رییس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم؛

مسابقات علمی انگیزه علم آموزی را در دانش آموزان ایجاد می کند

تهران- ایرنا- رییس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم با بیان اینکه علم تنها در کلاس درس حاصل نمی شود، ‌گفت: یک مسابقه علمی گاه می تواند زمینه لازم را برای ورود به مسیر علم آموزی در دانش‌آموزان فراهم ‌کند.

کد خبر: 82583657 | تاریخ خبر: 11/04/1396 - 16:2

سعید سهراب‌پور، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا ‌با اشاره به انگیزه دادن مسابقه‌های علمی به دانش آموزان و دانشجویان در عرصه‌های مختلف اظهار کرد: گاهی یک مسابقه ساده می‌تواند ذوق و استعداد دانش‌آموزان را در یک حوزه علمی شکوفا کند.
وی گفت: مسابقات علمی مختلفی در دنیا انجام می شود که نتایج مفیدی به همراه دارند؛ المپیادها نیز یکی از این نوع مسابقات است که متقاضیان با توجه به نتایج آنها در این رقابت‌های علمی شرکت می‌کنند.
سهراب پور درخصوص برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور جکی یینگ گفت: مسابقات مختلف همچون مسابقه دانش­آموزی نور در هر سطح و موقعیتی می‌تواند در تشویق دانش‌آموزان برای گام برداشتن در مسیر علمی، موثر باشد و نباید از تاثیرات علمی و انگیزشی آن غافل بود.
وی با اشاره به برگزاری این مسابقه در سطح بین‌الملل اظهار کرد: با توجه به اینکه برخی کشورها امکان اعزام دانش‌آموز به کشور دیگر را ندارند، ‌مسابقه دانش‌آموزی نور می‌تواند از این مزیت بهره‌مند باشد که دانش‌آموزان به شیوه اینترنتی و رسانه‌ای آثار خود را برای داوری ارسال کنند.
رییس گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم گستره گفت: تعداد رشته های مسابقه دانش‌آموزی نور افزایش یافته و علاوه بر رشته فیزیک، رشته‌هایی مانند زیست و ریاضی نیز به این مسابقه افزوده شده است.
جایزه مصطفی (ص) با هدف شناسایی، تجلیل و حمایت از دانشمندان و همچنین توسعه همکاری‌های علمی و فناوری میان کشورهای ‌اسلامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و در چهارم دی‌ ماه سال 1395 به دو دانشمند مسلمان پروفسور جکی یینگ از سنگاپور در حوزه علم و فناوری نانوزیستی و پروفسور عمر‌یاغی از کشور اردن در حوزه علم و فناوری نانو اعطا شد.
دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) قصد دارد با برگزاری رویداد دانش‌آموزی نور نقشی موثر در همگانی کردن علم و فناوری به نحوی ایفا کند که دانستن علومی همچون فیزیک، شیمی و ریاضی به یک عرف تبدیل و موجب افزایش علاقه‌ دانش‌آموزان به مباحث علمی شود.
دومین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور به منظور گرامیداشت پروفسور جکی یینگ دانشمند شهیر مسلمان در آذرماه سال جاری در سطح دانش‌آموزان برخی کشورهای منطقه برگزار می‌شود.
علمی**9157**1834
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*