حیوانات باغ وحش بابلسر به حکم دادسرا در اختیار سازمان محیط زیست قرار می گیرند

تهران-ایرنا-رییس اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت:بر اساس قرار صادر شده از دادسرای بابلسر، حیوانات باغ وحش بابلسر تا رسیدگی به وضعیت آن در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرند.

کد خبر: 81150253 | تاریخ خبر: 14/02/1393 - 13:56

به گزارش ایرنا،در چند روز گذشته تصاویری از یک باغ وحش خصوصی در بابلسر منتشر شد که نشان می داد برخی از حیوانات این باغ وحش از جمله یک قلاده خرس که به یک میله زنجیر شده بود در وضعیت اسفباری به سر می برند.

امیر حسین داداشی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت:باغ وحش بابلسر با مساحتی حدود 2 هزار و 900 متر مربع حیواناتی مانند شیر، گوزن زرد ایرانی ، گوزن اروپایی دو رگه، گرگ، گربه وحشی، خرس، گراز، گربه چین چیلا، قو، قوی گنگ، قوی فریاد کش، غاز کانادایی، غاز تاجدار، فلامینگو، انواع قرقاول و طاووس را در خود جای داده است.

وی افزود: این حیوانات در وضعیت بسیاربدی به سر می برند و بارها اداره کل استان مازندران نسبت به شرایط نامناسب این باغ وحش هشدار داد و خواستار تعطیلی یا جابجایی آن شد حتی درخواست اینکه به باغ پرندگان تبدیل شود را نیز بارها اعلام کرد اما تاکنون به نتیجه قضایی نرسیده است.

داداشی گفت:سازمان محیط زیست بر اساس قانون شکار و صید یک سری وظایف دارد که در چارچوب همان قانون می تواند فعالیت کند و بیشتر از آن قدرت عملکردی ندارد بنابراین تمام این مسایل به رای دادگاه بر می گردد.

وی با اشاره به وضعیت دشوار حیوانات این باغ وحش به ویژه خرسی که در تصاویرش در شبکه های اجتماعی پخش شده است اظهار داشت: اداره کل محیط زیست استان مازندران نسبت به این باغ وحش طرح دعوی کرده و دادسرای بابلسر قرار صادر کرده مبنی بر اینکه تا زمانی که وضعیت باغ وحش بابلسر سرو سامان نیفتاده حیوانات آن در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد.

داداشی ادامه داد: پیش از این هم سازمان حفاظت محیط زیست به طور مکرر در کمیته های مختلف ساماندهی و نظارت بر باغ های وحش موضوع برخورد قانونی با این باغ وحش را در دستور کار داشته و خواستار تعطیلی موقت تا ساماندهی آن شده بود.

وی تاکید کرد: بعد از پیگیری های اداره کل محیط زیست استان مازندران، دادسرای بابلسر بر اساس بند ج ماده 10 و بند ( ه ) ماده 11 قانون شکار و صید و ماده 31 آیین نامه اجرایی شکار و صید قرار صادر کرده تا حیوانات به طور موقت و تا ساماندهی باغ وحش در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرند.

رییس اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت:با توجه به اقداماتی که تاکنون صورت گرفته اما متاسفانه صاحبان باغ وحش هیچ اقدامی برای بهبودی وضعیت این مکان انجام نداده اند. صاحبان این باغ وحش تاکنون تخلفات زیادی مانند خرید و فروش غیر مجاز و دو رگه گیری از گوزن زرد ایرانی با گوزن اروپایی داشته است.

وی گفت:موضوع توله شیرهای سال گذشته هم یکی دیگر از تخلفات این باغ وحش بود که به صورت غیر قانونی اقدام به خرید و فروش چند قلاده توله شیر کرده بود و اکنون وضعیت اسفناک خرس این باغ وحش است که موجب نگرانی دوستداران حیات وحش شده است.

علمی ( 4 ) **9014**1440

انتهای پیام /*