نخستین کنگره ملی گل وگیاهان زینتی در کرج برگزار می شود

خمین - ایرنا - دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت گل و گیاهان زینتی کشور از برگزاری نخستین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران با حضور متخصصان و کارشناسان از کشورهای مختلف در شهرستان کرج خبر داد.

کد خبر: 81251797 | تاریخ خبر: 05/05/1393 - 11:20

ˈمحمدرضا شفیعیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا زمان برگزاری این کنگره را 29 و30مهرماه امسال اعلام کرد و افزود: کنگره ملی گل و گیاهان زینتی به صورت دوسالانه و با هدف تقویت پایه های علمی، افزایش اطلاعات عمومی در رابطه با گل و گیاهان زینتی و نمایش دستاوردهای علمی و کاربردی این صنعت با ارزش درمجموعه سالن های همایش موسسه اصلاح و نهال بذر کرج برگزار خواهد شد.

وی محورهای کنگره را راهکارهای توسعه صادرات، سازه ها و اتوماسیون گلخانه ای، به نژادی و به زراعی، ریزازدیادی و بیوتکنولوژی، تغذیه و کشت هیدروپونیک، فیزیولوژی پس از برداشت، منابع ژنتیکی، توسعه و طراحی فضای سبز، آفات و بیماری ها، اقتصاد و بازار، تجاری سازی فناوری های نوین ،توانمندی ها و چالش های صنعت گل، فرهنگ و الگوی مصرف، سلامت و محیط زیست عنوان کرد.

دبیر نخستین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران گفت: در این کنگره پرفسورˈ ماساهیرومیˈ از کشور ژاپن متخصص اصلاح تکثیر گلهای پیازی و پرفسورˈپاپ ون تایل ˈ از کشور هلند بعنوان کارشناس پرورش گل سخنرانی خواهند کرد.

شفیعی افزود: پرفسور ˈماساهیرو میˈ استاد برجسته دانشگاه ˈچیباˈ از کشور ژاپن می باشد که فعالیت های ارزنده ای در زمینه اصلاح گل و گیاهان زینتی دارند.

به گفته وی گروه تحقیقاتی پرفسور ˈماساهیرومیˈدر زمینه اصلاح گل های ارکید، بگونیا، میخک، کوکب، پامچال، شاه اشرفی، کالانکوئه و لیلیوم نتایج موفقیت آمیزی کسب کرده است.

شفیعی موفقیت های این کارشناس گل را ازجمله تولید ارقام متنوع بگونیا و تولید اولین گیاهان ارکید و کوکب به رنگ آبی در جهان عنوان کرد.

دبیر این کنگره ملی گفت: پروفسور ˈیاپ ون تایلˈ استاد برجسته دانشگاه ˈواخنینگنˈ هلند در طول 30 سال فعالیت های تحقیقاتی، دستاورد های ارزنده ای در زمینه تولید و اصلاح انواع گیاهان پیازی از جمله لیلیوم و لاله داشته است.

وی افزود: این محقق مسوول برگزاری تعداد زیادی از سمپوزیوم های انجمن بین المللی علوم باغبانی ISHS بوده و مقالات متعددی در زمینه اصلاح گیاهان زینتی پیازی منتشر کرده است.

دبیرکانون هماهنگی دانش و صنعت گل وگیاهان زینتی کشور افزود: شرکت های دانش بنیان همزمان با برگزاری این کنگره در نمایشگاهی تخصصی از 29 مهرتا دوم آبان توانمندهای خود را در خصوص گل و گیاهان زینتی عرضه خواهند کرد.

شفیعی گفت: با توجه به اینکه روز 29 مهر روز ملی صادرات نامگذاری شده، این کنگره با شعار ˈرشد صنعت گل و گیاهان زینتی و توسعه صادرات غیر نفتی ˈ در کرج برگزار خواهد شد.

دبیر کنگره اظهار داشت: دبیرخانه این کنگره از کلیه صاحب نظران، استادان، پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و دست اندرکاران حوزه ژنتیک و علوم وابسته برای شرکت فعال در این کنگره جهت ارائه دستاوردهای علمی خود در زمینه های تخصصی فوق دعوت به عمل می آورد.

شفیعی افزود: علاقمندان به ارسال مقالات می توانند تا 15 مرداد آثار خود را به آدرس سایت www.isopcongress.ir ارسال کنند.

به گزارش ایرنا، از چهار هزار و 600 هکتار از اراضی کشور سالانه سه میلیارد و 825 میلیون انواع گل پرورش و تولید می شود که از این تعداد دو میلیارد و 400 میلیون شاخه گل بریده، یک میلیارد و400 میلیون گل گلدانی و فضای باغچه ای و 25 میلیون گلهای آپارتمانی است.

ک/3

2482/555

انتهای پیام /*