عفت مرعشی: اندیشه های امام (ره) هیچگاه کهنه نمی شود

تهران - ایرنا - «عفت مرعشی» همسر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: به دلیل روحیه و شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره)، اندیشه های ایشان هیچگاه کهنه نمی شود و جوانان در هر دوره ای می توانند از آن بهره مند شوند.

کد خبر: 81187716 | تاریخ خبر: 13/03/1393 - 13:2

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، صبح امروز سه شنبه جمعی از بانوان در دیداری صمیمانه با بیت حضرت امام خمینی(ره) به بیان دیدگاه های خود در مورد مسائل مربوط به زنان و خانواده پرداختند.

در این مراسم عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی، فاطمه طباطبایی همسر احمد خمینی، ندا بجنوردی همسر سید حسن خمینی، خانم اعرابی نوه امام خمینی(ره)، شهیندخت مولاوردی، نرگس آبیار کارگردان فیلم شیار 143، شهربانو امانی عضو حزب کارگزاران، پروانه مافی رییس کمیته زنان ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، خدیجه سفیری عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا و همسران شهید مجید شهریاری و مسعود علی محمدی حضور داشتند.

پروانه مافی در این مراسم با بیان اینکه امام خمینی (ره) احیاگر تفکر دینی در مورد زنان بود، یادآور شد: امام خمینی با نگاه و مسائل متحجرانه در امور زنان مخالف بود. ایشان زنان را رهبران جامعه می دانستند و نگاه امام ظرفیت و سرمایه اجتماعی برای زنان را فراهم می کرد.

رییس کمیته زنان ستاد بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ادامه داد: نگاه امام باعث حضور موثر و تاثیرگذار در زنان اجتماع شد. این نگاه معادل نگاه انبیا است. امام انسانی کمال خواه بود و به همین جهت ایشان وظیفه سنگین تربیت نسل و تعهد در اداره مملکت را دو بال پرواز برای تکامل زن می دانست. در قرائت ایشان در رسیدن به کمال تفاوتی بین زن و مرد نیست.

در ادامه این دیدار، خدیجه سفیری عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) گفت: انقلاب اسلامی و ایده های امام راحل، فصل جدیدی را شروع کرده ولی متاسفانه هنوز تمام ایده ها و آرمان های امام (ره) تحقق نیافته است البته مسیر روبه جلو بوده و حرکت زنان جامعه ما نیز بر گرفته از نگاه امام راحل است که آنان را به سوی دانشگاه ها و تحصیلات عالیه سوق داد.

سفیری یادآور شد: زنان به امام (ره) پاسخ دادند که اگر ما را به کار نمی گیرید ما برای اهداف انقلاب اسلامی با تحصیلاتمان حاضریم حضور پیدا کنیم.

این استاد دانشگاه گفت: در همین زمان بود که رشته مطالعات زنان به عنوان یک رشته دانشگاهی به وجود آ مد اما چند سال بعد مخالفت هایی با حوزه زنان شروع شد. این مخالفت ها تاحدی پیش رفت که ما فکر می کردیم که حوزه زنان در کشور تعطیل شده است.

وی به دهه چهارم انقلاب اشاره کرد و افزود: در دهه چهارم انقلاب، امروز شاهد حضور زنان در شاخه های زیادی هستیم و همچنین در عرصه های مدیریتی زنان توانسته اند حضور کارآمدی داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا بر توانایی زنان در نقش آفرینی حوزه خانواده و اجتماع اشاره کرد و گفت: نقش زن در خانواده مهم است اما نافی حضور او در عرصه اجتماعی نمی شود. زنان می گویند می توانند همزمان هم در خانه و هم در اجتماع حضور داشته باشند. این نیروهای بالقوه می توانند در جامعه کمک بسیار مهمی باشند.

سفیری با بیان پیشنهادی یادآور شد: در مدیریت سیاسی و مدیریت اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی از زنان فرهیخته موثرتر استفاده شود. جامعه زنان توان بالقوه ای دارد که می تواند به پیشرفت جامعه کمک کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: اینکه خانواده ها دچار مشکل شده اند دلیلش حضور بیرونی زن از خانه نیست اگر زنان را باز به خانه بازگردانید این مشکلات حل نمی شود چرا که پایه های فرهنگی و ابعاد اجتماعی دارد.

سیام**1058**1572

انتهای پیام /*