رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری :

بسیاری از مسایل امروز ما حاصل تصمیمات غلط دیروز است

تهران – ایرنا - رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، به بررسی جایگاه این مرکز در دولت های هاشمی رفسنجانی، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی پرداخت و با تاکید بر به کارگیری نظرات صاحبنظران در تصمیم گیری های دولت یازدهم گفت: بسیاری از مسایل امروز ما، حاصل تصمیمات غلط دیروز است.

کد خبر: 81489853 | تاریخ خبر: 13/11/1393 - 17:0

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسام الدین آشنا» امروز (دوشنبه) در نشست خبری رونمایی از شبکه های مطالعات سیاست گذاری عمومی (شمس) و شبکه اتاق های فکر استانی افزود: همه ما می دانیم سالهای سال در این کشور برای تقویت نخبگان ، دانشگاه ها، حوزه های علمیه و نهادهای آموزشی و پژوهشی از ثروت های عمومی مدیریت شده است تا هزاران دانش پژوه و دانشمند در کشور رشد کنند.

وی ادامه داد: حکومت ها هیچ گاه از مشورت این افراد بی نیاز نبوده اند اما متاسفانه جریان سیاست در کشور ما همواره این گونه نبوده است که نخبگان قدر ببینند و بر صدر بنشینند و چه بسا در دوره های تاریخی مختلف نقد حکومت و ارایه تصمیمات جایگزین تبعات بسیار تلخی از نفی و نهی و طرد گرفته تا زندان و داغ و درفش برای نخبگان به همراه داشته است.

مشاور رییس جمهوری در امور فرهنگی گفت: اگر در کشور ما قرار است اتفاق بزرگی در رابطه میان دولت و ملت بیافتد، ابتدا دولت باید تکلیف خود را با نمایندگان نخبه ملت معلوم کند.

** هموار شدن راه خطا و فساد به دنبال حذف متخصصان و ذی نفعان

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: شبکه شمس تلاش دولت تدبیر و امید برای پیوند زدن میان این نخبگان و سطوح مختلف تصمیم گیری است؛ شبکه سازی راه نجات کشور است؛ شبکه سازی میان متخصصان یک موضوع و تصمیم گیران آن موضوع و میان ذی نفعان و ذی ربطان آن موضوع.

وی تصریح کرد: اگر متخصصان از تصمیم گیری و ذی نفعان از نظارت حذف شوند، راه خطا و فساد و تباهی هموار می شود.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: شبکه شمس دعوتی عام است از همه کسانی که تصور می کنند سخنی جدی برای گفتن دارند؛ سخن هایی نه از جنس ناله و فریاد و حتی گلایه، بلکه از جنس راه های بدیل برای حل مشکلات واقعی کشور.

وی با اشاره به این که تشخیص صورت مساله در کشور ما با دقت انجام نشده است، گفت: شبکه شمس این امکان را فراهم می کند که کسانی در حوزه تخصصی خود با صراحت با دولت سخن بگویند و به ما بگویند که این صورت مساله دولت غلط است. یا به ما بگویند آیا مساله ما در کمبود آب است یا کمبود تدبیر؟ به ما بگویند که مشکل ما در سیاست خارجی ستیزندگی است یا ذلت پذیری؟ به ما بگویند چرا نمی توانیم در گروه و یک جمع با همدیگر کار مفید انجام دهیم؟

آشنا ادامه داد: در شبکه شمس، از تحقیقات بنیادین تا تحقیقات کاربردی محل ظهور و بروز دارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم شبکه شمس بتواند خورشید درخشانی برای نخبگان کشور باشد که راههای جدیدی را برای تاثیر گذاری بر تصمیمات دولتی بیابند؛ عملا شمس یک رسانه ملی برای نخبگان است.

آشنا افزود: در این شبکه موضوعات مشخص حوزه های اولویت دار کشور با مطالعه متون سیاستگذاری و مشورت با برجسته ترین متخصصان، تعیین شده است.

وی ادامه داد: در این میان از تهرانی بودن، تهرانی اندیشیدن و تهرانی تصمیم گرفتن عبور کردیم و به سراغ نخبگان سراسر کشور رفتیم؛ در این ارتباط ایده اتاق فکر استان ها، ایده مکمل شبکه شمس است که درون این شبکه ارایه می شود.

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، اظهار کرد: ایده اتاق فکر استان ها می گوید که دانشگاه مرکز هر استان، می تواند به محل اتصال نخبگان دولتی از مسیر دانشگاه به دولت تبدیل شود.

وی افزود: شبکه شمس و اتاق فکر استان ها و در گام بعدی، مدرسه عالی تدبیر که به تربیت نیروهای پژوهشگر در عرصه سیاستگذاری عمومی می پردازد، سه حلقه مرتبط با همدیگر است تا ایجاد تحول در عرصه سیاستگذاری عمومی را رقم بزند.

آشنا همچنین از برگزاری همایش ملی سیاستگذاری عمومی در اوایل سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم با این برنامه ها بتوانیم عرصه سیاستگذاری عمومی را در کشور توسعه دهیم.

** جایگاه مرکز بررسی های استراتژیک در دولت های هاشمی ، خاتمی، احمدی نژاد و روحانی

رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این مرکز در دوره اصلاحات و سازندگی به پاتوق همراهان دولت تبدیل شده بود، و آیا دولت یازدهم از ظرفیت های این مرکز استفاده می کند؟ گفت: در دولت سازندگی کسانی که در مرکز تحقیقات استراتژیک آن دوره کار می کردند جزو موافقان دولت سازندگی نبودند و منتقدان دولت سازندگی بودند که در یک جا جمعشان کرده بودند.

وی تصریح کرد: بررسی کار این مرکز در دوره اول و دوم آقای هاشمی رفسنجانی مشخص می کند که چه بافتی در این مرکز وجود داشت و آنها چه نسبتی با دولت داشتند.

آشنا ادامه داد: در دولت آقای خاتمی، اتفاقی که افتاد، بنیه اصلی مرکز استراتژیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام انتقال پیدا کرد و در عمل، این مجمع تشخیص مصلحت نظام مرکز تحقیقات استراتژیک را تحویل گرفت و تا مدت ها در ریاست جمهوری وجود نداشت.

وی افزود: در دوره اصلاحات مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دوباره تشکیل شد و یک مرکز کوچک و کاملا شخصی برای ریاست جمهوری تلقی می شد و تا پایان دوره اصلاحات هم، نه حجم آن چندان بزرگ شد و نه درش خیلی به روی محققان خارج از آن مجموعه کوچک، باز بود.

وی ادامه داد: در دوران آقای احمدی نژاد مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری دو دوره را پشت سر گذاشت؛ در دوره اول آقای ذاکر اصفهانی مسوولیت مرکز را به عهده داشت که نیمه اول آن دوره فعال تر و نیمه دوم افول داشت.

آشنا تصریح کرد: در دولت دوم آقای احمدی نژاد، مسوولیت مرکز را آقای داودی به عهده داشت که نوع فعالیت های اینجا بیشتر به سمت پژوهش در مورد شاخص های اصلی در خصوص الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت حرکت کرده بود و عملا رابطه اش با سیاست گذاری دولت قطع شده بود.

وی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید تلاش بر این شد که نه الگوی اول، نه الگوی دوم و نه الگوی سوم تقلید شود، بلکه روال جدید مورد توجه قرار گیرد و درب مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری باز شود و به موافقان دولت محدود نشود و توجهی جدی به منتقدان سیاست های دولت ها بکند و بتواند راه حل های جایگزین را از خلال گفت و گو ها پیدا کند.

مشاور فرهنگی رییس جمهوری، گفت: ایده گفتمان اعتدال در حوزه سیاست گذاری یعنی بیشتر شنیدن و اجازه دادن به صاحبنظران و منتقدان مستقل برای اظهار نظر در رابطه با سیاست های دولت و تلاش برای اتمام حجت با اهالی دولت است.

** سیاست اعتدال محبوبیت آفرین است

انتخابات یا موفقیت در انتخابات برای گفتمان اعتدال نتیجه فرعی عمل به سیاست اعتدال است؛ به نظر من اگر سیاست اعتدالی عمل شود، این محبوبیت آفرین است؛ اگر دولت به سیاست هایی از جمله اعتدال که در هنگام انتخابات به مردم اعلام کرد، ملتزم بماند، می تواند امید داشته باشد که مورد حمایت مردم هم قرار بگیرد.

تلاش این مرکز این است که سیاست اعتدال همواره نه تنها شعار دولت، بلکه عمل دولت در عرصه سیاستگذاری باشد.

یادآور می شود شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی (شمس) و شبکه اتاق های فکر استانی هفته جاری رونمایی و مقرر شد که تشریح آن در نشستی خبری به اطلاع عموم برسد.

مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برای فراهم کردن بستری جهت نظام مندتر کردن مشارکت نخبگان در بررسی سیاست ها 'شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی' را با اولویت فعالیت در هفت حوزه سیاست محیط زیست، سیاست اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست داخلی، سیاست بهداشت و سلامت، سیاست علم ، فناوری و نوآوری و سیاست اجتماعی و فرهنگی راه اندازی کرده است.

این شبکه با شعار و هدف دستیابی به گفت و گوی اجتماعی، بهبود سیاست گذاری و عزم ملی توسعه فعالیت می کند.

همچنین با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شبکه اتاق های فکر استانی در دانشگاه های مادر استان ها راه اندازی شده است تا دانشگاه در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی خود، راهکاری برای گرد آمدن جامعه، دولت و دانشگاه در کنار یکدیگر و در همه استان ها نهادی برای اندیشیدن به مسایل ، بررسی سیاست ها ، افزایش توان نظارت نخبگان و کمک به بهبود سیاست گذاری ها باشد.

سیام(3)**9189**1449

انتهای پیام /*