نماینده سازمان ملل متحد در ایران:

تلاش داریم در همکاری نزدیک با دولت ایران مشکلات زیست محیطی را حل کنیم

تهران بزرگ - ایرنا - نماینده سازمان ملل متحد در ایران با بیان اینکه ایران با آینده ای خشک تر و گرم تر روبه رو است، گفت: ما در همکاری نزدیک با دولت ایران تلاش داریم، مشکلات زیست محیطی را حل کنیم.

کد خبر: 81195268 | تاریخ خبر: 20/03/1393 - 12:15

به گزارش خبرنگار ایرنا، گری لوییس روز سه شنبه در نخستین همایش ˈتغییر اقلیم و راهی به سوی آینده پایدارˈ که با حضور نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، اساتید دانشگاه و جمعیت حامیان زمین در سالن همایش های وزارت نیرو در حال برگزاری است، اظهار کرد: ایران هم مانند بسیاری از کشورها، رویکرد توسعه مدار را در پیش گرفته که در این میان از منابع طبیعی غیرقابل جایگزین بیش از اندازه استفاده کرده است.

لوییس با بیان اینکه ایران در بخش انرژی های تجدیدپذیر، سرمایه گذاری نکرده، افزود: طی پنج سال اخیر اقامت خود در ایران، طبق بررسی هایی که انجام دادم، ایران با پنج چالش زیست محیطی مواجه است.

هماهنگ کننده ارشد سازمان ملل در ایران مساله آب، جنگل زدایی، بیابان زایی، آلودگی آب و هوا را از جمله این چالش ها برشمرد و گفت: این که ایران جایگاه هفتم را در انتشار گازهای گلخانه ای دارد و همچنین توفان های شن و گرد و غبار که اخیرا هم چند مورد آن را شاهد بودیم، همگی از این پنج چالش زیست محیطی به شمار می آید.

لوییس ادامه داد: توفان های گرد و غبار را می توان با پوشش ها و اقدامات مشترک از طریق همراهی همسایگان غربی حل کنیم.

وی با اشاره به از میان رفتن تنوع زیستی از جمله گونه های جانوری و زیستی خاطرنشان کرد: ما می توانیم در مورد چالش های مطرح شده، گفت و گو کرده و راه حل های نهایی را پیدا کنیم چرا که چالش های زیست محیطی در ایران نگران کننده است.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران با بیان اینکه فعالیت های انسانی و بشری مهمترین عامل تغییرات اقلیمی است، بیان داشت: ما نمی توانیم طبیعت را ملامت و سرزنش کنیم و با توجه به آنکه در سراسر دنیا با این مشکل مواجه هستیم، بنابراین باید ضمن تطبیق خود را با شرایط ، اثرات تخریب محیط زیست را به حداقل برسانیم.

وی به وضعیت دریاچه ارومیه و هامون اشاره و خاطر نشان کرد: آنچه اهمیت دارد این است که شهروندان را نسبت به وضعیت محیط زیست آگاه کنیم.

گری لوئیس به وضعیت نامناسب گشت رود در مشهد اشاره و با بیان اینکه باید نگران افزایش نمک در آب های کشاورزی باشیم، افزود: متاسفانه آینده منابع آبی ایران مشخص نیست.

وی در ادامه با نمایش اسلایدهایی به پیش بینی وضعیت ایران از نظر خشکسالی پرداخت و گفت: بیشترین افزایش دمای هوا را در سه دهه اخیر در کرمان، یزد، آذربایجان شرقی و غربی و همچنین غرب کشور شاهد هستیم.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته جمعیت ایران در سال 2025 به 90میلیون نفر خواهد رسید، افزود: با توجه به این افزایش جمعیت ما به 30 میلیارد متر مکعب آب نیاز خواهیم داشت.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای ساده، تجهیز و به جهش در آوردن مشارکت های مردمی برای مدیریت منابع آب کشور است.

گری لوئیس پرداخت منصفانه و عاقلانه بهای آب را یکی از راهکارهای مقابله با بحران آب برشمرد و افزود: درکنار استفاده بهینه از منابع آبی، افزایش حفاظت از منابع و ذخایر آبی نیز یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از مشکلات کمبود آب است.

وی در ادامه به سخنان رییس جمهوری مبنی بر اینکه مساله دریاچه ارومیه با هیچ تهدید دیگری قابل مقایسه نیست، گفت: با توجه به گفت وگوهای دکتر روحانی با رییس جمهور افغانستان و همچنین همکاری نزدیک معاون رییس جمهوری با سازمان ملل، امیدواریم مشکلات زیست محیطی از جمله مشکلات منابع آبی حل شود.

گری لوئیس اضافه کرد: باید تلاش کنیم با همکاری همسایگان غربی خود از جمله عراق به بررسی توفان و گرد و غبار بپردازیم.

وی به ضرورت همکاری ایران و افغانستان در خصوص هریرود وهیرمند اشاره و تصریح کرد: باید با ترویج و گفت وگو، شهروندان را متوجه مسایل محیط زیست کنیم تا در آینده نسل های بعدی راهکارهای مشخص تری برای حفاظت از محیط زیست ارائه کنند.

تهرام/1393/7245/ 699/6991/

انتهای پیام /*