در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری: موانع فراروی کسب و کارهای نوین برداشته شود

شیراز- ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بهره گیری از فناوری روز جهان در کسب و کار را زمینه ساز توسعه اقتصاد و تقویت اقتدار کشور خواند و گفت: باید موانع فراروی کسب و کارهای نوین برداشته شود.

کد خبر: 82509918 | تاریخ خبر: 09/02/1396 - 19:19

به گزارش ایرنا، دکتر سورنا ستاری شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس افزود: فراهم شدن محیط کسب و کار حمایت همه جانبه دستگاه های دولتی را می طلبد.
وی اظهار کرد: اگر امروز جوانی خواست که کارآفرینی کند و نخواست که کارمند دولت باشد، باید از این موضوع استقبال کنیم و مشکلات فراروی او را رفع کنیم تا به دنبال کارمندی نباشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: در این مسیر، همه بخش های استان به یک شتاب دهنده رشد علم و فناوری تبدیل و زمینه ساز ایجاد شمار زیادی از شرکت های دانش بنیان شوند.
وی افزود: جلو جوانان را نباید بگیریم و اجازه و فرصت دهیم که نوآوری هایی که دارند را اجرا کنند، اگر شکست خوردند باز هم به آنها فرصت و اجازه دهیم.
ستاری ادامه داد: شنیدم که در شیراز جلوی اجرای طرح تاکسی اینترنتی گرفته شده است، سوال اینجاست که جلو چند تا از این گونه طرح ها را می توان گرفت، باید باور و نگاه خودمان را تغییر دهیم.
این عضو کابینه گفت: بستن کسب و کار افتخار نیست، یک ذلت و خیانت است، به هر بهانه ای که وجود دارد که می توان مثبت به آنها نگاه کرد یا منفی نگاه کرد.
وی گفت: باید با دست یافتن به درک درست از مفاهیم کسب و کار جدید، مفاهیم اقتصاد آلوده به درآمد نفت را کنار بگذاریم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: باید این دانش و فناوری را به قالی باف و کسی که پشت دار قالی می نشیند یاد دهیم و با فناوری به وی کمک کنیم نه اینکه کارش را از او بگیریم.
ستاری گفت: ما باید با استفاده از فرهنگمان بتوانیم کارآفرینی را توسعه دهیم و اقتدار اجتماعی خودمان را در دنیا بالا ببریم و این اتفاق نمی افتد مگر اینکه با تکنولوژی مخلوط شود و بچه ها و جوانان ما که در شرکت های نوپا و استارتاپ ها کار می کنند توان این کار را دارند چرا که انگیزه و اعتماد به نفس دارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: در آغاز دولت تدبیر و امید، بحث تغییر جهت اقتصاد کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد انسان محور را آغاز کردیم چرا که همه ما امروز به این نتیجه رسیده ایم که با فروش نفت خام به هیچ جایی نمی رسیم.
وی ادامه داد: افرادی که امروز قدرت اقتصادی هستند به واسطه چه چیز به اینجا رسیده اند، همان کشورهایی که در علم اول، دوم و سوم هستند همان ها در اقتصاد هم جایگاه های برتر جهان را در اختیار دارند.
ستاری اظهار کرد: در اقتصاد نفتی، منظور از اشتغال، استخدام است؛ بچه های ما با استخدام از بین می روند؛ همان افرادی که می توانستند خلاقیت و استعداد خود را شکوفا کنند؛ از این رو باید نوع اقتصاد کشور را به اقتصاد دانش بنیان تغییر دهیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه بهره گیری از ظرفیت های درون استان ها را زمینه ساز گره گشایی از مشکلات آنها دانست و گفت: مشکلات استان داخل استان حل می شود، این مشکلات باید بهره گیری از ظرفیت جوانان باهوش و اعضای هیات علمی دانشگاه ها حل شود و برای همه آن ها راه حلی وجود دارد.
** استاندار: فارس در مسیر درست توسعه قرار گرفته است
استاندار فارس نیز در سخنانی در این جلسه گفت: امروز این استان در مسیر توسعه قرار گرفته و حرکت می کند که این مسیر و حرکتی درست است.
سید محمد علی افشانی افزود: در سال گذشته در فارس در حوزه اقتصاد مقاومتی در زمینه برنامه های مختلف اقداماتی داشته ایم که شاید اگر تمام این اقدامات انجام شده به درستی به مردم منتقل شده بود با وجود قضاوت مثبت مردم نسبت به اقدامات دولت اما امروز قضاوت مثبت تری داشتند.
وی، یکی از مهمترین برنامه های اجرا شده در استان را طرح ارتقای توان تولید دانست و گفت: پارسال 129 جلسه کارگروه تشکیل و مشکلات 830 واحد تولیدی مشکل دار بررسی شد.
استاندار فارس گفت: در مجموع و تاکنون به 450 واحد تولیدی مشکل دار 605 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و مشکلات 473 واحد نیز مورد بررسی قرار گرفته که یکی پس از دیگری حل خواهد شد.
افشانی بیان داشت: با توجه به اینکه این استان هم قطب پزشکی جنوب کشور است و هم از دیرباز مرکز درمان استان های همجوار و کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده، بحث ایجاد شهر گردشگری و سلامت در زمینی به مساحت 830 هکتار است که کار طراحی آن با مشارکت سرمایه گذار خارجی انجام شده و عملیات اجرایی آن نیز در سفر اخیر رئیس جمهوری (31 فروردین 96) در شیراز آغاز شد.
استاندار فارس ادامه داد: یکی از اقدام های اساسی که در استان انجام شد که امیدواریم پاسخ مثبت هم بگیریم، مساله تامین آب در استان و مهمتر از آن بهره وری مناسب آب است.
افشانی، با اشاره به افزایش گلخانه های استان از 140 هکتار در سال 93 به 220 هکتار در سال 95 ، گفت: مهمترین کار توسعه گلخانه هاست اما 85 درصد اعتباری که دولت برای آبیاری نوین می دهد شامل گلخانه ها نمی شود در حالی که مهمترین بخش آبیاری نوین مربوط به گلخانه هاست.
استاندار فارس ادامه داد: در 2 سال گذشته بیش از 22 هزار هکتار و ظرف سه سال گذشته بیش از 33 هزار هکتار آبیاری نوین در استان انجام شد.
افشانی گفت: ظرف سه سال گذشته بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به صورت فاینانس در فارس انجام شد که از جمله می توان به سیمان خاکستری لامرد و فولاد نی ریز اشاره کرد.
وی گفت: پارسال نیز 10 طرح به مبلغ 95 میلیون دلار در سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران تصویب شد که 20 برابر سال های 93 و 94 است.
افشانی افزود: علاوه بر آن حدود 500 میلیون یورو فاینانس برای نیروگاه سیکل ترکیبی لامرد و 770 میلیون دلار هم در شورای اقتصاد برای مترو شیراز به تصویب رسید.
استاندار فارس تصریح کرد: به دنبال گشایش حاصل شده پس از برجام، وضعیت سرمایه گذاری خارجی در استان نیز مناسب شد و برخی پروژه هایی که به طور کامل با سرمایه گذاری خارجی انجام شد نیز در دهه فجر پارسال افتتاح گردید.
وی ضمن قدردانی از حمایت های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از شرکت های دانش بنیان، پارک علم و فناوری و دانشگاههای این استان افزود: یکی از مهمترین کارهایی که در این استان با جدیت دنبال می شود بحث ایجاد شرکت های دانش بنیان است که تعداد آنها از 36 شرکت در سال 94 امروز به 97 شرکت رسیده است.
افشانی ادامه داد: علاوه بر آن یک هزار و 21 میلیون دلار نیز سال قبل برای فارس از محل صندوق توسعه ملی تصویب شد که 276 میلیون دلار آن مروبط به فولاد نی ریز بود که در سفر رئیس جمهوری گشایش اعتبار شد و عملیات اجرایی آن آغاز شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری شنبه در سفری یکروزه به استان فارس سفر کرده است.
ستاری در نخستین برنامه های خود در شیراز نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان استان فارس را افتتاح و در آیین بهره برداری از مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شرکت کرد.
6122/ 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

انتهای پیام /*