ژئوپارک قشم زیر ذره بین یونسکو/ یک گام تا ثبت جهانی ژئوپارک قشم

قشم- ایرنا- مدیر ژئوپارک قشم گفت: 2 تن از کارشناسان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) در چارچوب روند ثبت جهانی ژئوپارک قشم وارد این جزیره شده اند و میزان پیشرفت های ژئوسایت های قشم را ارزیابی می کنند.

کد خبر: 82183452 | تاریخ خبر: 20/05/1395 - 17:31

حمیدرضا محسن پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، بازدید از ژئوسایت ها، تاسیسات ژئوپارک، ارزیابی شبکه همیاران ژئوپارک جزیره، دیدار با انجمن های زنان و شرکت های تعاونی روستایی را بخشی از اقدامات بازرسان یونسکو در مدت سه روز اقامتشان در قشم اعلام کرد.
وی اضافه کرد: در این مدت اثربخشی برنامه های آموزشی و توان افزایی ژئوپارک قشم و نقش انجمن های زنان و شرکت های تعاونی روستایی در این حوزه ها نیز به صورت دقیق توسط کارشناسان یونسکو ارزیابی می شود.
محسن پور با اشاره به پیشرفت های ژئوپارک قشم و تبیین اقدامات اخیر این مدیریت، اظهار امیدواری کرد که گزارش بازرسان حاضر در جزیره، ژئوپارک قشم را یک گام دیگر به ثبت در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو نزدیکتر کند.
وی با بیان اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بر توسعه زیرساخت های ژئوپارک جزیره تاکید دارد، گفت: در همین چارچوب در 18 ماه گذشته اقدامات گسترده ای با هدف پیوستن این ژئوپارک به مجموعه ژئوپارک های جهانی یونسکو انجام شده است تا جوامع محلی از امتیازهای تحقق این مهم بهره مند شوند.
مدیر ژئوپارک قشم یادآوری کرد: با دریافت کارت سبز یونسکو، ژئوپارک قشم به عنوان یک برند در حوزه گردشگری بین المللی معرفی می شود و ظرفیت های این جزیره در تمام ژئوپارک های جهان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
وی از غنای فرهنگی مردمان جزیره قشم به عنوان یکی از امتیازهای منحصر به فرد ژئوپارک قشم نام برد و گفت: این ظرفیت نمادی از دوستی انسان و طبیعت را به تصویر کشیده و در کمتر منطقه ای از جهان قابل دستیابی است.
محسن پور ادامه داد: حضور موثر جوامع محلی و تعامل سازنده آنان در همجواری دیرینه با ظرفیت های ارزشمند زمین شناسی و زمین ریخت شناسی، برتری و شایستگی قشم را در احراز جایگاه کانونی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نشان می دهد.
وی از مشارکت حداکثری جوامع محلی در برگزاری دوره های آموزشی ژئوپارک با هدف توسعه سرمایه انسانی و سپردن امور به قشرهای مختلف مردم روستاهای همجوار با ژئوپارک قشم خبر داد و تاکید کرد: این سیاست یکی از رویکردهای موثر برای دریافت کارت سبز یونسکو است.
به گزارش ایرنا، نتایج سفر اخیر بازرسان یونسکو به همراه نتایج مثبت سفر اسفند ماه سال گذشته بازرسان این نهاد بین المللی، در همایش شبکه بین المللی ژئوپارک های یونسکو که در انگلیس برگزار می شود، مطرح و نتیجه نهایی برای ارایه کارت سبز یونسکو به یگانه ژئوپارک ایران صادر می شود.
ژئوپارک براساس تعریف یونسکو، منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامونی خود نقش موثری ایفا کند.
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر نیز برخوردار باشد.
یونسکو طرح ژئوپارک را در پاسخ به نیاز احساس شده به وجود برنامه ای بین المللی برای بازشناسی مکان های دارای جاذبه های زمین شناختی به راه انداخت و هدف برنامه شبکه جهانی ژئوپارک ها تاکید بر ارزش چنین مکان هایی و همزمان ایجاد اشتغال و تقویت توسعه اقتصاد منطقه ای است.
یونسکو برای تحقق اهداف این برنامه یک عنوان به رسمیت شناخته از لحاظ بین المللی به نام «ژئوپارک یونسکو» را ایجاد کرد و درنظر دارد که این عنوان را به 500 ژئوپارک در سراسر جهان بدهد.
برنامه ژئوپارک یونسکو در هماهنگی با «مرکز میراث جهانی» یونسکو و «شبکه جهانی ذخیره گاه های زیست کره» یا «انسان و زیست کره» (MAB) عمل می کند.
ژئوپارک قشم برای نخستین بار با وسعتی افزون بر 300 هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در سال 2006 به عنوان اولین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد.
در آن زمان، فقط 19 کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از کشورهای دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها بود.
پس از مدتی سازمان یونسکو مهلت 2 ساله ای برای ژئوپارک قشم در نظر گرفت و از مسئولان این منطقه خواست که برای رفع کمبودهای موجود در این محدوده از جمله تابلو و علائم راهنمایی، راه های دسترسی، توسعه مکان های اقامتی همچون هتل ها و گسترش مجموعه عوامل پشتیبانی برای حضور گردشگران در محدوده ژئوپارک اقدام کنند.
به دلیل برآورده نشدن درخواست های یونسکو، این سازمان پس از اتمام مهلت یاد شده، ژئو پارک قشم را از فهرست شبکه جهانی ژئو پارک های ملی تحت حمایت یونسکو خارج کرد.
براساس ضوابط یونسکو، پیوستن دوباره ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها فقط در صورت تامین زیرساخت ها و شرایط تعیین شده از سوی این سازمان امکان پذیر می شد.
به گزارش ایرنا، تلاش جدی برای بازگشت این ژئوپارک به شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو در سال های پس از روی کار آمدن دولت یازدهم آغاز و پس از ایجاد زیرساخت های لازم در منطقه، پرونده آن در آذر سال گذشته به یونسکو ارسال شد.
در این مدت، تعدادی از کارشناسان و اعضای اصلی شبکه ژئوپارک های یونسکو با سفر به جزیره قشم، وضعیت ژئوپارک قشم را از نزدیک بررسی کردند و بررسی این پرونده همچنان ادامه دارد.
به گفته مسئولان ژئوپارک قشم و کمیسیون ملی یونسکو، روند بررسی پرونده این مجموعه ارزشمند طبیعی نشان می دهد که ژئوپارک قشم تا پایان تابستان امسال به فهرست 112 ژئوپارک جهانی یونسکو می پیوند و نخستین ژئوپارک در خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود که ثبت جهانی می شود.
هم اینک ژئوپارک قشم با وسعتی بیش از 36 هزار و 662 هکتار در غرب جزیره قرار دارد و دارای محدوده ای طولی است که شرق آن روستای طبل - سلخ، غرب آن به روستای گوری - کانی، از شمال به ساحل شمالی و از جنوب به ساحل جنوبی منتهی می شود.
مجموعه طبیعی ژئوپارک قشم به دلیل موقعیت راهبردی آن در خلیج فارس و به عنوان نمونه منطقه ای که در میان ژئوپارک های منطقه ی آسیای شرقی و ژئوپارک های اروپایی قرار گرفته، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
ژئوپارک قشم تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در کنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، باستان شناسی و فرهنگی خاصی دارد.
این ژئوپارک دارای سایت های متنوع اصلی همچون تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمکدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم که دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست کره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارک قشم افزوده است.
2090/1772

انتهای پیام /*