خبرگزاری روهینگیا: آمریکا نام رهبر افراطی بوداییان را در فهرست تروریستی قرار دهد

کوالالامپور – ایرنا – خبرگزاری 'روهینگیا' وابسته به مسلمانان میانمار روز سه شنبه از برخورد دوگانه کاخ سفید و دستگاه های امنیتی آمریکا و اتهام وارد کردن به مسلمانان در پشت هر حرکت تروریستی انتقاد کرد و خواستار واکنش در قبال تروریست های تندرو بودایی شد.

کد خبر: 81381556 | تاریخ خبر: 20/08/1393 - 4:55

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روهینگیا با طرح این سوال که چرا دستگاه های امنیتی آمریکا پشت هر موضوعی انگشت اشاره اشان به مسلمانان است، نوشت: سازمان سیا هنوز نام راهب بودایی میانماری و جنایات ارتکابی 'آشین ویراتو' و جنبش 969 به رهبری وی را در فهرست تروریست ها نیاورده است.

' مجله تایم نیز سال گذشته عکس جلد خود را که در تمام کشورها به جز آمریکا توزیع شد به این راهب تندرو اختصاص داد و از ویراتو با عنوان 'چهره تروریست بودایی' یاد کرد.'

'آشین ویراتو' خود را 'بن لادن میانمار' نامیده است.

آژانس خبری روهینگیا با اشاره به حمایت غرب از این افراط گرای بودایی، نوشت: ویراتو که هفت سال از عمر خود را به دلیل خشونت های مذهبی در زندان سپری کرده است در هفته ای که تبدیل مدرسه رانگون به مسجد شایعه شده بود از سوی صومعه بودایی بریتانیا موفق به دریافت جایزه 'آزادی مذهب' شد.

'تین سین' رییس جمهور میانمار نیز این راهب افراطی بودایی را نامزد مناسب برای دریافت جایزه صلح نوبل معرفی کرده و از وی تقدیر کرده است.

بنابراین گزارش، جنبش 969 نیز که به وسیله ویراتو تشکیل شده با گروه هایی در سریلانکا و هند که سیاست اسلام ستیزی را دنبال می کنند، در ارتباط بوده است.

خبرگزاری روهینگیا نوشت: به رغم این شرایط دستگاه های امنیتی آمریکا همچنان ساکت مانده اند و ارگان های بین المللی نیز به سیاست خود در دخالت دادن رژیم میانمار در موضوعات نظامی و اقتصادی ادامه می دهند و مدعی پیشرفت میانمار به سوی دموکراسی هستند و از این کشور ستایش می کنند.

این آژانس خبری مسلمانان میانمار نوشت: یک میلیون و 500 هزار مسلمان میانمار با افراطی گری رنج آور آهسته بوداییان تندرو روبرو هستند.

رسانه مسلمانان روهینگیا با اشاره به نقش راهب افراطی میانمار در اعمال خشونت بر علیه مسلمان، زبان تند و تبلیغات توهین آمیز وی را نشانه ای از نفرت دانست.

این رهبر افراطی بوداییان میانمار که هفته جاری میزبان اجلاس سران 'آ.سه.آن' و رهبران آمریکا، روسیه، استرالیا و هند است از مسلمانان روهینگیا با الفاظی بسیار تند یاد می کند و می گوید 'ما باید به اقدامات مخفیانه نظیر عملیات سیا و موساد متوسل شویم'.

وی در سخنانی تند گفته است: من کاری می کنم مسلمانان شهر 'مندالی' میانمار از گرسنگی بمیرند و بی خانمان شوند و به محض این که پیروز این کارزار شدیم به سایر اهداف مسلمانان یورش خواهیم برد.

آژانس خبری روهینگیا سپس تاکید کرد: بوداییان نجیب نیز وجود دارند و نمی توان منکر این حقیقت شد که دولت میانمار صددرصد پشت این جریان است و در عملیات نژادپرستانه خشونت بار دخالت دارد.

خبرگزاری روهینگیا نوشت: حال بسیاری این سوال را مطرح می کنند دولت آمریکا به صورت قانونی چه اقداماتی را می تواند انجام دهد تا خطرات پیش روی مسلمانان روهینگیا کاهش یابد.

رسانه مسلمانان روهینگیا پیشنهاد کرد آمریکا در نخستین قدم نام ویراتو و سازمان وی را در لیست تروریست ها قرار دهد و دست به کار شود.

حدود یک میلیون و 500 هزار روهینگیایی مسلمان در میانمار با 51 میلیون نفر جمعیت که عمدتا بودایی هستند زندگی پر از تنش و تحت فشاری را می گذرانند.

آساق**1611

انتهای پیام /*