تفرش، خاستگاه مشاهیر و پدران علمی ایران

اراک - ایرنا - شهرستان تفرش دیاری مصفا و خطه ای زیبا از استان مرکزی است که در کنار جاذبه های گردشگری و فرهنگی متعدد به از دیرباز با نام یکی از قطب های نخبه پروری و خاستگاه بزرگان و مشاهیر علمی، سیاسی و فرهنگی ایران شناخته شده است.

کد خبر: 82599618 | تاریخ خبر: 25/04/1396 - 9:5

به گزارش ایرنا، تفرش با آرامشی وصف ناپذیر ، طبیعتی دلچسب و دشت تخورده و اقلیمی کوهستانی و بکر تاریخ و سبقه بلندی در پرورش شخصیت های برجسته دارد که بسیاری از آنان در ان سوی مرزهای ایران زمین شهرت و اثرگذاری داشته و مجموعه این مسائل ان را به دیاری ارزشمند بدل کرده که ارزش ها و داشته های آن کمتر شناخته شده اند.
بسیاری تفرش را با نام پروفسور محمود حسابی می شناسند و هرگاه نام این شخصیت بزرگ علمی بیان می شود بیرق تفرش برافراشته می شوداما واقعیت آن است که پروفسور حسابی تنها یک ستاره تابناک در آسمان افتخارات این شهرستان کوچک اما اثرگذار است.
پروفسور حسابی پدر علم فیزیک نوین ایران شخصیت بزرگ علمی در سال سوم اسفندماه1281 در تهران متولد شد در عمر 89 ساله خود رخدادهای علمی بزرگی را رقم زد که تا به امروز یاد و نام آن بر سر زبان هاست و در کنار علم فیزیکی عناوینی چون پدر مهندسی نوین ایران، پدر فرهنگستان ایران، پدر علوم نوین ایران را همراه با نام خود یدک می کشد.
این شخصیت علمی اقداماتی همچون انجام نخین نقشه برداری فنی و تخصصی کشور، نخستین راه سازی مدرن و علمی ایران، پایه گذاری دانشسرای عالی و دارالمعلمین عالی، ساخت نخستین رادیو در کشور، راه اندازی تخستین مرکز زلزله شناسی بی کشور، راه اندازی اولین رآکتور اتمی سازمان انرژی اتمی کشور، پایه گذاری نخستین بیمارستان خصوصی در ایران، به نام بیمارستان گوهرشاد را به انجام رسانده است و علاوه بر آن صدها خدمات ریز و درشت دیگر در کشور با نام و همت این بزرگمرد به ثبت رسیده است.
تفرش خاستگاه 22 پدر علمی و 500 دانشمند و نخبه کشور است که هر یک نقشی بی بدیل در روند وآبادانی ایران داشته اند و پرچم علم و ادب ایران زمین با نام و فعالیت آنان گره خورده است.
کارشناسی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تفرش به ایرنا گفت: تفرش یکی از معدود شهرستان های ایران است که نام شخصیت های بزرگی را در تاریخ کشور برای خود ثبت کرده و چنین افتخاری با تنوع نخبگان و زمینه های علکی کمار به صورت یکجا در کشور به شهر یا دیاری اختصاص یافته است
سید مجتبی حیدری تصریح کرد: در کنار پروفسور حسابی که از سرآمدان علمی شهرستان تفرش و ایران به شمار می رود می توان شخصیت هایی چون استاد عباس سحاب به عنوان پدر علم جغرافیا و بنیانگذار دانش نقشه‌نگاری به شیوهٔ نوین در ایران نام برد.
این نخبه علمی در دی ماه سال 1300 در روستای فم تفرش متولد شد و در عمر 79 ساله خود خدمات علمی بسیاری را تقدیم کشور کرد که بنیانگذاری مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و کتابخانهٔ جغرافیایی سحاب را می توان از جمله این خدمات دانست.
وی افزود: از دیگر شخصیت های علمی می توان به عیسی بهنام اشاره کرد که در سال 1285 متولد شد و عنوان پایه گذار موزه مردم‌شناسی تهران است و در علم باستان شناسی و هنر ایرانی از چهره‌های جهانی برجسته و بنام به شمار می رود.
حیدری، ابوالقاسم بهرامی را از دیگر رجال علمی تفرش دانست و گفت: این شخصیت در سال 1273 متولد شد و با تلاش های فراوان لقب پدر میکروب شناسی ایران را به خود اختصاص داده است و در عمر 56 ساله خود خدمات علمی شاخصی را به انجام رساند.
این محقق بیان کرد: عنوان پدر پیوند مغزاستخوان ایران به اردشیر قوام زاده اختصاص دارد که در سال 1319 در تفرش متولد شد و در حال حاضر نیز به عنوان عضو هیات علمی و استاد گروه داخلی در بخش خون و آنکولوژی بیمارستان شریعتی خدمات پزشکی خود را ارائه می کند.
وی تصریح کرد: احمدپارسا پدر علم گیاه شناسی نوین، سید عبدالحسین میرسپاسی پدر علم روانشناسی، دکتر حسام الدین خرمی پدر گنجینه اسناد تاریخی و مکتوب معاصر ایران، جواد حاجیان پدر علم زمین شناسی ایران، میرزا اسماعیل خان لشکر نویس تفرشی معروف به دبیر پدر علم انساب ایران(نسبت شناسی) و محمد قوامی صاحب نخستین مدرک دکترای برق در ایران از جمله رجال علمی تفرش هستند که هر کدام در حیطه کاری خود اتفاقات بزرگ علمی را منجر شده اند.
حیدری اظهار کرد: در کنار پدران علمی شخصیت های علمی دیگر نیز از این خطه سربرآورده اند که می توان به پروانه وثوق مادر درمان سرطان در ایران، دکتر مریم میرهادی نخستین زن دندانپزشک ایران، سمیرا حجازی از نوابغ جراحی در آلمان و محمد رحیمی ترخورانی نابغه ریاضی اشاره کرد که در کنار شهرت داخلی همتراز و در مراوده با شخصیت های جهانی بوده اند.
وی عنوان کرد: مرتضی مشفق کاظمی که به عنوان پدر علم رمان نویسی ایران شهره است نیز از دیگر فرهیختگان پرورش یافته دیار تفرش است، این شخصیت ادبی در سال 1281 متولد شد و با وجود آنکه مناصب سیاسی همچون وزیرمختار ایران در سوریه و سفیر ایران در هند را تجربه کرد اما نویسندگی را ادامه داد و رمان تهران مخوف وی نخستین رمان اجتماعی فارسی قلمداد می شود.
کارشناس میراث فرهنگی تفرش توضیح داد: نیره سعیدی نخستین زن ایرانی دریافت کننده جایزه ادبی یونسکو و اصالتا تفرشی است که برای ترجمه آثار لافونتن شاعر فرانسوی به عنوان قصه‌های لافونتن این جایزه را در یافت کرد، همچنین برای مدتی مدیریت مجله بانو به عنوان تنها مجله تخصصی بانوان در تهران را دنبال کرد.
وی، محمد تقی صالحی، میرزا سید احمد تفرشی، مرتضی سیفی سمیع تفرشی را از دیگر شخصیت های ادبی شهرستان تفرش عنوان کرد.
حیدری با اشاره به هنر خیز بودن خطه تفرش گفت: این سرزمین هنرمندان بسیاری را به کشور تقدیم کرده است که شاخص ترین آن استاد علی حاتمی پدر سینمای تاریخی ایران است که در سال 1323 در تفرش متولد شد و در طول عمری هنری و کاری خود آثار فاخر همچون هزار دستان، مادر، ستارخان، کمال الملک را با دیالوگ های ماندگار را خلق کرد و در سال 1375 به دلیل ابتلا به بیماری سرطان از دنیا رفت.
وی اضافه کرد: علی مصفا، لیلا حاتمی، آزیتا حاجیان، نیکی کریمی، فرامرز قریبیان، مهرانه مهین ترابی و تورج معین از جمله هنرمندان عرصه سینما و تئاتر هستند که از خطه تفرش سربرآورده اند و هرکدام کارنامه هنری ویژه ای از خود به جای گذاشته اند.
حیدری بیان کرد: تفرش موسیقدانان بسیاری را نیز پرورش داده است به طوریکه که عبدالله دوامی موسیقدان حسین علی نکیسا استاد آواز ایران، علی اکبر امینی آهنگساز و حسین سرشار نخستین خواننده اپرای ایرانی در جهان از جمله هنرمندان موسیقی هستند که نام تفرش را در بلندای موسیقی کشور قرار داده اند و در کنار موسیقدانات شعرای شاخصی همچون طاهر تفرشی و قدسی تفرشی مربوط به قرن دهم هجری، میرعبدالغنی تفرشی شاعر عصر صفوی، میرزا صادق هجری تفرشی در دوره افشاریه، میرزا اسماعیل خان تفرشی در دوره قاجار و فروغ فرخ زاد در عصر معاصر در گنجینه هنری تفرش می درخشند.
وی، علی منظوری، عباس منظوری، عبدالحسین صفای تفرشی را از جمله خطاطان به نام کشور دانست و گفت: محمد بهرامی بنیانگذار نخستین کارگری نقاشی در ایران است که نسبت به شهرستان تفرش باز می گردد همچنین ولی الله ترابی مرشد نقالان ایران برخاسته از تفرش است که شهرتی جهانی دارد.
کارشناس میراث فرهنگی تفرش بیان کرد: اسماعیل میرفخرایی اولین مجری تلویزیون ایران است که پرورش یافته تفرش و متعلق به خاندان میرفخرایی است و استاد سید محمد میرشکرایی نیز استاد مردم شناسی ایران که آیین نوروزگان را به ثبت جهانی رساند از بزرگان تفرش است.
حیدری گفت: تفرش رجال سیاسی هنری و فرهنگی بسیاری را نیز در طول تاریخ ایران داشته است که می توان به ضیاالملک تقی تفرشی وزیر ناصرالدین شاه، میرزا عباس خان سمیع تفرشی وزیر امورخارجه و مسئول امور مالی تهران در دوره قاجار، عباس علی تفرشی خطاط عصر ناصری، میرزا موسی مستوفی تفرشی معاونت حکومت تهران در دوره قاجار، هدایت الله تفرشی ریاست کل دارای ارتش در زمان فتحعلی شاه قاجار، شرف الدین علی تفرشی نخست وزیر تفرشی در زمان سلطنت خوارزمشاهیان اشاره کرد.
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تفرش تصریح کرد: معرفی اصولی مهد مفاخر ایران نیاز به همراهی دستگاه های فرهنگی و رسانه ها دارد.
سید مهدی رحیمی بیان کرد: همایش پروفسور حسابی در شهریور ماه امسال ترتیب داده شده است که با همکاری بنیاد دکتر حسابی برگزار می شود، همچنین پنجشنبه گذشته یادمان دکتر جواد حاجیان پدر علم زمین شناسی برگزار شد که معرفی کاملی از این شخصیت صورت گرفت تا بخشی از تلاش و خدمات چندساله وی تقدیر شود.
وی افزود: با همکاری بین بخشی نیز شخصیت های بزرگ این خطه نیز معرفی می شوند و بناهای باقی مانده ازاین مشاهیر و مفاخر نیز به منظور شناساندن این افراد مرمت و بازسازی می شود به طوریکه با اعتبار پنج میلیارد ریالی تعیین شده تا مقبره دکتر حسابی بازطراحی و بهسازی می شود، منزل میرشکرایی و ضیایی نیز به تازگی مرمت شده است و ابنیه های باقی نیز با همکاری خانواده این شخصیت های بازسازی و مرمت می شود.
فرماندار تفرش با تاکید بر معرفی شخصیت های بزرگ تفرش عنوان کرد: استان مرکزی بهشت مفاخر و مامن پدران علمی کشور است به طوری که یک چهارم بزرگان، مفاخر و عالمان از این خطه تقدیم کشور شده اند و شهرستان تفرش نیز خود به تنهایی بهشتی از مشاهیر و مفاخر کشور قلمداد می شود که دانشمندان و نخبگان علمی، فرهنگی، ادبی و سیاسی شاخصی را پرورش داده است.
علی میرزایی بیان کرد: نام تفرش تداعی گر پدران علمی کشور است به طوری که 22 پدر علمی ایران از دیار هستند و با توجه به سابقه کهن، تاریخ عمیق و فرهنگی غنی این خطه و نشانه های موجود می توان به تمدن این سرزمین در روزگاران کهن پی برد و وجود بیش از 500 دانشمند، هنرمند و سیاستمدار و شخصیت های بزرگ گواهی بر این مدعاست.
وی تصریح کرد: تفرش به واسطه شخصیت های بزرگ به خود می بالد و با شناسایی و معرفی آنان می توان توسعه گردشگری شهرستان را بیش از هر زمانی دیگر رقم زد و وجود موزه مردم شناسی تفرش بسیار مورد استقبال گردشگران قرار دارد.
وی اظهار کرد: با ارائه ظرفیت های تفرش می توان این بخش از ایران و استان مرکزی را به عنوان یکی از شاخص ترین مقاصد گردشگری مطرح کرد و گردشگران داخلی و خارجی را میزبان بود.
میرزایی بیان کرد: تورهای گردشگری ظرفیت بزرگی برای تفرش محسوب می شود چراکه در کنار طبیعت بکر و نقاط گردشگری و طبیعت گردی دست نخورده شهرستان شناساندن مشاهیر این خطه نقطه قوت و عطفی برای توسعه گردشگری تفرش به شمار می رود.
شهرستان تفرش به عنوان یکی از توابع استان مرکزی با جمعیت بیش از 24 هزار نفر در 85 کیلومتری شمال شرق مرکز استان و همچنین 200 کیلومتری پایتخت واقع شده است.
6992/6013/خبرنگار: آذر اسفندیاری***انتشاردهنده: مژگان حیدری

انتهای پیام /*