پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور سال 1394 برگزار می شود

تهران - ایرنا - دبیر شورای دین پژوهان کشوراعلام کرد: به منظور تعمیق، توسعه و ترویج پژوهش های دینی و به روزرسانی اطلاعات و روش های دین پژوهی، پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور در ابتدای سال 94 برگزار می شود.

کد خبر: 81265814 | تاریخ خبر: 18/05/1393 - 15:50

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از دبیرخانه دین پژوهان کشور آیت پیمان افزود: براساس مصوبه شورای علمی دین پژوهان و براساس سنجش ضرورت ها و بایسته ها در این شورا موضوع «دین پژوهی در ایران معاصر؛ فرصت هاو چالش ها» به عنوان موضوع اصلی پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور انتخاب شده است.

وی افزود: در این رویداد پژوهشی مراکز فعال دین پژوهی و به ویژه معاونت پژوهشی حوزه علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی، جامعه المصطفی العالمیه، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، همکاری و حمایت می کند.

پیمان تاکید کرد: پژوهشگران علوم اسلامی می توانند دیدگاه ها و دستاوردهای علمی خویش را در قالب مقاله تخصصی و در محورهای هفت گانه کنگره به دبیرخانه ارسال کنند تا پس از ارزیابی و انتخاب، نسبت به انتشار و ارائه آن در کنگره اقدام شود.

وی افزود: محورهای این کنگره شامل «تعریف پژوهش دینی و شاخصه های مهم آن در دوران معاصر (بیان تفاوت های پژوهش با تألیف، تصحیح و تصنیف)»، «سنجش پژوهش های دینی از نظر کمی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی» و «شیوه های دین پژوهی در دنیای جدید» است.

دبیر شورای دین پژوهان کشور اضافه کرد: «تحلیل نمونه های عالی از پژوهش های مستشرقان درباره اسلام و تشیع»، «مقایسه شیوه های دین پژوهی درقبل و بعد از انقلاب اسلامی»، «دین پژوهی در سه دهه اخیر، تحلیل روش ها و رویکردها» و «نظریات مهم دین پژوهان ایرانی پس از انقلاب اسلامی» از دیگر محورهای پنجمین کنگره علمی دین پژوهان کشور است.

مدیر مسوول موسسه دین پژوهان کشور افزود: طبق تعریف مورد قبول دبیرخانه، پژوهش دینی «کاوشی تحقیقاتی است که دارای ویژگی های نوآوری علمی، روشمند بودن، پاسخگو بودن به شبهات و سوالات نظری، حل مسایل علمی، نقادی داده ها، ایده پردازی و مدل سازی می باشد و لذا مقالات ارائه شده بایستی از ویژگی های تعریف مذکور برخوردار باشند.

وی گفت: مقالات بایستی در قالب متن کامل، خلاصه متن، فایل و پرینت متن از طریق پست و یا حضوری به دبیرخانه تحویل شوند.

پیمان مهلت ارسال آثار را پایان مهرماه 1393 اعلام کرد و از پژوهشگران علوم دینی و علاقه مندان دعوت کرد تا مقالات خود را برای ارزیابی و انتخاب در مهلت مقرر به نشانی: قم، میدان رسالت، خیابان سمیه، پلاک 27 به دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور ارسال نمایند و جهت کسب اطلاعات بیشتر به این دبیرخانه مراجعه و یا تماس حاصل نمایند.

پیمان افزود: دبیرخانه شورای دین پژوهان کشور که به دلایلی در آغاز دولت نهم فعالیت خویش را متوقف نموده بود، از نیمه دوم سال گذشته مجدداً احیا گردیده و فعالیت های علمی و پژوهشی خود را به صورت مستقل آغاز کرده است.

شورای علمی دین پژوهان کشور مرکب از 15 نفر از شخصیت های علمی برجسته حقیقی و حقوقی از بین صاحب نظران و دین پژوهان و از اساتید حوزه و دانشگاه می باشند ، ریاست شورا برعهده محمدجواد صاحبی استاد حوزه و دانشگاه است.

فراهنگ(1)**1003**1601**

انتهای پیام /*