چهره های خبرساز بعد از جشنواره فیلم فجر

تهران - ایرنا - بعد از مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر، موج برخی اعتراضات علیه بی مهری برخی مدیران نسبت به رضا درمیشیان و فیلم تحسین شده اش «عصبانی نیستم!» به پا شد.

کد خبر: 81045053 | تاریخ خبر: 26/11/1392 - 16:50

در این خصوص فرامرز قریبیان بازیگر، کارگردان و عضو هیات داوران سی و دومین جشنواره فیلم فجر پرده از اتفاقات پشت پرده جشنواره فیلم فجر برداشت. خبرنگار هنری آریا یادداشت چهره های خود را به صحبت های فرامرز قریبیان و رضا عطاران اختصاص داده است. در ادامه متن صحبت های این دو بزرگ مرد سینمای ایران را از نظر می گذرانید:

فرامرز قریبیان

پرده از اتفاقات پشت پرده جشنواره فیلم فجر افتاد

فرامرز قریبیان بازیگر و کارگردان سرشناس سینمای ایران که یکی از اعضای مستقل هیئت داوران جشنواره سی و دوم فیلم فجر بود، در روزهای گذشته به کانون بیشترین اعتراضات علاقه مندان سینما بدل شده است. اعتراضاتی چون اتفاقات پیش آمده در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر، و ندادن «سیمرغ نقش اول مرد» به نوید محمدزاده برای بازی در فیلم «عصبانی نیستم!» به کارگردانی رضا درمیشیان. قریبیان در مورد این مسئله چنین اعتقادی دارد: «سیمرغ «نقش اول مرد» تنها رشته ای بود که هیئت داوران در موردش رای گیری انجام ندادند. زیرا به اتفاق آرا تمامی اعضای داوران نظرشان مبنی بر انتخاب آقای نوید محمدزاده به عنوان بهترین بهترین بازیگر مرد بوده است. من این بازیگر جوان را از قبل نمی شناختم و چیزی از او در سینما ندیده بودم، اما حضور درخشان این جوان در فیلم آقای درمیشیان باعث تعجب من و تمامی اعضای داوران شده بود. به همین دلیل بی درنگ سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای ایشان کنار گذاشتیم.»

قریبیان در خصوص تغییر برنده سیمرغ بلورین نقش اول مرد معتقد است: «البته این وسط دبیرخانه جشنواره فجر بازی هایی را هم سر ما در آورد . وقتی آخرین نشست هیئت داوران به پایان رسیده بود، دبیرخانه جشنواره به ما گفت فردا روز استراحت است و پس فردا دوباره همه جمع شوید، برای اتخاذ تصمیمات نهایی. اما این وسط ماجرای عجیبی رخ داد. فردای آن روز که قرار بود روز استراحت ما باشد، ساعت 2 و 5 دقیقه بعد از ظهر به من زنگ زدند که اعضای هیئت داوران از ساعت 10 صبح در جلسه هستند اما شما غایب هستید! من هم متعجب به آنها گفتم مگر شما دیروز به ما نگفتید که امروز جلسه ای برگزار نمیشود و جلسه نهایی پس فردا برگزار میشود؟ گفتند جلسه امروز صبح اضطراری بوده و ما با موبایل شما تماس گرفتیم اما خاموش بود. در جواب گفتم من که از قبل به شما گفته بودم وقتی منزل هستم موبایلم را خاموش میکنم، چرا با تلفن منزل تماس نگرفتید؟ که در آخر جواب درستی ندادند و طفره رفتند.

به هر حال من ساعت 3 بعد از ظهر وارد جلسه نهایی داوران شدم و دیدم همان طور که قرار ما بود، آقای نوید محمدزاده و خانم مریلا زارعی به اتفاق آرا به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد و نقش اول زن انتخاب شدند. با این حال خبرهایی به ما رسیده بود مبنی بر اینکه ممکن است در مراسم اختتامیه، به دلایلی که خودتان میدانید، جایزه نفش اول مرد را به نوید محمدزاده ندهند و به شخص دیگری بدهند. من و دیگر اعضای هیئت داوران در واکنش به این شنیده ها دبیرخانه را تهدید کردیم که اگر جایزه نقش اول مرد به کسی غیر از نوید محمد زاده داده شود، ما به نشانه اعراض روی سن نمی رویم و مراسم اختتامیه را ترک میکنیم. همین سبب شد آقایان عقب نشینی کنند و جرات این را نداشته باشند ما را تحت فشار قرار دهند.»

این داور معترض معتقد است: «همان طور که می دانید در ابتدای مراسم اختتامیه نامه ای از طرف کارگردان فیلم «عصبانی نیستم!» خوانده شد که ایشان به طور داوطلبانه از بخش رقابتی جشنواره کنار کشیدند. این نامه باعث تعجب من شد و من هنوز این نامه و اتفاقات پیش آمده در مراسم اختتامیه مشکوک هستم. چرا یک فیلمساز باید به یکباره از بخش رقابتی جشنواره کناره بکشد و در آخرین لحظه سیمرغ بازیگر نقش اول مرد فیلم اش را به دیگران ببخشد؟ این اتفاقات از نظر من مشکوک و غیرقابل قبول است.»

رضا عطاران

عدم تعلق به سیمرغ

رضا عطاران بازیگر و کارگردان مطرح سینما و تلویزیون که در جشنواره فیلم فجر امسال هم اثری را کارگردانی و هم در اثر دیگر بازی کرده بود، در خصوص دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد معتقد است: «سیمرغ بلورین دریافتی ام را از جشنواره فیلم فجر متعلق به بازیگر «عصبانی نیستم!» می دانم. اواسط مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر نامه ای از رضا درمیشیان تهیه کننده فیلم «عصبانی نیستم!» خوانده شد مبنی بر اینکه برای حفظ آرامش سینمای ایران از جوایز خود گذشتیم. این نامه با توجه به حواشی و اتفاقات روزهای قبل برای هیچ کس عادی نبود و برخی سایت ها اعلام کردند که درمیشیان با فشار دبیر جشنواره و برخی مسئولین مجبور به نوشتن این نامه شده. هیئت داوران جشنواره فیلم فجر نوید محمد زاده را به عنوان بهترین بازیگر مرد جشنواره انتخاب کرده بودند، به همین خاطر این جایزه را متعلق به ایشان می دانم نه خودم. همین.»

اول ** 1610

انتهای پیام /*