ستاری: استخدام های دولتی خیانت به جوانان است

تبریز-ایرنا- معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: سرمایه کشور فقط نفت و گاز نیست و استخدام نیروهای انسانی جوان به عنوان بزرگ ترین سرمایه علمی کشور در ادارات دولتی، خیانت به این قشر است.

کد خبر: 81837673 | تاریخ خبر: 23/08/1394 - 12:49

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه درمحل اتاق بازرگانی تبریز افزود: بهره مندی از دانش و فن نسل جوان جهت توسعه علم و فناوری اجتناب ناپذیر است.
وی گفت: استخدام های دولتی از دوران اقتصاد نفتی که مشکل مالی در کشور وجود نداشت، به یادگار مانده است اما در زمان حاضر نباید ذهن های خلاق و نوآور را در ادارات دولتی از بین برد.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی ما فقر فرهنگی در زمینه بهره مندی از ایده های فناورانه است، گفت: جوانان دارای ذهن خلاق هستند و با جسارتی که در آنها وجود دارد، می توانند ایده و دانش خود را به محصول تبدیل کرده و تجاری سازی کنند.
وی افزود: تا زمانی که سرمایه گذاران سرمایه های خود را در این بخش سرمایه گذاری نکنند، اقتصاد کشور درست نمی شود.
وی با تاکید بر حمایت های دولت تدبیر و امید از شرکت های دانش بنیان افزود: حمایت های دولت از این شرکت ها شامل معافیت های مالیاتی و گمرکی، ارایه تسهیلات کم بهره و معافیت های سربازی در زمان حاضر به شرط تبدیل دانش به محصول جدید اجرا می شود.
وی به فعال سازی واحد تحقیق و توسعه در صنایع کشور تاکید کرد و گفت: کشور نیازمند ایجاد زیرساخت های فرهنگی برای ورود جریان دانش به صنعت است.
وی افزود: شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست ولی آنچه که در شرایط تحریم و رکود تجربه کردایم و اکنون به آن افتخار می کنیم، کاهش وابستگی اقتصاد به نفت از 80 درصد به 18 درصد است و این کاهش وابستگی بزرگ ترین شانس برای رشد بخش خصوصی است.
وی گفت: توجه و حمایت جدی استاندار آذربایجان شرقی از شرکت های دانش بنیان و فناورانه موجب شده است تا تعداد این شرکت ها در این استان افزایش چشم گیر یابد.
وی با بیان اینکه نیروهای مجرب ایرانی در تمام شرکت های بزرگ دنیا حضور دارند، گفت: دولت تدبیر و امید به دنبال جذب سرمایه های انسانی بوده و تا کنون 60 نفراز سرمایه های علمی کشور را جذب و به کشور بازگردانده است.
ستاری با ابراز امیدواری نسبت به ترویج فرهنگ سرمایه گذاری بر روی ایده و دانش درکشور گفت: نیازمند صنایعی هستیم که دانش و نوآوری در آن نهادینه شود.
استان آذربایجان شرقی با برخورداری از دانشگاه های معتبر کشور از جمله استان های پیش تاز درعرصه ایجاد شرکت های دانش بنیان به شمار می رود. در این استان طی سال جاری حدود 23 شرکت دانش بنیان راه اندازی شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف بازدید از چند شرکت دانش بنیان، دیدار با صاحبان صنایع، حضور در جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان استان و بازدید از مرکز نوآوری دانشگاه تبریز و همچنین سومین نمایشگاه فناوری های پیشرفته تبریز به آذربایجان شرقی سفرکرده است.
سومین نمایشگاه فناوری های پیشرفته تبریز با 927 طرح و ایده فناورانه 21 تا 24 آبان ماه در تبریز درحال برگزاری است.
3072/ 6120/ 1495/1352

انتهای پیام /*