ردپای میتراییسم بر مسیحیت در سینما حقیقت

تهران- مستند سینمایی «مهر و مسیح» آخرین ساخته محمد مقدم که به بررسی تبار شناسی ادیان کهن جهان می پردازد، در جشنواره سینما حقیقت رونمایی خواهد شد.

کد خبر: 81876754 | تاریخ خبر: 23/09/1394 - 10:6

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، مستند مهر و مسیح که مرحله تولید آن حدود هشت سال زمان برده است و در در 11 کشور جهان فیلمبرداری شده، درباره آیین کهن ایرانی مهر یا میتراییسم و تاثیر آن بر مسیحیت است.
«مهر» که در غرب به «میترا» معروف است، ایزدی مذکر بوده که نامش به وضوح در نوشته های حک شده بر کتیبه های عصر هخامنشی آمده و به احتمال قوی تا قبل از ظهور و تسلط رسمی دین زرتشتی اصلی ترین ایزد ایرانیان و مردمان غرب آسیا بوده است.
اینکه چرا این آیین کهن در روزگار باستان مورد اقبال قرار می گیرد و نامش همسان و در جاهایی مترادف با خورشید می آید و ایزد فروغ و پیمان لقب می گیرد، از جمله محورهایی است که در این مستند پاسخ داده می شود.
مقدم که آثاری چون عروسک بارانی، نای بند، اریسمان- ماهی و .... را در کارنامه هنری خود دارد درباره این فیلم به ایرنا گفت: مقدمات و تحقیقات اولیه ساخت «مهر و مسیح» از سال 74آغاز شد و ایده اولیه آن از کشف چند مهرکده باستانی در ایران بین سال های 46 تا 77 به ذهنم رسید.
وی افزود: شخصا در شماری از این کشفیات مانند کشف غار دخمه های نیاسر کاشان، دخمه های دستکنده کال جنی و منطقه خَروی طبس، نقش داشتم و به اتفاق همکاران و دوستان باستان شناسم به شناسایی و معرفی چند نیایشگاه منتسب به آیین مهر پرداختم.
این مستندساز ادامه داد: همین ماجراجویی های میدانی به مطالعات عمیق تری درباره آیین های کهن ایرانی و آسیایی انجامید و بیشتر از همه، آیین مهر و سپس رابطه و تاثیر انکارناپذیر آن بر دین مسیح باعث شد که در دهه هشتاد به فکر ساختن مستندی راجع به پیدایش و تکوین آیین مهر و تاثیر آن بر سایر ادیان و فرهنگ ها بیفتم.
مقدم با اشاره به اینکه برای ساختن فیلم، مطالعات وسیع و سفرهای بی وقفه ای به نقاط مختلف ایران، آسیای میانه، هند، ترکیه، عراق، سوریه، کشورهای حوزه قفقاز و سرانجام اروپا انجام شد، توضیح داد: نتیجه این تحقیقات ساخته شدن مستندی دو قسمتی به نامهای «مهر» و «مهر و مسیح» است.
وی ادامه داد: قسمت اول که درباره آیین مهر و تاثیر آن بر تاریخ اجتماعی و فرهنگ ایران است هنوز آماده نمایش نشده، اما قسمت دوم که زودتر آماده نمایش شده با نام «مهر و مسیح»، به منشأ آیین مهر و تاثیر این آیین بر دیانت مسیح می پردازد.
کارگردان مستند «عروسک بارانی» گفت: دین در این فیلم فرصتی است مغتنم برای علاقه مندان به مطالعات تاریخ و ادیان تا با گوشه های کمتر ناشناخته شده آیینی کهنی که مهد آن ایران بوده آشنا شوند؛ آیینی که روزگاری جهان گستر شد و به دلایلی رو به افول رفت ولی تاثیرش را می توان در خرده فرهنگهای سنتی و آیینی و ادیان رایج امروزی، بخصوص مسحیت، به وضوح مشاهده کرد.
مقدم گفت: «مهر و مسیح» قرار است برای نخستین بار در بخش مسابقه نهمین دوره جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت رونمایی شود.
از جمله عوامل این فیلم عبارتند از: موسیقی: ملک ایرج پناهی؛ طراحی صحنه و لباس: آناهیتا کاشف؛ تصویربردار و محقق حوزه قفقاز: حامد کاظم زاده؛ گوینده گفتار متن: علیرضا دولتشاهی؛ ویرایش پژوهش و گفتار: پریسا مقدم؛ مدیر تولید و دستیار کارگردان: خسرو محمودی اشاره کرد.
به گزارش ایرنا، این مستند فردا سه شنبه 24 آذر ساعت 9 و 45 در سینما سپیده 1 و روز جمعه 27 آذر در سینما فلسطین ساعت 22 به نمایش درخواهد آمد.
فراهنگ**9246**1027

انتهای پیام /*