بزرگ شاعر لکستان جمعه مهمان کامیارانی ها می شود

سنندج- ایرنا- مدیر کافه کتاب ژور کامیاران گفت: در ادامه فعالیت های فرهنگی کافه کتاب ژور، عصر شعری تحت عنوان «خه رمانه ی خیال» با شرکت شاعر سرشناس شعر لکی «کیومرث امیری کله جویی» متخلص به « لک امیر» در کامیاران برگزار می شود.

کد خبر: 82192716 | تاریخ خبر: 27/05/1395 - 18:48

محمد موفقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این عصر شعر که همراه با نوای موسیقی است روز جمعه 29 مردادماه، راس ساعت 18 عصر با شرکت شاعران کامیارانی و علاقه مندان به فرهنگ و ادبیات کردی برپا می گردد.
وی در ادامه به معرفی این شاعر توانی لک پرداخت و بیان کرد: کیومرث امیری کله جوبی پژوهش گر توانایی است که تحقیقات گسترده ای در خصوص قوم لک انجام داده است.
موفقی با اشاره به اینکه تا به حال 4 کتاب از کیومرث امیری منتشر شده است تصریح کرد: این کتاب ها شامل دو مجموعه داستان با نام های «مرثیه ای برای تو» و «گورستان یخ زده» و مجموعه اشعاری با گویش لکی با عنوان های «دیوان شیعر خریوه» و«افسانه های لکی» است.
او با اشاره به فعالیت های روزنامه نگاری لک امیرعنوان کرد: وی به مدت 12 سال به عنوان خبرنگار رسمی روزنامه کیهان در شهر کرمانشاه فعالیت داشت و علاوه بر این در بسیاری از نشریات محلی و سراسری نیز قلم زده است.
مدیر کافه کتاب ژور با اشاره به توانایی های این شاعر کُرد، در فیلم نامه نویسی اضافه کرد: تحقیق و نویسندگی مجموعه سریال «سیمره رود بی بازگشت» از جمله آثار ماندگار وی می باشد.
به گفته موفقی، عامل سرشناس شدن لک امیر سرودن شعر «بیستوون مه نی نه ووین» و چندین قطعه شعر دیگر به گویش کُردی لکی است.
وی در پایان بیان کرد: این کافه کتاب از ابتدای شروع فعالیت خود با برگزاری نشست های فرهنگی و اجتماعی با حضور استادان بزرگی در این زمینه ها تلاش کرده است به اهداف خود که ارتقای فرهنگ عمومی و برقراری رابطه میان باسوادان با تنه اصلی جامعه است برسد.
لک امیر در سال 1338 در روستای کله جوب بخش فیروزآباد از توابع کرمانشاه به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی راهی شهر کرمانشاه شد و تحصیلاتش را تا سطح دیپلم در رشته ادبیات ادامه داد، سپس وارد دانشگاه شد اما بنا به دلایلی آن را نیمه تمام رها کرد و از آن به طور جدی وارد کار ادبیات شد.
کامیاران در65 کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.
7349/1904

انتهای پیام /*