تولید نانو ذرات اکسید روی با استفاده از مواد بومی ایران

تهران - ایرنا - محققان ایرانی به کمک روشی ساده و دوستدار محیط زیست موفق به تولید نانو ذرات یکنواخت اکسید روی (ZnO) شدند.

کد خبر: 81037513 | تاریخ خبر: 21/11/1392 - 12:38

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه فناوری نانو ، این نانو ذرات از مواد بومی و ارزان تهیه شدند و به خاطر داشتن خواص فتوکاتالیستی و ضد میکروبی در علوم مختلفی مانند پزشکی استفاده می شوند.

فتو کاتالیست ها مواد (نانوذرات) پاک کننده محیطی هستند و هنگامی که نور خورشید به آنها برخورد می کند از روی سطوح آلودگی ها را بر می دارند .

کاربردهای نانو ذرات اکسید روی شامل استفاده های فتوکاتالیستی ، کمک به ساخت وسایل پیزوالکتریک (تولید الکتریسیته به کمک نیروی فشار) ، ساخت رنگدانه ها ، سنسورهای شیمیایی ، حامل های دارو و تهیه مواد آرایشی و بهداشتی از جمله کرم های ضد آفتاب است .

پژوهشگران در این تحقیق با استفاده از تکنیک سل-ژل ( رسوب دهی محلول شیمیایی ) و مواد طبیعی مخصوص اقلیم و جغرافیای ایران اقدام به سنتز نانوذرات اکسید روی در اندازه های مختلف نمودند.

برای دستیابی به این هدف آنها از نیترات روی و کتیرای بومی مناطق شمالی خراسان رضوی به ترتیب بعنوان منبع تأمین کننده عنصر روی و عامل کنترل کننده اندازه ذرات در محیط آبی استفاده کردند.

به گفته دکتر مجید درودی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، بارزترین ویژگی این روش سنتز ، سادگی ، استفاده از مواد ارزان قیمت ، رعایت اصول شیمی سبز و عدم استفاده از مواد خطرناک ، تهیه نانو ذرات با اندازه یکنواخت ، راندمان بالا و از همه مهم تر استفاده از مواد بومی مخصوص اقلیم کشورمان ایران و معرفی آن در عرصه بین المللی است.

درودی معتقد است که این روش را می توان برای بسیاری از نانو ذرات اکسیدی دیگر نیز بکار برد.

با انجام چنین پروژه هایی می توان از غنای تنوع گیاهان دارویی و بومی ایران در تهیه نانو مواد بهره برده و بدین شکل آنها را در عرصه بین المللی مطرح کرد.

نتایج این تحقیق که حاصل پایان نامه زهرا صبوری (کارشناس ارشد شیمی معدنی) بوده و با راهنمایی دکتر مجید درودی (عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد) و دکتر هادی کارگر (عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز اردکان) انجام شده، در مجله Ceramics International منتشر شده است.

علمی(1)**1746**1599

انتهای پیام /*