افتخارآفرینی کودک شطرنج باز با فروش زمین کشاورزی

ساری –ایرنا- زیراندازش را در گوشه ای از پارک لاله، در قلب پایتخت پهن می کند تا فرزندش پس از هدایت چند ساعت نبرد سنگین مهره ها بر صفحه چوبی شطرنج، اندکی بیاساید و برای نبرد بعدی آماده شود.

کد خبر: 81213845 | تاریخ خبر: 03/04/1393 - 15:25

شاید آن زمان که با دیدن تابلوی باشگاه شطرنج به این فکر افتاد تا تنها فرزندش را در سن چهار و نیم سالگی برای یادگیری این بازی فکری ثبت نام کند ، هرگز تصور نمی کرد روزی به خاطر خلف وعده مسوولان این چنین شرمنده کودک قهرمانش شود.

مطهره اسدی که اکنون 10 سالگی اش را سپری می کند در کمتر از شش سال با نبوغ و پشتکار خودش و حمایت همه جانبه پدر و مادر با کسب مدال های رنگارنگ از مسابقات بین المللی ، آسیایی و منطقه ای به قهرمان جهانی تبدیل شده است.

دست یافتن به این مقام اما برای خانواده مطهره در شهر کوچک ارطه از توابع شهرستان قائمشهر کم هزینه نبود. پدر در کمتر از پنج سال از آغاز ورود مطهره به کلاس شطرنج با فروش زمین کشاورزی به ارث مانده که بخشی از هزینه زندگی اش را تامین می کرد ، حامی دخترش شد تا به قهرمان جهان تبدیل شود.

مهدی اسدی پولی را که از فروش زمین کشاورزی اش در ارطه به دست آورده بود در پنج سال گذشته صرف تهیه امکانات برای مطهره و اعزامش به مسابقات مختلف داخلی و خارجی کرد تا بعدها متهم نشود که استعداد کودکش را نادیده گرفت.

این پدر زحمتکش که هم اکنون از راه خرید و فروش لوازم از رده خارج شده زندگی مردم (ضایعات) در شهرها و روستا امرار معاش می کند ، هنگامی که از مسابقات داخلی و خارجی شطرنج صحبت می کند که مطهره در آنها به مقام قهرمانی رسید ، بغض گلویش را می گیرد و اشک غرور و خوشحالی از گوشه چشمانش سرازیر می شود.

مهدی اسدی وقتی می خواهد در چنین مواقعی بر احساساتش غلبه کند تا سخنش را ادامه دهد ، چند بار در سکوت سرش را تکان می دهد و با لبخند رضایت بر لب جمله ˈ خدایا شکرت ˈ را چند بار تکرار می کند و سپس پی صحبت هایش را می گیرد.

تنها آرزوی پدر که تا اینجا با فروش همه پس انداز و اندوخته های زندگی توانست شاهد قهرمانی و خوشحالی فرزندش باشد ، ادامه یافتن راهی است که حدود شش سال پیش ، آن هم اتفاقی برای فرزند خردسالش گشوده شد ، راهی که او می گوید خدا جلوی پایش گذاشت تا دخترش خوشبخت شود.

ˈ حدود شش سال پیش که مطهره تنها حدود چهار سال داشت برای گرفتن دفترچه درمانی اش به تامین اجتماعی قائمشهر می رفتم که چشمم به تابلوی باشگاه شطرنج افتاد و بدون این که از قبل در باره اش فکری کرده باشم ، تصمیم گرفتم مطهره را در آن باشگاه نام نویسی کنم و حالا هر بار که دخترم مقام می آورد ، یقینم بیشتر می شود که این راه و فکر را خدا برای خوشبختی مطهره سرراهم قرار دادˈ.

ذهن مهدی اسدی همانند یک دوربین عکاسی صحنه هایی بیاد ماندنی از دوران شش ساله بازی و مسابقات شطرنج دخترش را ثبت کرد و به همین خاطر هر صحنه ای را با اندکی تمرکز و لبخند همیشگی به یاد می آورد و نقل می کند ، درست مانند ورق زدن صفحه آلبوم عکس های قدیمی .

ˈمطهره دختری جسور و در عین حال علاقه مند به شطرنج است. ماه ها و سال های اول وقتی می خواست بازی کند چه به صورت تمرینی و چه در مسابقات روی زانوهای مادرش می نشست تا بتواند صفحه و مهره های شطرنج را ببیندˈ.

مهدی اسدی صفحه دیگری از آلبوم خاطراتش از بازی های مطهره را ورق می زند و این بار واقعا به جای لبخند زدن ، می خندد و می گوید : مطهره آن قدر به این ورزش علاقه مند شد که احساس می کرد نباید شکست بخورد به همین خاطر وقتی در نخستین مسابقه اش که کمتر از پنج سال داشت ، حریفش هشت ساله با زدن وزیرش او را شکست داد ، از شدت ناراحتی مهره را محکم به سر حریف کوبید و با قهر محل مسابقه را ترک کردˈ.

مطهره اسدی در سال های گذشته بارها و بارها در میدان های مختلف با شکست حریفانش به مقام قهرمانی دست یافت و در بسیاری از این رقابت ها که در خارج از ایران برگزار شد ، پرچم جمهوری اسلامی به خاطر افتخار آفرینی این کودک 10 ساله به اهتزار درآمد.

نتایج این مسابقات اما برای مطهره مانند قهرمانان دیگر رشته های ورزشی نبوده است ، نه از هدیه خودرو خبری بود و نه از استقبال هنگام بازگشت و نه حتی اهدای چند سکه ناقابل برای قدردانی از کودکی که بارها به افتخار تمرکز و چالاکیش پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی در میادین جهانی به اهتزار درآمد.

مهدی اسدی در باره کسب مقام قهرمانی توسط دخترش می گوید : وقتی مطهره پیاپی موفقیت و مدال های جهانی و آسیایی کسب می کرد و پرچم ایران را در خاک کشورهای دیگر به اهتزاز در می آورد ، من زیر بار قرض و بدهی ها کمر خم می کردمˈ.

وی اضافه می کند : وقتی زمین کشاورزیم را فروختم تا مطهره بتواند موفقیت هایش را کامل کند ، مجبور شدم به شغل خرید ضایعات روی بیاوریم و این شغل هم درآمد ثابت ندارد تا بتوانم برنامه ریزی کنم برای این که یک روز اصلا درآمدی ندارم و روز دیگر 10هزار تومان یا بیشتر درآمد کسب می کنم.

هزینه ادامه راه برای خانواده مطهره سنگین تر از آن است که بتوانند تحمل کنند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند تا مشکلشان را با ایرنا در میان بگذارند.

مهدی اسدی می گوید : ماهانه 10 میلیون ریال هزینه مربی برای آموزش مطهره پرداخت می کنم و علاوه بر این باید به خورد و خوراکش هم توجه ویژه کنم و در کنار آن هزینه های رفتن به مسابقات و برگشتن هم هست.

مطهره جمعه گذشته به همراه مادرش در مسابقات ریتینگ شطرنج در تهران شرکت کرد که به گفته پدرش قرار بود با رایزنی ها صورت گرفته در فرصت میان دو مسابقه به مدت دو ساعت در هتل محل برگزاری مسابقه استراحت کنند ولی مسوولان هتل اجازه این کار را ندادند و آنان مجبور شدند به پارک لاله پناه ببرند.

اسدی که دل پری از نامهربانی های مسوولان ذیربط دارد ، می گوید : هرچقدر مسوولان نسبت به ورزشکاران کوتاهی می کنند ، ولی مردم ورزش دوست قدردان هستند ، همان گونه که در مسابقات اخیر والدین یکی از ورزشکاران وقتی متوجه شد مطهره و مادرش برای استراحت به پارک لاله پناه بردند ، آنان را با اصرار به منزلش برد و پذیرایی کرد تا دخترم بتواند با خیال آسوده به مسابقه بعدی برسد.

وی افزود : با گذشت سه سال از کسب عنوان قهرمانی جهان توسط مطهره ، برگزاری مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران تنها در حد وعده باقی مانده است و ما منتظریم تا مسوولان به وعده اشان عمل کرده و با دریافت جایزه ای که قولش را دادند ، بخشی از هزینه های صرف شده را جبران کنیم.

اسدی گفت : آن زمان که فرزندم پا به این عرصه گذاشت هیچگاه تصور نمی کردم که مجبور شوم همه اندوخته ها و داشته های زندگیم را بفروشم تا فرزندم برای کشور افتحار آفرینی کند.

ˈ صغری محمدی ˈ مادر مطهره هم که در همه مسابقات همراه و یاور دخترش است ، از علاقه وصف ناپذیر مطهره به شطرنج می گوید و این که همین علاقه سبب شده است تا با همه مشکلات و تنگناها او را همراهی کنند.

او می گوید : زمانی که پدرش به خاطر ناتوانی در تامین هزینه اعزام به مسابقات از مطهره می خواهد فکر شطرنج را از سرش خارج کند ، به گریه می افتد وی می گوید حاضر است از درس و مدرسه اش برند ولی از شطرنج دست نکشد.

مادر مطهره تامین هزینه 10 تا 20 میلیونی ریالی حضور در مسابقات کشوری را خارج از توان همسرش می داند و اضافه می کند : اینقدر برای تامین این هزینه ها از بستگان و آشنایان پول قرض کردیم که دیگر شرمنده همه شدیم .

وی ادامه می دهد : برای تامین هزینه های مطهره شش بار تسهیلات 70 میلیون ریالی دریافت کردیم که الان برای پرداخت آنها درمانده شده ایم.

محمدی در حالی که به چشمان فرزند دلبندش نگاه می کند ، می گوید : زندگی من فقط شطرنج مطهره نیست و تا حالا تمام اندوخته سال ها زندگیمون را پرداخت کردیم.

وی اضافه می کند : برای موفقیت مطهره در مسابقات چهار سال قبل نذر کردم و حالا با قهرمان شدن فرزندم و برآورده شدن نذرم ، پولی برای ادای آن که رفتن به پابوس امام رضا (ع) است ، ندارم.

مطهره نیز مانند بسیاری از قهرمانان نخبه کشور تاکنون پیشنهادهای مختلفی از کشورهای دیگر دریافت کرده است ولی خانواده اش می گویند که او آن قدر عاشق کشورش است که حاضر نیست برای کشورهای دیگر کسب مقام کند.

مادر مطهره در این باره می گوید : وقتی بی توجهی مسوولان را حتی در حد تامین کردن مکانی برای استراحت فرزندم جهت دو ساعت استراحت می بینم ، نمی دانم چه بگویم.

رییس هیات شطرنج قائمشهر نیز معتقد است تامین هزینه میلیونی حضور در مسابقات برای خانواده مطهره اسدی غیر قابل تامین است.

ˈ محمد باقر جوادی ˈ در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : تلاش خانواده هایی همچون خانواده مطهره اسدی مثال زدنی است و با وجود تحمل سختی و مرارت های بسیار ، هزینه ها را تامین می کنند.

وی با اشاره به در پیش بودن مسابقات آسیایی شطرنج که قرار است در کشور ازبکستان برگزار شود ، افزود : مطهره گزینه مطرح قهرمانی در این رقابت ها است و به طور قطع این خانواده اش بودند که با هزینه تمامی دارایی هایشان ، مطهره را به این مرحله رساندند.

جوادی گفت : مطهره همچنین 26 شهریور ماه امسال به عنوان نماینده ایران باید در مسابقات جهانی شطرنج در کشور آفریقای جنوبی شرکت کند.

رییس هیات شطرنج قائمشهر از این شهرستان به عنوان قطب شطرنج کشور نام برد و اظهار داشت : در سال های اخیر ورزشکاران نوپا طلایی زیادی در این شهرستان رشد پیدا کرده اند ولی متاسفانه هیات های ورزشی بدون داشتن ردیف اعتباری و تنها به صورت خودگردان فعالیت می کنند و نمی توانند کمک کار آنان باشند.

وی افزود : تنها کمک فدراسیون به ورزشکاران در قبال حضور و شرکت آنان در مسابقات آسیایی و جهانی ، پرداخت هزینه سفر است ، در حالی که حضور شطرنجبازان در مسابقات کشوری ریتینگ برای کسب رتبه و درجه بیشتر نیازمند توجه است.

رییس هیات شطرنج قائمشهر با اشاره به فعالیت 900 شطرنج باز در شش باشگاه این شهرستان گفت : علاوه بر مطهره اسدی ، ˈآرین غلامیˈ ، ˈ محمدرضا اصغرزادهˈ ، ˈ علی ولیزادهˈ ، ˈ ماهان صابریˈ ، ˈ آناهیتا غلامیˈ، ˈ فاطیما خدادادیˈ ، ˈ فاطره باباییˈ ، ˈ کیمیا مجیدیˈ وˈ مهدی غلامیˈ هم مدال آوران مطرح کشور از قائمشهر هستند.

وی تاکید کرد : فدراسیون شطرنج با اعمال حمایت های بیشتر به این ورزشکاران ملی می تواند زمینه رشد و تعالی هرچه بیشتر آنان را فراهم کند.ک/4

گزارش از فاطمه قنبری قادیکلایی

7329 /1654

انتهای پیام /*