خانه شیخ فضل الله نوری روزهای پایانی خود را سپری می کند

تهران بزرگ - ایرنا - خانه شیخ فضل الله نوری، نماینده مشروطه مشروعه واقع در محله سنگلج تهران در حال ریزش و تخریب است.

کد خبر: 81192990 | تاریخ خبر: 18/03/1393 - 17:10

به گزارش خبرنگار ایرنا، شیخ فضل الله نوری مجتهد و یکی از رهبران قیام تنباکو در تهران و از مدعیان مشروطه مشروعه و معتقد به انحراف فرهنگی مشروطه، سوم دی ماه 1222 در روستای لاشک در منطقه نور و کجور، استان مازندران متولد شد.

خانه شیخ فضل الله نوری در محله سنگلج تهران، خیابان بهشت، خیابان شیخ فضل الله نوری، در کنار حوزه و مسجد میرزا یونس خان قرار دارد و شیخ فضل الله نوری امام جماعت این مسجد بود که بعدها به نام مسجد شیخ فضل الله نوری مشهور شد.

شهرام شهریار یکی از دوستداران میراث فرهنگی درباره تاریخچه این خانه به خبرنگار ایرنا گفت: شیخ فضل الله نوری در کنار همین خانه ترور شد و احمد کسروی از واقعه ترور شیخ فضل الله نوری که روز 19 دی ماه 1287 اتفاق افتاد چنین یاد می کند که جمعه شب بود و شیخ از دیدن کسی به خانه برمی گشت که هنگام پیاده شدن از درشکه توسط شخصی که بعد معلوم شد کریم دواتگر است به وسیله ششلولی هدف قرار گرفت.

شهریار افزود: کسروی می گوید که در این واقعه، گلوله ها به همراهان شیخ اصابت کرد و شیخ مجروح شد اما جان سالم به در برد، کریم که خود را گرفتار اطرافیان دید، زیر گلوی خود گلوله ای شلیک کرد که از گونه اش بیرون پرید، مجروحان را به خانه شیخ بردند و به مداوایشان پرداختند. کریم نیز مانند بقیه مجروحان بهبود یافت و به جرم این اقدام به زندان افتاد.

این دوستدار میراث فرهنگی ادامه داد: تاکنون خانه شیخ فضل الله نوری در فهرست آثار ملی ثبت نشده و به علت مخروبه بودن امکان بازدید از این خانه برای عموم فراهم نیست.

شهریار با اعلام اینکه خانه شیخ فضل الله نوری ویران شده، اظهار کرد: کوچه و دیوار خانه ای که شیخ فضل الله نوری رهبر مشروعه خواهان در جنبش مشروطه ایران در آن ترور شد، در حال ریزش است.

وی افزود:درب های خانه شیخ فضل الله نوری گِل گرفته شده و این خانه که 18 ماه مدفن شیخ بود، درحال تخریب است.

همچنین شهریار در پایگاه سفرنویس خود درباره تجمع مشروطه خواهان در مقابل خانه شیخ فضل الله نوری چنین آورده است که در کتاب سر دار به قلم تندر کیا آمده؛ پس از توصیه آیت الله طباطبایی و آیت الله بهبهانی و عدم قبول شیخ فضل الله نوری از قیام مشروطه خواهان، مردم در مسجد میرزا یونس خان حضور پیدا کردند، شیخ فضل الله نیز که تا این هنگام به دلیل شک و تردید در اصالت نهضت و اسلامی بودن قیام از همراهی خودداری کرده بود. با طرفداران خود و عده زیادی از مردم محله سنگلج به مسجد آمدند.

در ادامه آمده؛ در این زمان بود که رفت آمد به خانه شیخ فضل الله نوری پس از محاصره تهران توسط مشروطه خواهان آغاز شد و در اسناد مختلف، درباره عدم نصب پرچم هلند بر خانه شیخ فضل الله نوری چنین نقل شده است؛ سعدالدوله به خانه شیخ آمد و پیشنهاد داد که اجازه بدهید پرچم هلند را که کشور بی طرفی است بر بام خانه نصب کنیم تا در امان باشید، شیخ با تبسمی استهزا گونه گفتند که باید پرچم ما را روی سفارتخانه بیگانه نصب کنند و چطور ممکن است که صاحب شریعت به من که از مبلغین احکام هستم اجازه فرماید، پناهنده به خارج از شریعت شوم.

خانه شیخ فضل الله نوری پس از فتح تهران، توسط 80 نفر از نیروهای یپرم خان مشروطه خواه محاصره شد، مشهدی نادعلی پیشکار شیخ فضل الله نوری در این باره گفته که عصر بود که یک مرتبه دیدیم عده زیادی مجاهد، خانه را محاصره کردند و مانند مور و ملخ از دیوارها بالا رفتند و پشت بام ها را اشغال کردند.

این دوستدار میراث فرهنگی از قول نادعلی می گوید که آقا در کتابخانه بود؛ حال نداشت؛ وقتی که صدای گرپ گرپ را شنید، آمد بیرون، دو دستش را دو طرف در تکیه داد و فرمود: «باز چه خبره؟!» در این وقت رئیس مجاهدین جلو آمد و گفت: آقا بفرمایید با هم برویم. آقا به در و بام نگاهی کرد و فرمود: «این همه تفنگچی برای گرفتن من یک نفر!؟» رئیس مجاهدها جواب داد: «آخر حضرت آقا! ما شنیده بودیم شما سیلاخوری دارید» (کلمه سیلاخوری را با مسخره کشیدن، طول و تفصیلش داد.) آقا فرمود: «می بینید که ندارم!»

در ادامه نادعلی، می گوید که در میان شیون و زاری و ناله اهل خانه، یپرم خان ارمنی دست شیخ را گرفته، کشان کشان بیرون آورد و درون درشکه انداخت و فرمان حرکت داد.

سواران مجاهد دور درشکه را گرفته و یکسره شیخ را به اداره نظمیه در میدان توپخانه بردند و در ضلع شرقی عمارت نظمیه زندانی کردند.

بعد ازظهر سیزده رجب، شیخ را برای محاکمه به عمارت گلستان بردند و در تالار آن، شیخ ابراهیم زنجانی شروع به محاکمه کرد و 9مرداد 1288، شیخ فضل الله نوری را در میدان توپخانه اعدام کردند.

این دوستدار میراث فرهنگی در ادامه این مطلب اظهار کرده که بعد از مدتی جسد شیخ فضل الله را تحویل خانواده وی دادند، خانواده شیخ فضل الله نوری مراسم غسل و کفن را در خانه انجام دادند و در قبرستان صورت قبری برای او درست کردند اما پیکر شیخ شهید را در خانه در یک اتاق کوچک دفن کردند و آن اتاق را در خانه تیغه کردند و برای اینکه کسی متوجه ماجرا نشود، مراسمی ظاهری گرفتند.

شهریار بیان می کند که مردم به تدریج متوجه شدند که جنازه شیخ فضل الله نوری شهید در خانه او است، لذا از صبح تا شب می ‏آمدند پشت دیوار خانه فاتحه می ‏خواندند و می ‏رفتند و این جریان که به گوش بدخواهان و مأموران رسید که این چه وضعی است؟ امامزاده درست کرده‏ اند؟ از این جهت تصمیم گرفتند که پیکر شیخ شهید را به قم انتقال بدهند پس از 18 ماه قبر را شکافتند و سپس پیکر شیخ فضل اللّه نوری را در صحن بزرگ حضرت معصومه(س) به خاک سپردند.

حال خانه شیخ فضل الله نوری در محله سنگلج تهران که بیش از یکصد سال شاهد اتفاقات و حوادث دوران مشروطه و اتفاقات مختلف تاریخی بوده، در حال تخریب است و امیدواریم مسوولان برای حفظ این خانه که روزگار مشروطه را روایت می کند و مامن نماینده مشروطه مشروعه بوده، گامی اساسی بردارند.

گزارش از : معصومه جوان معبودی

تهرام/7245/564

انتهای پیام /*