از طریق گفت و گو با اعتصاب کنندگان، مشکل را حل کنند و با آن ها به توافق برسند.

کد خبر: 82820920 | تاریخ خبر: 16/11/1396 - 14:43

به گزارش ایرنا، این روزها در رسانه ها اخبار مختلفی در مورد تحصن و اعتراض معلمان، رزیدنت ها(دانشجویان تخصص پزشکی)، کارکنان شرکت هواپیمایی الجزایر وغیره به گوش می رسد، که هر یک خواسته های خاص خود را دارند اما خواسته مشترک آن ها ، توجه بیشتر به وضعیت معیشتی است.
معلمان آموزش و پرورش الجزایر در مقاطع مختلف از یک هفته پیش دست به اعتصاب زده اند. اعتصاب معلمان دلایل مختلفی دارد، آن ها خواستار توجه بیشتر به معلمان و مدارس، اجرای طرح جدید ارتقای معلمان بر اساس سوابق کاری، توجه بیشتر به صندوق خدمات اجتماعی که به معلمان کمک هزینه هایی در موارد خاص پرداخت می کند و کاهش شمار دانش آموزان در کلاس های درسی هستند، اما یکی از مهم ترین دلایل اعتصاب های اخیر، تصمیم آموزش و پرورش برای کاهش حقوق معلمان استان های 'البلیده' ( 50 کیلومتری غرب پایتخت) و 'بجابه' ( 250 کیلومتری شرق پایتخت) است که از دو ماه پیش در کلاس های درس حاضر نشده اند.
اتحادیه معلمان ادعا کرده است که دعوتش برای اعتصاب با پاسخ مثبت معلمان مواجه شده است و شمار زیادی از آن ها به این اعتصاب پیوسته اند . این اتحادیه همچنین ادعا کرده است که80 تا 90درصد معلمان مقطع دبیرستان، 50 تا 70درصد معلمان مقطع راهنمایی و بین 20 تا 40درصد معلمان مقطع ابتدایی دست به اعتصاب زده و در کلاس های درس حاضر نمی شوند. این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش می گوید این دعوت با استقبال معلمان مواجه نشده است و کمتر از 6درصد کل معلمان در الجزایر دست به اعتصاب زده اند .
وزارت آموزش و پرورش برای جلوگیری از ادامه این اعتصاب ها به دستگاه قضایی پناه برده و دادگاه نیز این اعتصاب ها را غیر قانونی اعلام کرده است در حالی است که معلمان بر ادامه اعتصاب اصرار دارند.
«نوریه بن غبریط» وزیر آموزش و پروش گفت که دادگاه حکم توقف فوری اعتصاب معلمان را صادر کرده است. وی در ادامه تهدید کرد اگر کارمندان آموزش و پرورش به قوانین پایبند نباشند، اخراج می شوند .
بن غبریط تاکید کرد که مسئولان آموزش و پرورش خواستار توقف اعتصاب ها هستند و در عین حال با تمام توان تلاش می کنند خواسته های قانونی معلمان را برآورده کنند .
گفته می شود آموزش و پرورش برای جبران کمبود معلم در مدارس استان های بجایه و بلیده به دلیل اعتصاب شماری از معلمان این دو استان از ماه نوامبر گذشته، از معلمان بازنشسته استفاده می کند؛ در حالی که اتحادیه معلمان این را اقدامی غیر قانونی برای خنثی کردن اعتصاب معلمان می داند.
از سوی دیگر اعتصاب معلمان باعث نارضایتی اولیای دانش آموزان شده است به ویژه دانش آموزانی که امسال سال آخر دبیرستان را می گذرانند و نمرات امسال برای آن ها حکم کنکور را دارد و بر اساس این نمرات وارد دانشگاه ها می شوند.
انجمن اولیا و مربیان با تاکید بر اینکه دانش آموزان به دلیل این اعتصاب ها آسیب زیادی می بینند از معلمان خواسته اند هرچه سریعتر به اعتصاب خود پایان دهند.
بسیاری از خانواده ها که از نظر مالی وضعیت خوبی دارند و نگران هستند این اعتصاب ها به دانش آموزان آسیب زیادی وارد کند، به ناچار به سمت کلاس های خصوصی رفته اند و این گونه کلاس های خصوصی این روزها رونق گرفته است.
مقام های الجزایری با توجه به حساسیت آموزش و پرورش ، سعی کرده اند هرطور شده به این اعتصاب ها پایان دهند و در این چارچوب گفته می شود ، نامه های هشدارآمیزی برای معلمان ارسال وتهدید شده اند اگر تا 15 روز آینده به محل کار خود بازنگردند، اخراج می شوند.
رزیدنت ها، از دیگر گروه هایی هستند که اقدام به اعتصاب کرده اند. آن ها از دو ماه پیش تجمعات اعتراض آمیزی در مناطق مختلف الجزایر و از جمله بیمارستان دولتی «مصطفی پاشا» در الجزیره برگزار کرده و در مواردی نیز دست به اعتصاب زده اند. چند هفته پیش نیروهای پلیس مانع خروج آنها از بیمارستان مصطفی پاشا و راهپیمایی در خیابان های الجزیره شد. ودرگیری هایی رخ داد که بنا بر اعلام اتحادیه رزیدنت ها، حدود 20 نفر در آن ها زخمی شدند.
خواسته اصلی رزیدنت ها لغو خدمت سربازی و همچنین چهار سال خدمت در مناطق دورافتاده است .آن ها می گویند در مناطق دورافتاده، تجهیزات و امکانات لازم برای تخصص های آن ها وجود ندارد و همچنین بر اساس قانون وزارت دفاع، کسانی که در رشته های مختلف هنگام تحصیل سنشان از 30 سال فراتر رود، از سربازی معاف می شوند اما در مورد تخصص های پزشکی اینگونه نیست و این نوعی تبعیض است که دولت باید آن را بردارد.
اعتصاب رزیدنت ها در الجزایر که شمارشان به حدود 15هزار نفر می رسد باعث ایجاد مشکلات زیادی برای بیمارستان ها شده است و حتی زمان تعیین شده برای جراحی برخی بیماران به تعویق افتاده است.
نمایندگان پزشکان طی این مدت بارها اقدام به مذاکره با نمایندگان وزارت بهداشت کرده اند که آخرین بار آن روز یکشنبه بود اما گفته شده هنوز نتیجه ای در این خصوص حاصل نشده است. رزیدنت ها می گویند پیشنهادهای وزارت بهداشت پاسخگوی خواسته های آنان نیست.
علاوه بر پزشکان، پرستاران و کارکنان دیگر بخش های وزارت بهداشت نیز مقام های دولتی را تهدید کرده اند اگر به خواسته های آن ها برای بهبود شرایط کاریشان رسیدگی نشود، آن ها نیز تجمعات اعتراض آمیز برگزار می کنند و ممکن است دست به اعتصاب بزنند.
هفته پیش ، مهمانداران شرکت هواپیمایی الجزایر نیز اعلام کردند به دلیل اینکه مسئولان این شرکت به خواسته هایشان مبنی بر افزایش حقوق توجهی نکرده اند، دست به اعتصاب می زنند. این اعتصاب در روز نخست باعث لغو بسیاری از پروازها در پایتخت و دیگر شهر و ایجاد اختلال در حدود 200 پرواز شد.
دادگاه این اعتصاب را نیز غیر قانونی اعلام کرد و از کارکنان شرکت هواپیمایی خواست به محل کار خود بازگردند و در عین حال مقام های این شرکت اعلام کردند در صورت خودداری اعتصاب کنندگان از بازگشت به محل کار به صورت قانونی با آنان برخورد می کنند . این اعتصاب به صورت موقتی با توافق اولیه نماینده کارکنان با مسئولان این شرکت پایان یافت اما چند روز بعد اعلام شد شماری از اعتصاب کنندگان اخراج شده اند که این باعث شد مهمانداران شرکت هواپیمایی الجزایر بار دیگر دست به اعتصاب بزنند اما این اعتصاب نیز شکسته شد.
گفتنی است این اعتراض ها و اعتصاب ها با این که باعث ایجاد مشکلات زیادی برای این کشور شده است ، عموما به خشونت کشیده نشده است. وزیر کشور الجزایر نیز روز گذشته اعلام کرد به پلیس توصیه شده در برخورد با معترضان و تحصن کنندگان، به خشونت متوسل نشود.
خاورم **2041**1049
گزارش : سید شاهپور حسینی /انتشاردهنده: مریم کاظمی

انتهای پیام /*