افشای یک پنهان کاری درباره بنزین تولید داخل

بنزین پتروشیمی با ایرانی ها چه کرد؟

تهران - ایرنا - با اوج گرفتن مباحث مربوط به اکتان افزای تولیدی پتروشیمی و دفاع مسعود میرکاظمی، ماجرای آلودگی بنزین وارد مرحله جدیدی شده است.

کد خبر: 81184520 | تاریخ خبر: 11/03/1393 - 12:39

در این میان با استناد به اخبار رسمی وزارت نفت در دوران میرکاظمی، می توان به اطلاعات جدیدی از ترکیب ماده دیگری به جز «ریفورمیت» با بنزین معمولی دست یافت.

این ماده سرطان زا و خطرناک که حاوی 50 درصد بنزن است، به دلیل درصد بالای بنزن، خواص سرطان زایی مستقیم دارد و بر سیستم عصبی، پوست، چشم و سیستم تنفسی اثرات منفی فراوان دارد که در دوران میرکاظمی به بنزین معمولی افزوده شد و نام آن «بنزین پیرولیز» است.**بنزین پیرولیز چیست؟

بنزین پیرولیز یک محصول جانبی حاوی حدود 50 درصد بنزن است و برای تولید محصولات پتروشیمی دیگر به کار می رود. این ماده به دلیل درصد بالای بنزن، خواص سرطان زایی مستقیم دارد و بر سیستم عصبی، پوست، چشم و سیستم تنفسی اثرات منفی فراوان دارد. در دوران تحریم، این ماده علاوه بر ریفورمیت معروف، با بنزین معمولی مخلوط شده است.

بنابر اعلام شرکت پتروشیمی، این ماده مخلوطی از چند آروماتیک است که فراریت نسبتا بالایی دارند لذا سریعاً تفکیک شده وارد هوا می شوند.**ماجرایی که میرکاظمی از کنار آن می گذرد!

در دوران تحریم، علاوه بر ریفورمیت و MTBE این ماده نیز به بنزین معمولی افزوده شده است که در اظهارات جدید میرکاظمی و خبرگزاری های فارس و تسنیم، اشاره ای به آن دیده نمی شود.

این درحالی است که بنابراعلام مدیران وقت پتروشیمی، بنزین پیرولیز با بنزین معمولی مخلوط می شد.

علیرضا ضیغمی، مدیرعامل وقت شرکت ملی پالایش و پخش، خبر شماره 157630 شانا، مورخ 26 شهریور 1389: «بنزین پیرولیز و ریفرمیت یکی از فرآورده های تولیدی مجتمع های پتروشیمی و نفتای سبک نیز از فرآورده های تولیدی پالایشگاه های کشور است که پیش از این به خارج از کشور صادر می شد، ولی با توجه به نیاز داخل هم اکنون از این فرآورده ها برای تولید بنزین مورد نیاز داخل استفاده می شود.»

سیداسماعیل موسوی مدیرعامل وقت پتروشیمی جم، خبر شماره 158526 شانا، مورخ 5 مهر 1389: «بنزین پیرولیز تولیدی پتروشیمی جم به عنوان یکی از محصولات فرعی واحد الفین از ابتدای راه اندازی این مجتمع تولید می شد، ولی به دلیل عدم نیاز داخلی آن را صادر می کردیم. از هنگام اجرای طرح تولید ضربتی بنزین در مجتمع های پتروشیمی تاکنون، این محصول برای اختلاط با بنزین معمولی در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران قرار گرفته است. »

رضا امیری مدیرعامل وقت شرکت پتروشیمی بندرامام در خبر شماره 160080 شانا، مورخ 4 آبان 1389 از تولید 19 هزار و 458 تن بنزین پیرولیز و 107 هزار و 334 تن بنزین (ریفورمیت) در ماه های مرداد، شهریور و مهر امسال در این شرکت خبر داد و افزود: «بنزین تولیدی برای مصرف مستقیم به عنوان بنزین سوپر در جایگاه عرضه های سوخت به کار نمی رود، بلکه نقش اصلی آن به دلیل درجه بهسوزی بالا تنها در جهت افزایش اکتان محصولات تولیدی پالایشگاه و نیازمند اختلاط با مواد افزاینده دیگر است».**تقدیر احمدی نژاد از مدیران مربوطه

یک شاهد دیگر بر توزیع بنزین پیرولیز در دوران تحریم، تقدیر احمدی نژاد از مسئولان مربوطه است! نوشته حاضر درصدد زیر سوال بردن زحمات مدیران پتروشیمی در شرایط سخت تحریم نیست و شاید اگر تلاش متخصصان صنعت نفت نبود، کشور در دوران تحریم با بحران شدیدتر سوخت مواجه می شد. در واقع آن کسانی که باید پاسخگو باشند نخست، بانیان تحریم و دوم، مدیران ارشدی هستند که این تصمیم را گرفتند.

اما صرفاً جهت اثبات ادعای مخلوط کردن بنزین پیرولیز با بنزین معمولی، به نقل از خبر شماره 159548 خبرگزاری شانا، اسامی برخی مدیران و دلیل تقدیر از آنها ذکر می شود: عبدالحسین بیات: (معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل)، مدیر و هماهنگ کننده طرح تولید بنزین در شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشکیل جلسات و پیگیری شبانه روزی و نظارت لازم در کلیه مجتمع های تولید بنزین، تصمیمات به موقع به منظور رفع هر گونه کمبود و تنگنای تولید در مجتمع های پتروشیمی با تامین منابع مالی و تامین قطعات و مواد شیمیایی با هدف تداوم تولید ریفرمیت، بنزین پیرولیز و MTBE. رضا امیری: مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی بندر امام به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدی کشور، همکاری فعال برای تولید MTBE و بنزین پیرولیز و هماهنگی با مجتمع های تولیدی برای نقل و انتقال محصولات از مجتمع های تولیدکننده بنزین. حسن بیگی: (مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم)، مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم به عنوان بزرگ ترین واحد تولید کننده الفین جهان با تولید بنزین پیرولیز و هماهنگ کننده جهت دریافت خوراک و محصول از پتروشیمی نوری در امر تولید بنزین پیرولیز و هماهنگی در امر بارگیری کشتی های بنزین پیرولیز. عادل نژادسلیم: مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی امیرکبیر به عنوان تولید کننده بخشی از بنزین پیرولیز در طرح ضربتی تولید بنزین کشور. احمد محمدی بوساری: مدیرعامل شرکت پتروشیمی اراک به عنوان تولیدکننده بخشی از بنزین پیرولیز و هماهنگی مناسب برای ارسال این محصول به پالایشگاه های شازند و اصفهان در تمام مدت طرح ضربتی تولید بنزین.

**سوالی که حامیان بنزین آلوده باید به آن پاسخ دهند

با اثبات آلودگی اکتان افزای پتروشیمی (که معمولاً ریفورمیت را اصلی ترین آنها می دانند و نامی از «بنزین پیرولیز» نمی برند)، رسانه های فارس، تسنیم، کیهان و از این دست حملات خبری خود را متوجه زنگنه و تیم او کرده اند، تنها به گناه توزیع بنزین پاک! میرکاظمی نیز که در دوران خود ماجرای بنزین پتروشیمی را کلید زد، به مدعی دیگری تبدیل شده است. سوال اینجاست که آیا آمیختن ماده سرطان زای «بنزین پیرولیز» با بنزین معمولی، از دید این افراد قابل دفاع است؟ اگر نیست چرا هیچ نامی از آن برده نمی شود؟

منبع: آرمان

اول**

انتهای پیام /*