تندیس استاد فقید ایرج افشار رونمایی شد

تهران- ایرنا- تندیس استاد فقید ایرج افشاریزدی با حضور سیدمحمدکاظم موسوی بجنوردی و حجت الاسلام مصطفی محقق داماد درمرکز دائرالمعارف بزرگ اسلامی رونمایی شد.

کد خبر: 81167968 | تاریخ خبر: 28/02/1393 - 14:49

به گزارش خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا، تندیس استاد ایرج افشار یزدی به پاس قدردانی و قدرشناسی از زحمات ایران شناس و کتابشناس برجسته ایران به همت دائره المعارف بزرگ اسلامی ساخته شده است.

در مراسم رونمایی از این تندیس، احمد اقتداری(نویسنده و پژوهشگر تاریخ)، کامران فانی (مترجم و نسخه پژوه ایرانی)، سید صادق سجادی (معاون پژوهشی این مرکز) به همراه جمعی از دانشمندان، پژوهشگران و دانش پژوهان و تنی چند از دوستان قدیمی استاد ایرج افشار برگزار شد.

در این مراسم همچنین پیام استاد منوچهر ستوده به صورت تلفنی توسط خود وی قرائت شد و در ادامه گزارشی از کارهای آماده چاپ مرحوم ایرج افشار توسط مدیر روابط عمومی مرکز بزرگ دائره المعارف بزرگ اسلامی به حاضران ارائه شد.

تندیس استاد ایرج افشار به دست محمد قاسمی زاده، نقاش و مجسمه ساز بزرگ ایرانی ساخته شده است.

وی پیش از این نیز تندیس های دیگری را برای مرکز بزرگ دایره المعارف اسلامی ساخته بود.* درباره ایرج افشار

ایرج افشار در 16 مهر 1304 در تهران متولد و در 18 اسفند 1389 دارفانی را وداع گفت. وی پژوهشگر، ایران شناس و کتاب شناس ایرانی بود و تحقیقات ارزشمندی درباره ایران شناسی و کتاب شناسی انجام داد که این تحقیقات در نشریات معتبر ایرانی و خارجی منتشر شده است.

مجموعه مقالاتی که ایرج افشار در مجلات و یادنامه ها به چاپ رسانده است، در حدود دو هزار مقاله است. وی با تصحیح، گردآوری و نگارش حدود 350 کتاب و چند صد مقاله بیشترین نقش را در رشد فرهنگ، ادب و تاریخ ایران بر عهده داشت. این کمیت شاید در میان معاصران بی نظیر باشد.

او در نزد اهل علم و فرهنگ دنیا با عنوان کتابشناس، ایران شناس و یزد شناس شهره است. وی با تصحیح و چاپ کتاب های خطی، تاریخی و جغرافیایی یزد، بزرگترین گام ها را در راه شناخت تاریخ استان یزد برای مردم ایران و جهان برداشت که اگر این همت والای او نبود هیچ کس از تاریخ کهن یزد از آغاز تا عصر قاجار آگاه نمی شد.

پژوهش های ایران شناسی، دفتر تاریخ، ریاض الفردوس خانی، فرهنگ ایران زمین (در 30 جلد )، نامه های تهران شامل 154 نامه از رجال دوران به سید حسن تقی زاده،کتابشناسی فردوسی و شاهنامه، گلگشت در وطن سفر نامه و زندگی طوفانی؛ خاطرات سید حسن تقی زاده برخی از آثار وی را تشکیل می دهند.

فراهنگ(3)** 1355**1588

انتهای پیام /*