جاذبه های سیاحتی اردبیل آماده پذیرایی از موج دوم مسافران تابستانی

اردبیل - ایرنا - سرزمین فلاتی شکل اردبیل در شمالغرب ایران به عنوان قطعه ای از بهشت این جهانی با ویژگی های طبیعی و تاریخی ، برای پذیرایی از انبوه مسافران و میهمانان در موج دوم سفرهای تابستانی در آستانه تعطیلی های عید فطر خود را آماده می کند.

کد خبر: 81252825 | تاریخ خبر: 06/05/1393 - 8:26

نام اردبیل از گذشته های دور خنکای تابستان را در کوچه و پس کوچه های قدیمی ، بوستان ها و پارک های امروزی ، باغچه های پردرخت حیاط منازل کهن ، کرانه های سرسبز رودخانه پرآب بالخلو ، دریاچه ها و تالابهای پرگل و گیاه واقع در دامنه های کوه های سر به فلک کشیده ، آلاچیق های عشایر مهربان شاهسون در ییلاق های سبلان ، نسیم ملایم زیر آبشار سردابه ، هوای بخارآلود استخرهای آبگرم معدنی سرعین و ده ها چشمه آب معدنی سرد و گرم دیگر در اذهان تداعی گر است .

همچنین سراشیبی زیبا و سرسبز کوهپایه ها و دره های رنگارنگ روستای آقچای علیا و منطقه یورتچی ، پهنه زمردین چمنزارهای ایردموسی ، سایه درختان باغ های پرمیوه شهرستان و مناطق نمین ، نیر ، هیر خلخال ، کیوی ، بولقوار ، مشگین شهر ، فندقلو و صدها منطقه دیگر در اذهان شنوندگانی که دست کم یک بار یکی از این نقاط پر جاذبه را دیده اند تداعی می کند.

همچنین بسیاری از کسانی که در سفر به اردبیل از جاده پر پیچ و خم گردنه حیران گذر کرده اند با نسیم ملایمی که از کرانه های جنوبی خزر به آرامی بر می خیزد تا لطافت و طراوت دریا را از طریق منطقه حاجی امیر به سرزمین باستانی اردبیل در دامنه های کوه سحرانگیز سبلان برساند بیگانه نیستند.

درحالی که فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه کرانه های جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل کمتر از 40 کیلومتر می باشد خنکی هوا جسم و روح مسافرانی را که با خودروهایشان از پیچ و خم های گردنه حیران به سوی فلات اردبیل بالا می آیند نوازش می دهد.

سرسبزی و زیبایی های مراتع و جنگل های انبوه واقع درکوه های بلند و دره های عمیق منطقه ˈحیرانˈ هر نقاش و هنرمندی را در هنرنمایی آفریننده هستی حیران می کند.

اردبیل که به دیار سرما ، سبلان ، سخاوت ، سعادت و شهادت ، شجاعت ، شیخ ، شمشیر ، شعر ، شور و شعور حسینی و پایتخت نیک بخت عشق به خاندان نبوی (ص) و اهل بیت (ع) شهرت دارد و از گذشته های دور به القاب گران سنگی مانند دارالارشاد ، دارالامان ، دارالایمان و دارالعرفان مزین شده مجموعه ای از شگفتی های طبیعی و یادمان های تاریخی را به عنوان جاذبه های سیاحتی در خود جای داده است.

هر چند شهرت دیرینه اردبیل به داشتن هوای خنک عامل مهمی است که هزاران نفر از ساکنان ایران را در تابستان ها به این دیار روانه می کند ولی استان اردبیل به عنوان مجموعه ای از شگفتی های طبیعی و یادمان های تاریخی جاذبه های کمتر شناخته شده فراوانی را در زمینه گردشگری دارد.

در فصل گرما گردشگران فراوانی به اردبیل می آیند که شاید بیشتر آنان همانند برخی از ساکنان منطقه فقط با آب های معدنی شهر سیاحتی سرعین آشنا باشند.

در تابستان که ساکنان بیشتر نقاط سرزمین پهناور ایران از گرما کلافه شده اند هوای اردبیل خنک بوده و هر از گاهی حرکت ابرهای کم ارتفاع موسوم به مه در آسمان ،چهره دلپذیری به این منطقه می بخشد.

بسیار اتفاق می افتد که ساکنان اردبیل بوی شالیزارهای گیلان را که بر اثر حرکت جریان هوای پرفشار سرد سطح زمین با گذر از منطقه ˈحاجی امیرˈ در گردنه حیران به اردبیل می رسد در کوچه و پس کوچه های مه آلود این شهر استشمام می کنند.

به غیر از شهرستان های بیله سوار و پارس آباد که به لحاظ قرار داشتن در منطقه جلگه ای ، آب و هوایی گرمسیری دارند و زمین های پست آن با شیب ملایمی به رودخانه مرزی ارس منتهی می شود بقیه نقاط استان به خصوص شهرستان های اردبیل ، نیر ، نمین ، سرعین و مشگین شهر در روزهای تابستان از هوای خنک برخوردار هستند.

نفوذ جریان های پرفشار جوی دراین فصل از عرض های شمالی ، فعالیت توده هوای جنب حاره ای و کم فشار فصلی و گسترش آن را به استان اردبیل دچار مشکل می کند که اگر از عامل ارتفاع بگذریم این موضوع یکی از علل مهم خنکی هوای منطقه اردبیل محسوب می شود.

دمای هوای اردبیل در گرمترین روزهای تابستان خیلی به ندرت از 30 درجه سانتیگراد بالای صفر فراتر می رود و حتی در بعضی نقاط کوهستانی و گردشگری این استان بیشینه دمای هوا در اغلب روزها 19 درجه سلسیوس (سانتی گراد) بالای صفر است.

در سکوت آرامش بخش تفرجگاه های بکر استان اردبیل فقط آواز پرندگان خوش الحان بر شاخه درختان و شرشر جویبارها در ژرفای دره ها است که روح تازه ای بر جسم انسان های خسته از زندگی پرهیاهوی شهری و ماشینی می دمد.

از خواص درمانی چشمه های آب معدنی گرم و سرد در استان اردبیل که صرف نظر کنیم ، برای افرادی که التیام دردهای جسمی و روحی را از طبیعت جستجو می کنند برای ساعاتی جدا شدن از زندگی روزمره و قرار گرفتن در محیط طبیعی این سرزمین شگفت انگیز بسیار موثر خواهد بود.

شهر سرعین که در 25 کیلومتری غرب شهر اردبیل و در دامنه کوه افسانه ای 4811 متری سبلان واقع است یکی از نقاط بسیار مهم سیاحتی این استان و نیز یکی از 10 مرکز مهم گردشگری در ایران محسوب می شود.

استخرهایی که گرمای آب های پرخاصیت آنها در پوست و استخوان نفوذ کرده و با خروج از این استخرها هوای سرد و پاک حاکم بر محیط ؛ خستگی و ناراحتی ها را از جسم و روان انسان دور می کند.

کوه سبلان به عنوان دومین قله مرتفع ایران پس از دماوند به فاصله مستقیم هوایی در 40 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد و از این شهر چون عقابی به نظر می رسد که بال های خود را به طرفین گسترانیده است و اصلی ترین قله کوه یعنی سلطان ساوالان به ارتفاع 4811 متر از سطح دریاهای آزاد ، مانند سر عقاب مشاهده می شود.

ده ها دره ی عمیق در سبلان وجود دارند که تماشای آن ها از ستیغ کوههای اطراف ، چشم ها را خیره می کند که از آن جمله می توان به شیروان ؛ داش ؛ ساری ؛ ایران و آلوارس اشاره کرد.

گردنه هایی به نامهای هزار میخ ، صایین و ییلی در لابه لای این کوه به همراه بیشه زارها و رودهای پرآب مناظر وصف ناپذیری هستند که نقاش ماهر طبیعت با قدرت آفریننده هستی در سبلان ترسیم کرده است.

روی دهانه آتشفشان خاموش سبلان دریاچه زیبایی به عمق تقریبی 50 متر و قطر 130 متر قرار دارد که شش یخچال دایمی اطراف آن را احاطه کرده اند و آب این دریاچه حتی در بسیاری از شب های تابستان یخ می بندد.

یخچال اصلی سبلان با یک هزار و 500 متر ارتفاع و 700 متر عرض از مهمترین یخچال های این کوه است که شکاف هایی به عمق 60 متر در آن دیده می شود. یخ و برف این یخچال ها هیچگاه ذوب نشده است و قدمت آنها به قدمت خود کوه سبلان پس از خاموش شدن آتشفشان می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این کوه 65 کیلومتر طول و 45 کیلومتر عرض دارد و از شهرستانهای اردبیل ، نیر ، مشگین شهر ، نمین و سراب به خوبی دیده می شود.

ده ها قله ی فرعی با ارتفاع بین سه هزار تا چهار هزار و 700 متر قله ی اصلی سبلان موسوم به سلطان ساوالان را در بر گرفته اند که از مهمترین آنها می توان به کسری داغ ،یاپراق داغ ، قیزیل بره ، بابا مقصود ، گوی داغ و قوملی داغ اشاره کرد.

دهها بنا و اثر باستانی نیز با وجود تحمل قرن ها قهر طبیعت در کنار ساختمان های پر زرق و برق امروزی هنوز در برخی از نقاط این سرزمین تاریخی به عنوان تنها یادگارهایی از فرهنگ ؛ هنر و آیین اصیل اردبیل پابرجا مانده اند.

مجموعه باستانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، مسجد تاریخی جمعه ، بقعه شیخ کلخوران و مجموعه بازار در اردبیل ، بقعه سلطان حیدر و قلعه های دیو و قهقهه در مشگین شهر ، کاروان سرای سنگی شاه عباسی و بقعه کورائیم در نیر و دهها پل ، منزل ، حمام و بنای دیگر در سرتاسر استان اردبیل از بناهای تاریخی هستند.

این بناها برای لحظاتی ذهن دیدارکنندگان را به زندگی پرآرامش و بی آلایش و نیز خلاقیت هنری پیشینیان منطقه مشغول می دارند.

کارشناسان می گویند : سالانه بیش از پنج میلیون نفر مسافر به استان اردبیل سفر می کنند که قسمت اعظمی از این مسافران در فصل گرما این منطقه را برای گردش و تفریح بر می گزینند.

به گفته آنان در چند سال گذشته با توجه به برنامه ریزی و نیز ایجاد امکاناتی در زمینه تفریحات جنبی ازجمله اسکی روی برف و چمن ، ایجاد قهوه خانه های سنتی و مانند آن و اقامتگاهای مجهز و نیز فراهم کردن بعضی از زیرساخت ها مانند راههای مناسب و تلاش برای فراهم شدن امکان سفر گردشگران در فصول پاییز و زمستان به این استان میزان ماندگاری گردشگران افزایش یافته است.

این روزها در حالی که در میانه های تابستان ، ساکنان اکثر نقاط سرزمین پهناور ایران از گرمای هوا رنج می برند هوای خنک و دل انگیزی بر گستره استان اردبیل به خصوص شهرستان های سردسیر آن از جمله اردبیل حاکم شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و در آستانه عید سعید فطر بسیاری از مردم روزه دار ایران زمین پس از یک ماه عبادت به درگاه خداوند متعال اکنون خودشان را برای استفاده از جاذبه های طبیعی و تاریخی که آنها نیز نشانه های بزرگ و معتبری از آن آفریدگار یکتا هستند آماده می نمایند.

اردبیل به خاطر داشتن جاذبه های سیاحتی از هم اکنون پذیرای جمعی از مسافران تابستانی است به گونه ای که ورود خودروها با شماره پلاکهای رنگارنگ و نیز باربندهای پر ؛ چهره گذرگاههای این شهر را دگرگون نموده است.

تمام ارگانهای ذیربط استان اردبیل پیش بینی می کنند که تعداد میهمانان و مسافران در نقاط گوناگون اردبیل با آغاز تعطیلی های مربوط به عید فطر به شکل کم سابقه ای افزایش یابد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل و امام جمعه اردبیل در خطبه نماز جمعه اخیر خود با اشاره به اینکه گزارش ها از تکمیل شدن ظرفیت بسیاری از مراکز اقامتی این استان از هم اکنون برای تعطیل های تابستانی همزمان با عید فطر حکایت دارند از مردم منطقه خواست همچون سال های گذشته میزبان خوبی برای مسافران باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن عاملی افزود : رعایت انصاف ؛ اخلاق نیک و حجاب و شعایر اسلامی از جمله نکاتی هست که باید ساکنان دارالارشاد اردبیل متناسب با پیشینه غنی مذهبی و تاریخی خودشان در پذیرایی از میهمانان تابستانی رعایت کنند.

فرماندار اردبیل نیز در این باره می گوید : با پایان ماه رمضان و آغاز مرحله دوم سفرهای تابستانی تمام ارگانها و اداره های خدماتی در اردبیل آماده استقبال از مسافران خواهند بود.

جواد زنجانی ، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : پیش بینی می شود در مرحله دوم سفرهای تابستانی ، اردبیل با حجم گسترده مسافر مواجه شود.

وی بر توسعه سرویس های بهداشتی ، آب آشامیدنی مورد نیاز ، نظارت منظم و مستمر بر اماکن گردشگری و افزایش کیفیت خدمات دهی تاکید کرد.

وی ادامه داد : لکه گیری و مرمت آسفالت بعضی جاده ها و گذرگاههای درونشهری پرتردد گردشگری و برداشت نخاله های حاشیه جاده ها ، رسیدگی فوری نسبت به مسیر آب درمانی سردابه و منطقه گردشگری دربند هیر از جمله اقدامات ضروری در راستای خدمات رسانی به مسافران است.

او از آمادگی آموزش و پرورش ناحیه یک و دو با 54 مدرسه و 531 کلاس برای اسکان فرهنگیان خبر داد.

وی ادامه داد : عوامل اجرایی آموزش و پرورش با برنامه ریزی و پیش بینی مناسب آمادگی کافی جهت استقبال از فرهنگیان و حتی سایر مسافرین جهت اسکان در مدارس را دارند .

وی بر نصب علایم راهنمای مسافران در مکانهای مناسب تاکید و اظهار کرد : هفت پارک بزرگ اردبیل با هماهنگی شهرداری و عوامل انتظامی آماده پذیرایی از میهمانان می باشند.

وی همچنین از تور رایگان گردشگری با همکاری اداره های ذیربط و شهرداری اردبیل خبر داد و افزود : در کنار هماهنگی و همکاری دستگاههای مسوول در رابطه با گردشگری و خدمات رسانی مناسب به مردم ، گشت های بازرسی از طرف سازمان صنعت ، معدن و تجارت و گشت های بهداشتی از طرف بهداشت شهرستان در این ایام تشدید می شود.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز در این زمینه گفت : 214 مرکز اقامتی در استان آماده استقبال از مسافران در مرحله دوم از سفرهای تابستانی است.

قادر تقی زاده افزود : از این تعداد 28 مورد هتل ، 81 مورد هتل آپارتمان ، 100 مورد میهمانپذیر ، سه کمپینگ و دو مورد پانسیون می باشند.

او گفت : سه درصد هتل ها ، 14درصد هتل آپارتمان ها و هشت درصد مهمانپذیرهای کشور در استان اردبیل قرار دارند و این استان هفت درصد مراکز اقامتی و شش درصد تخت اقامتی را به خود اختصاص داده است.

افرادی که برای گردش استان اردبیل را انتخاب می کنند از مواد غذایی نظیر گوشت تازه ؛ ماهی های لذیذ ؛ ماکیان و تخم مرغ محلی ؛ سرشیر ؛ شیر ؛ عسل ؛ کره ؛ ماست و میوه های گوناگون نیز با خواص و طعم طبیعی منحصر به فرد به خصوص در روستاها بهره مند می شوند.

برای افرادی که در این دوران به لحاظ نامناسب بودن شیوه تغذیه ؛ کم تحرکی و نیز درگیری های شغلی روزانه با تهدید انواع بیماری های جسمی و روانی مواجه هستند اقامت در مناطق طبیعی سرشار از آرامش اردبیل حتی برای زمانی اندک بهترین درمان محسوب می شود.

مسافران اغلب در تابستان به اردبیل می آیند ولی برگ ریزان در پاییز ؛ جابجایی برف ها به واسطه بادهای سرد در زمستان و بوی گل های الوان و گیاهان پرخاصیت در فصل بهار نیز برای گردشگران طبیعت (اکوتوریست) ها جالب خواهد بود.

گزارش از: مسعود وسیله

592/530

انتهای پیام /*