نچیروان بارزانی با پاپ فرانسیس در واتیکان دیدار کرد

رم - ایرنا - 'نچیروان بارزانی' نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق با پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک های جهان در واتیکان دیدار کرد.

کد خبر: 82793732 | تاریخ خبر: 23/10/1396 - 3:4

به گزارش ایرنا از تارنمای روزنامه 'لاستمپا'، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان پس از همه پرسی استقلال در ماه سپتامبر، امروز جمعه در واتیکان و پشت درهای بسته با پاپ دیدار کرد.
لاستمپا افزود: این دیدار بطور بسیار خصوصی و پشت درهای بسته صورت گرفت. موضوع اصلی دیدار بارزانی با پاپ در باره اوضاع کردستان عراق و مسیحیان منطقه بود. قبل از ظهور داعش و دولت اسلامی حدود 400 هزار مسیحی در عراق زندگی می کردند که در پی پیروزی های داعش در عراق و سوریه، خیلی از آنها مجبور به فرار شدند. دولت عراق در دسامبر 2017 اعلام کرد که داعش شکست خورده است.
این روزنامه نوشت: 92.7 درصد کردهای عراق در ماه سپتامبر گذشته (شهریور) در یک همه پرسی به استقلال رای دادند که البته از سوی بغداد برسمیت شناخته نشد.
بارزانی در واتیکان سپس با اسقف پل ریچارد گالانگر وزیر خارجه واتیکان دیدار کرد.
بارزانی به همراه فواد حسین رئیس دفتر رئیس اقلیم کردستان و رضا قدیر نماینده کردستان عراق در ایتالیا به واتیکان و دیدار با پاپ رفت. فواد حسین اظهار داشت: پاپ یک سری سئوال ها در باره اوضاع کردها از ما کرد. در این دیدار همچنین در باره نقشی که واتیکان می تواند در کمک به کردستان و حل مسایل با بغداد بطور صلح امیز و از طریق مذاکرات، ایفا کند، صحبت شد.
بارزانی در سال 2015 و درزمان جنگ با دولت اسلامی با پاپ دیدار کرده و از او خواسته بود تا جامعه بین المللی را تشویق به کمک های بیشتر کند، در آن زمان مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان بود.
شبد**اروپام**461**1379

انتهای پیام /*