دبیر جشنواره فرهنگی دانشجویان:

تئاتر به عنوان هنری کاربردی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد

تهران ایرنا- دبیر تخصصی هنرهای نمایشی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور معتقد است که تئاتر به عنوان هنری کاربردی باید مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد.

کد خبر: 81948178 | تاریخ خبر: 14/11/1394 - 17:26

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار تئاتر ایرنا، رحمت امینی در نشست رسانه ای هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری افزود: هنر تئاتر امروزه در دنیا از دو منظر بررسی می شود؛ نخست به عنوان هنری روشنفکرانه که قصد ارتقاء فرهنگی جامعه را دارد؛ با این دیدگاه آثاری نوشته و تولید می شوند که در سالن های نمایشی سطح شهرها به صحنه می روند.
وی ادامه داد: نگاه دیگر به تئاتر از نقطه نظر کاربردی است. تئاتر کاربردی صرفاً هنری نیست و مفاهیم مختلف جامعه شناسی و انسانی را در برمی گیرد. این رویکرد مؤید این نکته است که هنر تئاتر آئینه ای برای نقد جامعه است و از همین رو باید وارد نهادهای تصمیم گیرنده کلان شود.
دبیر تخصصی هنرهای نمایشی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، وزارت بهداشت را از جمله نهادهای حامی جریان هنر معرفی کرد که نگاه آماری به رویدادهای فرهنگی ندارد.
وی اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره استفاده از هنر تئاتر برای ایجاد فضایی با نشاط در جامعه دانشگاهی است؛ کما اینکه این حرکت فرهنگی به نوعی حمایت از ترویج هنر تئاتر در بستر جامعه هم قلمداد می شود. دانشگاه های ما به ویژه دانشگاه های دولتی، سالن های خوبی برای اجرای تئاتر در اختیار دارند؛ اما جریان عمومی اجرای تئاتر در آن ها وجود ندارد.
امینی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این جشنواره، هنر تئاتر با اجراهای مستمر مسیر خود را در دانشگاه های غیر هنری پیدا کند.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تصریح کرد: امسال رویکرد تخصصی مسئولان به این جشنواره موجب شد با رشته های بیشتری همچون فیلم بلند، فیلم کوتاه، انیمیشن، نمآهنگ در کنار هنر تئاتر، پذیرای آثار دانشجویان باشد. این تنوع منجر شد تا تعداد دانشجویان بیشتری بر مبنای علایق خود در این رویداد حاضر شوند و به اینکه هنر چگونه می تواند در خدمت ترویج مباحث جامعه باشد بپردازند.
وی افزود: بر این باور هستیم افرادی که دست اندرکار سلامت جامعه هستند اگر با وجوه مختلف هنر آشنا شوند و آن وجوه را در درمان و خدمات خود به کار گیرند، بازده و کارایی کوشش های آنان، بیش تر و تاثیرگذارتر خواهد شد.
دبیر تخصصی هنرهای نمایشی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور درباره این جشنواره توضیح داد: در برنامه ای که برای برگزاری جشنواره در سال های آتی ارائه کرده ایم، نگاه ویژه ای به برگزاری کارگاه های آموزشی در سال برای دانشجویان رشته پزشکی داریم تا ماحصل این کارگاه ها به جشنواره راه پیدا کنند.
به گفته وی، تئاتر کاربردی مقوله با اهمیتی است که در سراسر جهان به عنوان یکی از ابزار مؤثر در جریان خدمات درمانی به بیماران استفاده می شود و لذا ما نیز درصدد هستیم تا به مقوله رابطه تئاتر و درمان، نگاهی جدی و کاربردی داشته باشیم.
امینی به داوران حاضر در این رویداد اشاره کرد و گفت: آقایان ایرج راد، آرش دادگر، ایوب آقاخانی و شهرام کرمی داوری بخش های صحنه ای و نمایش نامه خوانی را برعهده دارند. انتظاری که ما از دانشجویان علوم پزشکی داریم در سطح دانشجویان رشته تئاتر نیست اما با دعوت از اساتید حرفه ای این رشته سعی کردیم تا سطح جشنواره را بالا ببریم و دانشجویان را در بهبود و ارتقاء کیفی کارهایشان ترغیب کنیم.
امینی همچنین اظهار داشت: در گفت وگو با دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به این توافق رسیدیم که اجراهای برگزیده جشنواره دانشجویان علوم پزشکی به بخش تئاتر صحنه ای جشنواره تئاتر دانشگاهی نیز راه پیدا کنند.

** جشنواره تغییرات بسیاری نسبت به دوره های قبل کرده است
محمدحسین پورفاضلی مدیر اجرایی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی، نیز در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد دبیرخانه، گفت: این جشنواره با تغییرات بسیار زیاد و مثبتی نسبت به گذشته، برنامه ریزی و تدوین شد.
وی ادامه داد: هدف از برگزاری این جشنواره در وهله نخست، پیوند جریان هنر و سلامت و تعمیق بخشی بیشتر این ارتباط است؛ سیاست برگزارکنندگان این دوره بر مبنای واگذاری مسئولیت ها به متخصصان بود؛ از این رو بخش اجرایی جشنواره بر عهده وزارت بهداشت، و بخش علمی و تخصصی آن به اساتید رشته های هنری مرتبط محول شد و دبیران هر رشته در دو بخش دبیران تخصصی و افتخاری با دبیرخانه همکاری داشتند.
پورفاضلی افزود: دبیر تخصصی بخش هنرهای نمایشی رحمت امینی و دبیر افتخاری این بخش داریوش ارجمند هستند؛ در دیگر رشته های این جشنواره نیز از اساتیدی چون استاد گودرزی دیباج در بخش هنرهای تجسمی، سالار عقیلی در بخش موسیقی و افشین یدالهی در بخش ادبی بهره بردیم.
وی گفت: فراخوان جشنواره در نیمه شهریورماه سال جاری منتشر شد و با پایان مهلت فراخوان، 15 هزار اثر از سوی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور برای حضور رشته های مختلف هنری و ادبی به دست ما رسید. در بخش هنرهای نمایشی بیش از 650 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که نسبت به سال گذشته افزایش دو برابری داشت.
مدیر اجرایی هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی توضیح داد: بخش هنرهای نمایشی در کنار دو بخش موسیقی و مجازی از روز هفدهم بهمن ماه در مجموعه تالارهای نمایشی حوزه هنری به مدت سه روز آغاز به کار خواهد کرد و در این مدت علاوه بر اجراهای صحنه ای و خیابانی تئاتر، کارگاه های آموزشی نیز با حضور اساتید شاخص این رشته همچون ایوب آقاخانی (کارگاه نمایشنامه نویسی)، حسن وارسته (کارگاه از ایده تا اجرا) و رهبر قنبری (فیلمسازی) برپا می شود.
پورفاضلی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما بر این هدف استوار است که این جشنواره را در حد استاندارهای جشنواره های مطرح هنری کشور ارتقاء دهیم. امیدواریم با برگزاری این رویداد، نگاه جامعه به دانش آموختگان علوم پزشکی به عنوان افرادی که تنها درگیر مطالعه و یادگیری هستند تغییر کند و جنبه هنری روحیات آنان بیشتر آشکار شود.

** امسال اجرای زنده مبنای داوری است
احسان ملکی دبیر کمیته داوران جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی نیز اظهار کرد: تمام تلاش مان را به کار گرفتیم تا کار داوری آثار در سطح جشنواره های مطرح کشوری صورت پذیرد. در دوره های پیشین این جشنواره، کار داوری آثار نمایشی از روی فیلم های ارسالی انجام می شد؛ اما امسال، اجرای زنده نمایش ها مبنای داوری قرار خواهند گرفت.
وی اضافه کرد: در هفتمین جشنواره دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی هشت گروه در بخش نمایشنامه خوانی، 16 گروه در بخش صحنه ای و در رشته های تئاتر خیابانی و هنر پانتومیم نیز شش اثر به رقابت خواهند پرداخت. در بحث سلامت آثار «غیر کپی بودن « را با وسواس و دقت مورد توجه قرار دادیم و می توانیم مدعی شویم جشنواره ای کاملا سالم و به دور از حاشیه را برگزار خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، هفتمین جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور از روز شنبه هفدهم آبان ماه در تماشاخانه های ماه، مهر، تالار سوره و محوطه حوزه هنری به مدت سه روز برگزار خواهد شد. اختتامیه بخش هنرهای نمایشی، موسیقی و مجازی نیز روز سه شنبه 20 بهمن ماه در تالار اندیشه برگزار می شود.
فراهنگ**9362**1027

انتهای پیام /*