برگزیدگان جایزه ادبی پروین معرفی شدند

تهران-ایرنا- آیین اختتامیه هفتمین دوره جایزه ادبی پروین اعتصامی لحظاتی پیش برگزار شد و برندگان این جایزه معرفی شدند.

کد خبر: 82180627 | تاریخ خبر: 18/05/1395 - 18:36

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا در این مراسم برندگان 6 رشته ادبیات بزرگسال، شعر، ادبیات کودکان، ترجمه، پژوهش و نقد ادبی و ادبیات نمایشی معرفی شدند.
در رشته پژوهش و نقد ادبی از میان پنج نامزد انتخاب شده توسط هیات داوران کتاب تاریخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجری نوشته رقیه کراچی برگزیده شناخته و لوح تقدیر، تندیس جایزه پروین و 12 سکه طلا را دریافت کرد.
در حوزه ترجمه دو اثر شایسته تقدیر شناخته شدند؛ کتاب فرهنگ فشرده لغات چینی به انگلیسی از ریحانه وادی دار و ذهن من از آتینا محمدی که هر کدام علاوه بر لوح تقدیر، نشان جایزه پروین و 4 سکه بهار آزادی را به خانه بردند.
در رشته ادبیات نمایشی نیز دو اثر برنده جایزه شدند؛ تاجماه از فریده فرجام و مرده ریگ از تهمینه محمدی که هر کدام 4 سکه طلا به همراه لوح تقدیر و نشان جایزه را از آن خود کردند.
همچنین در حوزه شعر بزرگسال کتاب دایره اثر مریم جعفری آذرمانی برنده شده و علاوه بر لوح تقدیر، نشان جایزه پروین 12 سکه طلا را به خانه برد.
در حوزه داستان بزرگسال نیز کتاب خون مرده گی از الهام فلاح برنده شد و لوح تقدیر، نشان جایزه پروین و 12 سکه طلا را از آن خود کرد.
افزون بر این در زمینه شعر کودک کتاب پرنده باران از مهدیه نظری برنده شد و جوایز مشابهی را از آن خود کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در آیین اختتامیه جایزه ادبی پروین علاوه بر اعطای جایزه به برگزیدگان از خانم بئاترین سالاس ونزوئلایی و فرحناز جباری پروین پژوه و استاد دانشگاه تقدیر شد.
سالاس در حال ترجمه شاهنامه از زبان فارسی به زبان اسپانیایی است؛ البته وی این برگردان را به نثر انجام می دهد و در سخنانی در این مراسم گفت که تاکنون 5 جلد از شاهنامه آماده است و تا دو سال دیگر ترجمه این اثر سترگ به پایان می رسد.
جباری نیز برای نگارش کتاب آتش دل که بررسی درون مایه های شعر پروین اعتصامی است تقدیر شد. وی در این کتاب نگاهی دقیق و علمی به اصول و محتوای شعر پروین داشته است.
*** همه آیات قرآن و روایات و احادیث مبتنی بر ارزش گذاری بر شان زن است
در این مراسم که عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیات علمی جایزه ادبی پروین نیز حضور داشتند حجه الاسلام و المسلمین مهدوی راد دبیر علمی این جشنواره گفت: با تحقیق به این مهم رسیده ایم که حتی یک مورد در دین اسلام روایت نداریم که از شان زن بکاهد و اگر روایاتی هست با علم به روایت ثابت کردیم که تحریف شده است.
مهدوی راد تصریح کرد: آموزه های دین همان اندازه که به مرد اهمیت می دهد؛ به شان زنان هم پرداخته است و باید به یاد داشته باشیم که این نگاه زیباست و آن را رواج دهیم.
آیین اختتامیه جایزه دوسالانه ادبی پروین با اجرای گیتی خامنه مجری سالهای دور برنامه کودک و نوجوان ، با گرفتن عکس یادگاری همه نامزدها، اعضای هیات علمی و داوران همراه بود.
ضمن اینکه شعرا و نویسندگانی که در دو کارگاه آموزشی شعر و داستان کلک خیال و آل جلال بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان شرکت کرده بودند در این مراسم حضور داشتند.
جایزه ادبی دوسالانه پروین برای اولین بار سال 1383 آغاز شد و در هفتمین دوره خود در شش رشته هر رشته پنج نفر را نامزد و در نهایت هشت نفر برگزیده در این رشته ها را منتخب شناخت.
مهدی قزلی دبیر اجرایی این مراسم نیز در سخنانی گفت: امروز از نسبت یک به سی نویسنده های زن قبل از انقلاب به نسبت یک به یک در این زمینه رسیده ایم.
وی عقیده خود را چنین بیان کرد: سیاست و اقتصاد، کاری مردانه و پیگیری و پایه ریزی ادبیات و هنر کاری، زنانه است.
قزلی افزود: مادران در حفظ زبان مادری حافظ تر اند.
دبیر اجرایی هفتمین دوره جایزه ادبی دوسالانه پروین تاکید کرد: همزمان با این دوره میزبان 150 بانوی نویسنده و شاعر بودیم که در کارگاه های کلک خیال و آل جلال از اساتید شعر و داستان نویسی معاصر استفاده کردند.
فراهنگ**9157**1823

انتهای پیام /*