همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ایرنا- ششمین همایش بزرگداشت پدر نثر فارسی ابوالفضل بیهقی روز دوشنبه با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و پژوهشگران به میزبانی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.

کد خبر: 82278793 | تاریخ خبر: 03/08/1395 - 14:9

به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه حکیم سبزواری در این مراسم گفت: همایش با هدف تاکید بر اهمیت جایگاه زبان و ادب فارسی و ارج نهادن به جایگاه بیهقی در عرصه نثر فارسی برپا شد.
جواد حدادنیا افزود: بررسی پیوندهای فرهنگی و هنری تاریخ بیهقی در دوره معاصر، تشویق پژوهشگران به سمت تحقیقات علمی در حوزه ادبیات و نثر بیهقی از دیگر اهداف این همایش است.
وی ادامه داد: 60 مقاله به این همایش ارائه شد که هشت داور از دانشگاههای فردوسی، حکیم سبزواری و فرهنگسرای فردوسی این مقالات را مورد بررسی علمی قرار دادند.
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: بر این اساس 55 مقاله برگزید شد که در مجموعه مقالات ششمین همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی به صورت کتاب الکترونیکی منتشر می شوند.
وی افزود: همچنین هفت مقاله برتر در صحن همایش امروز توسط صاحبان آثار ارائه می شود.
حدادنیا ادامه داد: ابوالفضل بیهقی یک از مشاهیر ادبی بزرگ ایران و احیا کننده نثر فارسی است که نیازمند معرفی و شناساندن بیشتر به جامعه علمی کشور می باشد.
'ابوالفضل بیهقی' تاریخنگار قرن پنجم هجری قمری و نگارنده 'کتاب تاریخ بیهقی' از مورخان نامدار دوره غزنوی است که در سال 385 قمری در قریه حارث آباد بیهق متولد شد.
وی بعد از کسب فضایل به دیوان رسایل محمودی راه یافت و در خدمت خواجه بونصر مشکان به کار پرداخت و همچنان در خدمت سلاطین غزنوی به سر برد تا در زمان عزالدوله عبدالرشید که در سال 440 قمری به سلطنت رسید نیز چندی صاحب دیوان بود اما به تهمت حاسدان گرفتار، معزول و محبوس شد.
بیهقی بعد از رهایی از زندان باقی عمر را در انزوا بسر برد و در سال 470 هجری قمری درگذشت.
سبزوار در فاصله 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: حمید دلاوری هروی **منتشرکننده: حسین کریم زاده
8145/7500/1858

انتهای پیام /*