افزایش 186 درصدی صادرات کالا ازطریق راه آهن زاهدان به کویته پاکستان

زاهدان - ایرنا - اداره کل راه آهن جنوب شرق کشور مستقر در زاهدان گفت: صادرات کالا از طریق خط ریلی زاهدان به کویته پاکستان در 6 ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 186 درصد رشد داشته است.

کد خبر: 82689709 | تاریخ خبر: 17/07/1396 - 10:2

مجید ارجونی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان ترانزیت کالا از 2 هزار و 109 تن پارسال با رشد 186 درصدی به 6 هزار و 26 تن در 6 ماهه نخست سال جاری رسید.
وی افزود: همچنین میزان واردات کالا از پاکستان به ایران از طریق این خط ریلی از پنج هزار و 997 تن سال 95 با رشد پنج درصدی به 6 هزار و 278 تن در 6 ماهه نخست امسال رسیده است.
وی ادامه داد: 14 هزار و 733 تن کالا در 6 ماهه نخست امسال از طریق این خط ریلی به پاکستان صادر شد که نسبت به 6 هزار و 781 تن پارسال رشد 117 درصدی را نشان می دهد.
وی تصریح کرد: سیمان، قیر، گوگرد، گل سرخ و فوتس اویل عمده کالاهای صادراتی این خط ریلی به پاکستان بوده است.
فوتس اویل به عنوان محصول جانبی فرآیند تولید پارافین جامد است که در این محصول مقدار زیادی روغن و اسیدهای چرب وجود دارد.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: همچنین عمده کالاهای وارداتی از مسیر ریلی کویته پاکستان به زاهدان کنجد، برنج خوراکی و عمده کالاهای ترانزیتی گوگرد خام بوده است.
ارجونی اظهار داشت: 60 رام قطار در مسیر ریلی زاهدان - کویته پاکستان در 6 ماهه نخست امسال تردد داشته که در همسنجی با پارسال رشد 71 درصدی را نشان می دهد.
راه آهن سیستان و بلوچستان را می توان ادامه راه آهن هندوستان محسوب کرد که در سالهای 1297 و 1298 (1918-1919 میلادی ) در قاره آسیا و شبه قاره هند به طول 600 کیلومتر از کویته به سمت زاهدان در مدت کمتر از 2 سال ساخته شد.
اکنون راه آهن جنوب شرق با داشتن 2 نوع خط عریض و استاندارد، اتصال ریلی به کشور پاکستان و قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شرق به غرب که سبب اتصال کشورهای پاکستان و شبه قاره هند به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی شده از اهمیت بین المللی ویژه ای برخوردار است به گونه ای که مورد تایید سازمان اکو و اسکاپ نیز است.
موقعیت راهبردی ایران به عنوان پل ارتباطی میان شرق و غرب موجب شده که از سالیان دور کالاها از طریق جاده های معروفی مثل جاده ابریشم، جاده مروارید و جاده هندوستان از ایران عبور کنند و در همین راستا با ساخت خطوط ریلی مشهد - بافق - بندرعباس و زاهدان - بم - کرمان و در آینده نزدیک مشهد - زاهدان - چابهار زمینه ایجاد کریدورهای بین المللی ترانزیت از طریق راه آهن و اتصال کشورهای آسیای مرکزی، دریای سیاه، قفقاز و اتحادیه اروپا با شبه قاره هند، خاور دور و کشورهای جنوب شرقی آسیا فراهم شده است.
در این میان شهر زاهدان و راه آهن جنوب شرق کشور به دلیل قرارگرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب از اهمیت بین المللی برخوردار است به همین دلیل دولت برای شکوفایی اقتصادی منطقه ساخت راه آهن چابهار - زاهدان - مشهد به طول هزار و 330 کیلومتر را آغاز کرده است.
سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان زاهدان، زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز، خاش، ایرانشهر، سراوان، نیکشهر، میرجاوه، قصرقند، فنوج، مهرستان، سیب و سوران، دلگان، سرباز، کنارک و چابهار و 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که با کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است.
3213**6081خبرنگار: اکبر نوری*تنظیم کننده: حیدر سرایانی*ناشر: علی شریفی

انتهای پیام /*