پیکرک های تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسید

تهران - ایرنا - مدیر اداره کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور گفت: در کمیته ثبت آثار منقول10 پیکرک جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

کد خبر: 82369906 | تاریخ خبر: 12/10/1395 - 14:21

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی، جلسه کمیته ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی ایران با حضور فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و تعدادی از کارشناسان اداره کل موزه ها برگزار شد.
فرهاد نظری با اعلام اینکه 10 پیکرک مربوط به هزاره هفتم از تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسیده است، گفت: با توجه به اینکه پیکرک های کرمانشاه از شهرت جهانی برخوردارند و پیشتر تعدادی از آنها در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته بود، اکنون نیز 10 پیکرک دیگر به ثبت رسید.
وی تاکید کرد: پیکرک ونوس سراب که در تمامی کتابهای تاریخ هنر جهان معرفی شده است از جمله پیکرک های این منطقه به شمار می رود. این درحالی است که کاشف این پیکرک ها «بریدوود» است که گفته می شود یکی از بهترین و دقیق ترین باستان شناسانی است که در ایران فعالیت باستان شناسی داشته است.
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به اینکه پیکرک های تپه سراب کرمانشاه نشان دهنده دوره ای از تاریخ بشر هستند ادامه داد: این پیکرک ها نشان از آن دارد که انسان چگونه توانسته است در طول تاریخ حیوانات را اهلی کند و به خدمت بگیرد.
در حال حاضر پیکرک های جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
فراهنگ**3079**1027**دریافت کننده: علی اسدی** انتشار دهنده: دهقانی

انتهای پیام /*