90درصد اسناد رسمی فقط با استعلام سازمانهای ثبت و دارایی قابل تنظیم است

تهران - ایرنا- نایب رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران گفت: 90 درصد اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود،فقط با استعلام سازمان های ثبت اسناد واملاک و دارایی کشور قابل تنظیم است.

کد خبر: 81575778 | تاریخ خبر: 29/01/1394 - 16:2

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، محمد عظیمیان روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: در طول دو هفته گذشته بانک جهانی به منظور بررسی مشکلات فضای کسب و کار در کشورهای عضو، خواسته تا به مشکلات موجود در فضای کسب و کار رسیدگی شود که کانون سردفتران و دفتریاران در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

وی اضافه کرد: در همین راستا برنامه هایی با شهرداری، سازمانهای تامین اجتماعی و امور مالیاتی کشور داشتیم و قرار شد استعلام های سه گانه با این سازمانها انجام شود.

عظیمیان خاطرنشان کرد: اگر اطلاعات مربوط به دارایی، شهرداری و تامین اجتماعی به صورت نرم افزار در اختیار سردفتران و دفتریاران قرار بگیرد در کمتر از یک ساعت سردفتر سند را تنظیم خواهد کرد.

وی ادامه داد: اما متاسفانه مراجع مربوطه تا کنون نسبت به استعلام به این دفاتر اقدامی نکردند.

نایب رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران اظهار داشت: اگر این مراجع نسبت به استعلام اقدام نکنند و در استعلام دقت و سرعت مدنظر را نداشته باشند، چه بسا در چرخه استعلامات حذف می شوند.

وی تاکید کرد: این مراجع مکلف هستند در مهلت مقرر به صورت نرم افزاری اطلاعات را با دفاتر اسناد رسمی لینک کنند .

عظیمیان تصریح کرد: از آنجا که ثبت 90 درصد سند با استعلام سازمان ثبت اسناد و املاک و امور مالیاتی کشور قابل تنظیم است وبا توجه به قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی مصوب سال 85، درصورت تاخیر دو مرجع دیگردر ارایه اطلاعات، این 2مرجع از چرخه استعلام حذف می شوند.

اجتمام (3)** 9317 ** 1418

انتهای پیام /*