تابستان خود را چگونه گذراندید

شهرکرد-ایرنا- معلم با کت کهنه و چروک خود بر روی تخته سیاه با کچ سفید می نوشت ˈتابستان خود را چگونه گذراندیدˈ و از بچه ها می خواست موضوع انشاء هفته بعد باشد.

کد خبر: 81235127 | تاریخ خبر: 22/04/1393 - 8:44

تابستان های آن زمان ،مانند تابستان های این زمان که پر از اوقات فراغت است ،بچه ها یا شاگردی مغازه ها را می کردند یا دست فروشی و یا آنها که مایه دار بودند شب و روز ˈآتاری ˈ بازی می کردند.

کمتر خانواده ای بود که به گردش می رفت ،فقط چند دانش آموزی که پدران شان کارمند بود و به این استان منتقل شده بودند، می نوشتند، تابستان را به شهر خود سری زده اند و کلی از شهر و روستای خود در انشاء تعریف می کردند.

تابستان آن زمان دغدغه ای شده بود اساسی و انگار خانواده ها از آمدن تابستان چندان دلخوشی ندارند و کمتر خانواده ای بار سفر می بست.

اما تابستان این سالها ،تابستان سفر است و کمتر خانواده ای است که این فصل به سفر نرود ،حداقل به یک منطقه خوش آب و هوا ،تا نفسی تازه کند.

این سالها ،یکی از مناطقی که در تابستان ها مورد توجه خانواده ها قرار گرفته است ،چهارمحال و بختیاری می باشد که در این فصل گردشگران زیادی برای لذت بردن از هوای پاک این سرزمین به بلندترین نقطه ایران سفر می کنند.

چهارمحال وبختیاری سرزمینی است که تمامی سلیقه های مختلف گردشگری،از توریسم ˈ آلپاین ˈ گرفته تا اکوموزه های طبیعی عشایری، برای گردشگران در آن یافت می شود.

در چهارمحال وبختیاری فصل بهار، زمستان و پاییز برای گردشگران فصلی شناخته شده است اما فصل تابستان این استان که بیشتر نقاط ایران دچار گرما و حرارت هوا می باشد، با خنکای خوش ، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

این استان به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات زاگرس میانی به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری فصل گرمای ایران می تواند قلمداد شود و این فصل گردشگری زمان مفیدی برای جذب بیشترین جمعیت گردشگری ایران است.

در گردشگری تابستانی یا Summer tourism مناطق کوهستانی در جهان ، دارای بیشترین جمعیت می شوند به گونه ای که از مناطق کوهستانی در تابستان به عنوان پرتردد ترین کمپ های گردشگری یاد می کنند.

درایران در حالی که تابستان خرما پزان خوزستان و گرمای کویر زده اصفهان سرشار از هوای گرد و غبار آلود کشورهای عربی است، خنکای تابستان چهارمحال و بختیاری می تواند گردشگران را به وجد آورد.

در حالی که گرمای هوا به بیش از 40درجه در جنوب ایران می رسد و فلات مرکزی ایران سرشار از هوا خشک تابستانی کویری است، در رشته های زاگرس و در کناره های قلل این رشته کوه، عده ای از مردم مشغول اسکی تابستانی اند هر چند این ورزش به دلیل نباریدن برف در چند سال اخیر، روبه فراموشی است.

غار یخی و برفی چما نیز در منطقه چما کوهرنگ خنکای نیسم را در دل تابستان به رخ گردشگران می کشد تا گردشگران حس کنند در تابستان تب دار ، فصل بهار را تجربه می کنند.

وجود سه تالاب بزرگ چغاخور، گندمان، سولقان ، دریاچه بزرگ سد کارون چهار،گرداب بن، رودخانه های بازفت ، زاینده رود و رود کارون، گردشگری آبی این استان را رقم می زند.

شش کانون در محور بازفت شهرستان کوهرنگ برای توسعه گردشگری وجود دارد که از این تعداد، دو کانون اصلی، دو کانون مکمل و دو کانون بین راهی محسوب می شود و کانون های گردشگری محور جاده بازفت چهارمحال و بختیاری، دارای ظرفیت بالایی برای پذیرش گردشگران فلات مرکزی ایران در فصل تابستان است.

مهمترین ویژگی صنعت گردشگری چهارمحال وبختیاری اکوتوریست طبیعی است که این نوع ظرفیت برای بسیاری از شهرنشین جذابیت خاص خود را دارد.

چهارمحال وبختیاری از نظر طبیعت و ویژگی های گردشگری طبیعی به استان چهار فصل سال معروف است و قرار گرفتن در بین دو منطقه صنعتی اصفهان و خوزستان شرایط مناسبی را برای حضور گردشگران در این استان فراهم کرده است.

وجود 100 کانون گردشگری در چهارمحال و بختیاری به عنوان شاهکار طبیعی ایران، با هزار چشمه جوشان و رودهای خروشان از ویژگی های گردشگری این سرزمین است.

وجود بافت عشایری در مناطق چهارمحال وبختیاری ظرفیت اکوموزه ای این استان را به رخ دیگر استان ها می کشد چرا که گردشگران هتل ها و بناهای شیک گردشگری را به راحتی می توانند در هر کجای جهان تماشا کنند، اما برپایی سیاه چادر در دل کوه و کنار طبیعت از مهمترین جاذبه های مردم شناسی برای گردشگران است که در این استان به زیبایی یافت می شود.

اصالت فرهنگی این خطه، آن را جشنواره فرهنگهای ایرانی کرده است و چهارمحال و بختیاری به دلیل داشتن آب و هوایی خنک می تواند به عنوان یکی از مناطق توریستی مهم کشور مطرح شود.

به گزارش ایرنا،ارتفاع دو هزار متری، یکسانی فشار هوا در مناطق مختلف، وجود باشگاه های سوارکاری و اسب دوانی ، تورهای قایقرانی و قایق سواری،برپایی سیاه چادرهای عشایری و وجود کانون های آبی و مناظره طبیعی فصل تابستان گردی را در این استان رقم زده است.

انتظار می رود همزمان با عید سعید فطر و آغاز موج نخست گردشگر تابستانی ،چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای مورد توجه بی شمار گردشگران در تابستان امسال باشد.

گزارش از محمود رییسی

7359

انتهای پیام /*